دانلود پایان نامه

کند. برای کلیۀ رایانه های آن دو شبکه قابل فهم شوند.244 با افزودن این جزء به تعریف، اینترنت «مجموعۀ جهانی شبکه ها و دروازه های شبکه ای است که با استفاده از یک زبان قراردادی مشترک با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند». به هر دستگاهی که بتواند به شبکه متصل شود و قابلیت ارتباط با دیگر دستگاه های شبکه را داشته باشد یک «گره»245 اطلاق می شود.
اما تعدادی گره به عنوان گره های اصلی در اینترنت وجود دارند، که در نقاط تلاقی شاهراه های اینترنت واقعند و پشتوانه های اصلی اینترنت به شمار می روند و در 13 نقطۀ جهان قرار داده شده اند. طراحی اینترنت به نحوی انجام شده است که چنانچه چند تا از این گره از کار بیفتد و یا ارتباطشان با شبکه قطع شود، عملکرد جاری اینترنت متوقف نخواهد شد.246
امتیاز مهم اینترنت این است که هیچ رایانه یا شبکۀ رایانه ای نمی تواند کنترل آن را در دست بگیرد.247
چنین شبکه عظیمی با این قابلیت های باور نکردنی توسط «آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته»248 وزارت دفاع آمریکا پایه گذاری شد. بر این منبا که اولاً تبادل اطلاعات بین مرکز تحقیقاتی و محققان این آژانس به سهولت و در کمال امنیت صورت پذیرد و ثانیاً در صورت تهاجم نظامی به آمریکا با ایجاد مراکز اطلاعات نظامی در چند نقطۀ آن کشور و اتصال آنها از طریق یک شبکۀ رایانه ای، در صورت قطع ارتباط هر یک از مراکز موصوف، اطلاعات راهبری نظامی از سایر مراکز قابل دریافت باشد و لذا شبکه ای به نام «آریانت»249 در سال 1960 ایجاد شد و به تدریج با پیوستن شبکه های دیگر در سراسر دنیا به آن «اینترنت» شکل گرفت که مشخصۀ اصلی آن نسبت به سایر «ارتباطات بین شبکه ای»، استفاده از زبان قراردادی مشترک به نام «پروتکل کنترل انتقال/ پروتکل اینترنت»250 است که توسط وزارت دفاع آمریکا ارائه شده است.251
امروزه اینترنت یک «فضای مجازی»252 به وجود آورده است، که دنیای واقعی را همانند سازی کرده است؛ با این تفاوت که فواصل فیزیکی در آن اهمیت ندارد. از طریق اینترنت می توان از فروشگاه های مجازی خرید کرد؛ با استفاده از تورهای مسافرتی مجازی در جهان سیر و سفر کرد؛ در کتابخانه های مجازی مطالعه کرد؛ در اتاق های مجازی با دیدن تصویر یکدیگر رو در رو با دوستان گفتگو کرد؛ در مدارس و دانشگاه های مجازی تحصیل کرد؛ در سمینارها و سخنرانی های زنده اما مجازی شرکت جست؛ در رأی گیری های مجازی رئیس جمهور انتخاب کرد؛ در پارلمان های مجازی به عنوان یک نمایندۀ مجلس شرکت کرد؛ در بانک های مجازی حساب افتتاح نمود و …253
بند دوم: انواع خدمات و تهدیدات
اینترنت خدمات گسترده ای را در اختیار کاربران خود قرار داده است، که فقط به چند مورد از خدمات مهم آن که غالباً با آن سروکار داریم می پردازیم:
الف) وب جهانی254
جدیدترین و شایع ترین سرویس ارائه شده در اینترنت که برخی حتی اینترنت را خلاصه در آن می بینند «وب جهانی» است که همین صفحات رنگارنگ اینترنتی است که در قالب آن همه چیز اعم از متن، تصویر، صوت، فیلم و امثال آن ارائه می شود. این سرویس در سال 1989 میلادی طراحی گردید. هر «صفحۀ وب»255 در واقع یک فایل حاوی داده های مختلف است که به تناسب نیاز و سلیقۀ یک شخص طراحی می شود و می تواند متن، تصویر، انیمیشن و صدا و … را در خود داشته باشد.
