افزایش قد با ۱۰ روش طلایی

0 Comments

 

بیشتر افراد کوتاه قد، از قد خود ناراضی هستن چون بلندقد بودن به دلایل زیادی می تونه مطلوبیت بسازه. حتی اگه دلیل خاصی واسه افزایش قد خود نداشته باشین، بازم بلندقد بودن امتیازات زیادی واسه تون داره: اعتماد به نفس شما رو بالا می بره، از شر کفش پاشنه بلند خلاص تون می کنه و یا خیلی آسون، دیگر لازم نیس واسه رسیدن دست تون به کابینت بالایی روی یک چهارپایه ی لق بایستید.

حالا اگه ژناتون تصمیم گرفته باشن کوتاه باشن باید چه کنین؟ این همون چیزیه که قراره در این مقاله درباره اش صحبت کنیم.

 

  • رژیم لاغری یک هفته ای؛ چیجوری در یک هفته ۴٫۵ کیلوگرم وزن کم کنیم؟

  • ۱۱ راز زیبایی که باید بدونین

  • چرا باید لباسای نو رو قبل از پوشیدن بشوییم؟


۱. عوامل ژنتیکی

قد شما بیشتر از هر چیز تابعی از عوامل ژنتیکیه. اما اگه والدین شما هر دو قدی کوتاه یا متوسط داشته باشن شما حتما سرنوشت مشابهی نخواهید داشت. قد، خصوصیتی چندژنیه. یعنی گروهی از ژنا روی اون اثر دارن. اگه در خاندان شما افراد بلندقدی وجود داشته باشن این شانس هست که ژن بلندی قد به شمام رسیده باشه.

تعیین سقف قد شما ممکن نیس. اما با استفاده از فرمول آسون ی زیر می تونین پتانسیل قد خود رو حساب کنین:

قد مورد انتظار = (کل قد پدر و مادر شما + ۱۳ اگه پسر هستین یا – ۱۳ اگه دختر هستین) / ۲


عددی که به دست میارید، و منهای ۵ سانتی متر، قد مورد انتظار شماس. در نظر داشته باشین که با اینکه این یک حدس کلیه بازم باید خیلی به قدی که در آخر به اون می رسین نزدیک باشه.

۲. عوامل غیرژنتیکی

عوامل غیرژنتیکی دیگری هم می تونن روی قد مورد انتظار شما اثر بذارن. تعیین کننده ی بیشتر این عوامل محیطیه که فرد در اون رشد می کنه. بلندی قد با رشد در ارتباطه. پس، عواملی که مزاحم رشد باشن همون اثر رو بر قد دارن.

بعضی از این عوامل غیرژنتیکی عبارتند از:

  • قرار گرفتن در خطر دود تنباکو در زمان جنینی

  • مریضی زمان کودکی یا بلوغ

  • کیفیت مراقبتای پس از تولد

  • وزن پایین هنگام تولد

نکاتی واسه افزایش قد به شکل طبیعی


۱. توجه به خواب کافی

نگفته پیداست که خواب خوب و کافی یکی از عوامل مهم واسه رشد سالمه. تحقیقات نشون میدن که نوجوانان در حال رشد کمه کم به ۸ ساعت خواب شبونه نیاز دارن (۱۱ ساعت خواب واسه بهبود رشد سلامت خیلی موثرتره).

خواب مناسب اهمیت زیادی داره چون بدن موقع خواب رشد کرده و بافت نو تولید می کنه. مغز ما به ویژه زمانی که در حالت امواج آهسته و چرخه های عمیق خواب هستیم هورمون رشد انسانی (HGH) ترشح می کنه. اینطوری، خواب کم تولید HGH رو کاهش داده و مانع رشد شما تا بیشترین حد قد مورد انتظارتان میشه.