هر صفحۀ وب را می توان با صفحۀ دیگری «پیوند»256 داد؛ بدین ترتیب که برخی قسمت های صفحۀ وب اعم از متن یا تصویر را می توان با استفاده از برنامه های خاص نشانه گذار نمود؛ متن نشانه گذاری شده «فوق متن» یا «ابر متن»257 و غیر متن نشانه گذاری شده اعم از صورت، انیمیشن و گرافیک «فوق رسانه» یا «ابررسانه»258 نامیده می شود. در صورتی که نشانگر ماوس روی «فوق رسانه» یا «فوق متن» در صفحۀ وب قرار داده شود، به شکل دست تغییر شکل می دهد و در این حالت با فشردن کلید سمت چپ ماوس روی آن، صفحۀ دیگری از وب که به آن پیوند داده شده است باز می شوود. فشردن کلید ماوس را «کلیک کردن»259 می گویند. صفحات وب بر روی رایانه های «میزبان»260 ذخیره می شوند. مجموعه ای از صفحات وب مرتبط به یکدیگر که مربوط به یک شخص اعم از حقیقی یا حقوقی است یک «وب سایت»261 یا «پایگاه اینترنتی» نامیده می شود که به وسیلۀ یک «آدرس وب»262 قابل دسترسی است.
برای دریافت و رؤیت یک صفحۀ وب نیاز به برنامه های «کاوشگر وب»263 داریم. که روی رایانه نصب می شود و پس از تایپ یک آدرس وب در قسمت آدرس آن، تقاضای باز شدن صفحۀ مورد نظر را از طریق اینترنت به رایانۀ آن پایگاه اینترنتی ارسال می کند و متقابلاً آن رایانه، فایل مربوطه را برای رایانۀ متقاضی ارسال می نماید.
در نتیجه یک صفحه از پایگاه اینترنتی موصوف به عنوان پیش فرض روی رایانۀ متقاضی باز می شود. به این صفحه «صفحۀ شروع» یا «صفحۀ خانه»264 می گویند و از آن صفحه سایر صفحات قابل دسترسی می گردد. به این اقدام متقاضی اصطلاحاً ورود به پایگاه اینترنتی یا «بارگذاری»265 آن رووی رایانۀ شخصی اطلاق می شود. با این توضیحات به طور مختصر با عملکرد صفحات وب آشنا شدیم.
ب) موتورهای جستجو266
موتورهای جستجو یک سری نرم افزارهای کاربردی در شبکه هستند، که با استفاده از آنها می توانیم در خصوص یک موضوع دلخواه مطالبی را از میان انبوهی از اطلاعات موجود روی شبکه بیابیم. موتورهای جستجو صفحات وب پس از وارد کردن کلمه و صدور دستور جستجو، لیستی از صفحات وب که مطلب مورد نظر در آن است را به صورت یک مجموعه از فوق رسانه ها و فوق متن ها نشان می دهد که با کلیک روی هر کدام به صفحۀ مورد نظر وارد می شویم.
ج) پست الکترونیکی267
پست الکترونیکی چنانکه گفتیم عبارت است از ارسال و دریافت الکترونیکی پیام ها از طریق اینترنت به دلیل سرعت انتقال و هزینه نسبتاً پایینی ارسال پست الکترونیکی از طریق اینترنت این سرویس مورد استقبال واقع شده است.268
د) تجارت الکترونیکی
تجارت الکترونیکی از امکانات مهم اینترنت است. تا چندی پیش به دلیل عدم امکان برقراری سطح امنیت قابل قبول برای تجارت الکترونیکی در این شبکه، از شبکه های خصوصی برای آن استفاده می شد. اما با ابداع شیوه های رمزنگاری و نرم افزارهای تجاربی مبتنی بر وب که امکان ارسال و دریافت داده ها را به صورت ایمن میسر ساخت به تدریج تجارت الکترونیکی نیز به قابلیت های شبکه افزوده شد.269
اما از حیث تهدیدات، همانگونه که اینترنت به مثابه یک دنیای مجازی تقریباً از همۀ امکانات دنیای مادی برخوردار است، امکان وقوع جرم در این فضای مجازی نیز وجود دارد. جرایم رایانه ای مبحثی است که انواع این تهدیدها را مورد بررسی قرار می دهد.