خوشبختانه، واسه داشتن خواب مناسب چندین کار می تونین بکنین. اول از همه، زمان تون رو خوب مدیریت کنین تا بعد از یک روز کاریِ شلوغ زمان کافی واسه استراحت داشته باشین. دوم، محیط مناسبی واسه خواب خود بسازین تا بتونین خوب بخوابید. عواملی رو که باعث مشکل در خواب می شن، مثل نور یا سروصدای زیاد، از بین ببرین. ، پیش از رفتن به بستر از نوشیدن نوشیدنیای شامل کافئین دوری کنین چون زمان مهم خواب شما رو از بین میبرن. عوضش، پیش از رفتن به بستر می تونین چای بابونه بخورین چون خواب رو بهبود می ده. حموم گرم پیش از خواب هم می تونه کیفیت خواب شما رو تا حد زیادی بهتر کنه.

۲. داشتن تغذیه سالم

تغذیه ی مناسب واسه رشد کافی ضروریه چون که کمک می کنه مطمئن شید همه مواد غذایی لازم واسه رشد کامل به بدن شما می رسه. کلید تغذیه ی سالم پایبند بودن به رژیم غذایی متعادل و خودداری از غذاهای ناسالمه. واسه اینکه به بیشترین حد قد پنهون ی خود برسین موارد زیر رو در تغذیه ی خود رعایت کنین.

ویتامین D کافی

ویتامین D واسه رشد سلامت استخوانا ضروریه، به ویژه در مورد کودکان. ویتامین D رو میشه از غذاهایی مثل ماهی، قارچ و لبنیات، تخم مرغ، یونجه و توفو یا قرار گرفتن در خطر نور مناسب خورشید گرفت.

این مطلب را هم بخوانید :  فیض، ذات، اسماء، حادث، غرض، خلقت

کلسیم کافی

کلسیم دریافتی هم خیلی مهمه چون که استخوانا واسه رشد و تشکیل به این ماده نیاز مبرمی دارن. منابع غنی کلسیم عبارتند از پنیر، دانه های سویا، ماهی ساردین، سبزیجات و لبنیات.

روی

روی دریافتی خود رو با استفاده از غذاهایی مثل حبوبات، مارچوبه، تخم مرغ، شکلات و صدف افزایش بدین تا رشد سلامت شما بهبود یابد. مصرف روی به ویژه در کودکان مهمه چون که کمبود روی باعث توقف رشد می شه.

بقیه مواد غذایی مهم

به جز موارد ذکرشده ی فوق، از بقیه مواد غذایی هم غافل نشید چون که اونا هم به رشد مناسب کمک می کنن. واسه انرژی بخشیدن به سلولا به کربوهیدارتا نیاز دارین. مصرف پروتئین کافی هم لازمه تا بدن تون آجر کافی واسه بالا بردن ساختمان قامت شما داشته باشه. اگه به هر دلیلی قادر نیستین مواد غذایی لازم واسه رشد خود رو از راه غذا دریافت کنین می تونین به سراغ مواد دارویی مکمل برید.

زمانبندی غذایی خوب

قانون کلی اینه که باید سه وعده ی غذایی متعادل در طول روز استفاده کنین. خوردن بین وعدهای سالم بین این وعدهای غذایی هم متابولیسم بدن شما رو فعال نگه داشته و رشد سالم شما رو بهبود می ده.

۳. انجام ورزش منظم

ورزش منظم یا انجام ورزش مورد علاقه تون یکی از بهترین روش ها واسه قدبلند شدنه. بچه ها و نوجوانان همیشه تشویق می شن که از نظر فیزیکی فعال باشن چون که این کار باعث بهتر شدن رشد می شه. حتی اگه بیشتر از ۱۸ سال دارین تا زمانی که در میونه ی ده سوم زندگی (تقریبا تا ۲۵ سالگی) هستین می تونین با ورزش کردن چند سانتی متری به قد خود اضافه کنین.

دلیل علمی اینکه فعالیت فیزیکی به رشد کمک می کنه راحته!: هرچه بدن فعال تر باشه مواد غذایی بیشتری جذب می کنه. افزایش دریافتی مواد غذایی هم به معنای رشده. ، ورزش منظم به تحریک هورمونای رشد هم کمک می کنه.