ویروس ها،270 کرم ها،271 بمب های منطقی،272 اسب های تروا، نرم افزارهای جاسوسی و امثال آنها ابزارهای جدید ارتکاب جرم در فضای مجازی جدیداست. فقط به ذکر این نکته اکتفا می شود که موارد یاد شده فقط ابزار ارتکاب جرم هستند نه عناوین جرایم و مباحث اختصاصی در این زمینه به کتب اختصاصی مربوطه احاطه می گردد.273
بند سوم: نام دامنه274و275
دامنه معادل فارسی کلمۀ Domain است که معنای لغوی آن «دامنه، حوزه ملک» ذکر شده است. «نام دامنه» عبارت است از مهمترین بخش آدرس حرفی یک رایانه در شبکه. همانگونه که در یک شهر بزرگ بدون آدرس دقیقه، دستیابی به یک مکان خاص ممکن نیست، در هر شبکۀ رایانه ای نیز می بایست رایانه ای که به آن شبکه متصل می شود، دارای یک آدرس منطقی منحصر به فرد باشد تا بسته های اطلاعاتی که دریافت یا ارسال می شود به رایانۀ هدف واصل شود. این آدرس منطقی در اینترنت IP نامیده می شود که مخفف معادل انگلیسی «قرارداد یا پروتکل اینترنت»276 است و عبارت است از «پروتکلی که قابلیت اتصال کامپیوترها به یکدیگر را در اینترنت فراهم می کند.»
چون کارکرد اصلی این پروتکل، اهداف یک شمارۀ رقمی خاص به هر کامپیوتر متصل به شبکه می باشد، لذا این آدرس عددی به IP معروف شده است که در قالب رشته ای از اعداد که از چهار بخش سه رقمی تشکیل شده است و بین هر بخش یک نقطه قرار دارد نمایش داده می شود. به عنوان مثال آدرس یک رایانه در شبکه می تواند به صورت زیر باشد:
277202.186.021.001
اتصال به شبکۀ اینترنت به دو منظور صورت می گیرد:
الف- استفاده از سرویس های ارائه شده در اینترنت توسط کاربران مانند استفاده از صفحات وب.
ب- ارائه سرویس به کاربران توسط ارائه دهندگان خدمات مانند ارائۀ اطلاعات در قالب صفحات وب.
به رایانه ای که صرفاً از خدمات اینترنت استفاده می کند «سرویس گیرنده»278 و به رایانه ای که خدماتی در شبکه ارائه می دهد و به عبارتی منابع موجود در آن مورد استفادۀ سایرین قرار می گیرد «سرویس دهنده»279 می گویند.280
افرادی که می خواهند خدماتی در اینترنت ارائه دهند، نیاز به رایانه های سرویس دهندۀ قوی و حفاظت شده دارند که اولاً قادر به پاسخگویی حجم بالای مراجعه کنندگان به آن را داشته باشند ثانیاً مشکلات امنیتی، آنها را از کار نیندازد تا به طور دائم در دسترس قرار داشته باشند. اما از آنجا که تهیۀ چنین رایانه ای هزینه های بالایی دارد، لذا شرکت های در سطح دنیا به وجود آمده اند که رایانه هایی با این قابلیت ها و با حجم بالای ظرفیت حافظه به کار می گیرند و به هر متقاضی قسمتی از حجم حافظه را به تناسب نیازش برای مدت معینی واگذار می کنند، در اینگونه موارد هر قسمت اختصاص داده شده به یک شخص دارای IP مشخص در شبکه خواهد بود. بنابراین IP در تعریف دقیق آدرس منحصر به فرد یک رایانه یا قسمتی از فضای حافظۀ یک رایانه است که در شبکه به آن تعلق می گیرد. زمانی که یک پایگاه اینترنتی را استفاده می کنیم در واقع به وسیلۀ IP، به یارانه یا بخشی از فضای رایانه ای که اطلاعات آن پایگاه در آن ذخیره شده دسترسی پیدا می کنیم. هر چند برای دسترسی به پایگاه می توان IP آن را در نوار آدرس برنامه های مرورگر اینترنت تایپ نمود، اما چون IP متشکل از ارقام است و به سادگی به حافظه سپرده نمی شود، در عمل از آدرس های حرفی به جای IP استفاده می شود و زمانی که آدرس حرفی تایپ می شود، سرویس دهندگان خاصی به طور خودکار آنها را به IP تبدیل می کنند و در نتیجه دسترسی به پایگاه مربوطه فراهم می شود. بنابراین آدرس های حرفی فقط مختص به پایگاه های اینترنتی و در واقع رایانه های «سرویس دهندۀ میزبانی»281 آنها می باشند. برای نظم دهی به این آدرس دهی حرفی و جلوگیری از اتخاذ یک آدرس حرفی برای دو IP متفاوت، مراکز خاصی در سراسر دنیا به این امر اختصاص دارند و هر شخص که بخواهد یک آدرس حرفی به پایگاه اینترنتی خود اختصاص دهد، می بایست با مراجعه به این مراکز از طریق پایگاه های اینترنتی مربوطه282 ابتدا نام مورد نظر را برای آدرس خود انتخاب نماید، مشروط به اینکه تاکنون کسی از آن آدرس حرفی استفاده ننموده باشد و سپس با پرداخت هزینه ای آن نام را به نام خود ثبت نماید.
آنچه در این مراکز ثبت می شود همان نام دامنه است. یک نام دامنه به طور ساده از یک نام و یک پسوند تشکیل شده است که قسمت دوم و سوم یک آدرس اینترنتی را تشکیل می دهد. به عنوان مثال در آدرس اینترنتی www.yahoo.com نام دامنه “yahoo.com” است که از “yahoo” یک نام است و “com” که یک پسوند است تشکیل شده است.283
به عبارت صحیح تر دو جزء دامنه عبارت است از :
1- دامنۀ سطح عالی.284
2- دامنۀ سطح دوم.285
دامنه های سطح عالی بر دو نوعند:
1- دامنۀ سطح عالی عمومی؛286 مانند net, com, org و …
2- دامنۀ سطح عالی کد کشور؛287 مانند us, fr, ir و …
دامنۀ سطح دوم نیز که همان نامی است که متقاضی برای دامنۀ خود انتخاب می کند.288
تفاوت دامنه های سطح عالی و سطح دوم این است که دامنه های سطح عالی محدود و بر مبنای استانداردهای جهانی انتخاب می شوند، به نحوی که فردی که برای ثبت دامنه به یک پایگاه های اینترنتی فعال در این زمینه مراجعه می کند، فقط از بین لیست خاصی از این نوع دامنه حق انتخاب دارد. اما در انتخاب دامنۀ سطح دوم اصلاً محدودیتی وجود ندارد و فرد می تواند نامی تا 67 حرف انتخاب کند؛ مگر اینکه آن نام قبلاً توسط دیگری اختیار شده باشد .
بند چهارم: نمایش برخط289
«برخط» معادل کلمۀ انگلیسی “On-line” است که به معنای درون خطی، روی خط، به صورت متصل و برخط آمده است.
اما «نمایش بر خط» بدان معنا است که فردی بر روی پایگاه اینترنتی خود یا در تبلیغات تجاری که در پایگاه های دیگر انجام می دهد، چیزی را در معرض نمایش بگذارد. به عبارت دیگر «نمایش بر خط» عبارت است از قرار دادن اطلاعات در محلی که برای همۀ کاربرانی که به شبکه متصلند، قابلیت مشاهدۀ آن وجود داشته باشد ولو اینکه در عمل تعداد کمی از آن بازدید نمایند.
بنابراین چنانچه اطلاعتی روی یک رایانه ی غیر متصل به شبکه قرار داشته باشد نمایش برخط محقق نشده است.
مبحث سوم: مقدمات و اصول بیمه
گفتار اول: تعریف بیمه
بند اول: تعریف لغوی
واژه بیمه مشتق از بیم (به معنی خطر) و اسمی فارسی به معنای اطمینان در مقابل مخاطره محتمل الوقوع دانسته شده است)290 و در فرهنگ معین بیمه به معنی «ضمانت» و معادل بیما در زبان اردو و هندی تعریف شده است.291
برخی از کارشناسان فن، این لغت را از