ورزش منظم اگه همراه با رژیم غذایی متعادل و خواب کافی باشه به بلندتر شدن قد شما کمک می کنه. بعضی از بهترین ورزشایی که می تونن به افزایش قد کمک کنن عبارتند از:

شنا

شنا یکی از بهترین ورزش هاییه که می تونه به بلندتر شدن قد شما کمک کنه. شنا باعث کشیدگی ماهیچها می شه و اگه اونو از سن کودکی انجام بدین در رسیدن شما به قد مناسب کمک شایانی می کنن. البته واسه تاثیرگذاری، باید کمه کم ۲ ساعت در روز و ۴ تا ۵ روز در هفته شنا کنین.

بارفیکس

آویزون شدن از یک میله افقی با بازوهای کشیده روشی موثر در افزایش قده. واسه استفاده از این روش ۱۰ ثانیه در وضعیت برابر آویزون بمونین و بعد چندین مرتبه این حرکت رو تکرار کنین.

روش بهتر هم اینه که پاهایتان رو جمع کنین و چند ثانیه در حالتی موازی با زمین نگه دارین. اگه بخواهید این ورزش اثر مثبتی روی قد شما داشته باشه باید این نرمش رو چندین بار در هفته انجام بدین.

رساندن نوک انگشتای دست به انگشتای پا

رساندن نوک انگشتای دست به انگشتای پا یکی از چندین نرمش کششیه که می تونین واسه افزایش قد انجام بدین. وقتی واسه رساندن دستا به پاها خم می شید ستون فقرات شما کشیده می شه. این نرمش رو هم در حالت نشسته و هم وایس تاده میشه انجام داد. ، روشی عالی واسه گرم کردن بدن پیش از نرمشای شدیدتره.

کشش

واسه انجام این نرمش خیلی آسون صاف بایستید و دست هاتون رو تا اونجا که ممکنه به طرف بالا بکشین.

خم شدن به عقب هم می تونه کشش ایجاد شده رو افزایش بده. ، در این حالت می تونی کشش رو در پایین کمرتون احساس کنین. ترکیب این روش با روش رساندن انگشتای دست به انگشتای پا هم یک نرمش کششی واسه تموم بدنه. بهترین حالت اینه که هر حرکت رو به مدت ۴ تا ۷ ثانیه انجام بدین و بعد به سراغ حرکت بعدی برید. کل چرخه رو چندین بار تکرار کنین.

این مطلب را هم بخوانید :  فقه، -، فقهی، قرآن، سنتی، مسلمانان

طناب بازی

طناب بازی فقط یک بازی کودکانه نیس بلکه ورزشی عالی واسه افزایش قد هم به حساب میره. موقع انجام این بازی بدن تون به حالت صاف قرار گرفته و کمر و ستون فقراتتان کشیده می شه. خم شدن دائم روی زانوها هم باعث می شه که ماهیچه های ساق پا به شکل عمودی کشیده شن. این حرکات فیزیکی در کنار هم توده استخوانی رو در قسمت پایینی پا افزایش می ده که اونم به نوبه ی خود چند سانتی متری برایتون افزایش قد میاره.

۴. عادت به صاف نگه داشتن بدن

افراد زیادی عادت دارن موقع نشستن پشت کامپیوتر یا وقتی از گجتایی مثل گوشی تلفن استفاده می کنن بد بشینن. این عادت در طول زمان باعث خم شدن ستون فقرات می شه. این حالت خم شدن روی قد شما اثر گذاشته و باعث می شه کوتاه تر از چیزی که واقعا هستین به نظر برسین. از طرف دیگر، حالت خوب بدن سر رو هم طبق گردن قرار می ده. اینم چند سانتی متری به شما اضافه می کنن چون قد واقعی تون دیده میشه.

اگه حالت بدنی بدی دارین ناراحت نباشید. نرمشای کششی زیادی وجود دارن که می تونن آسیبی که عادتای بد هنگام نشستن به ستون فقرات شما وارد کردن رو جبران کنن. اینکه چه نرمشایی واسه شما ایده آل هستن به میزان تحدب (برآمدگی) غیرعادی ستون فقرات شما بستگی داره. واسه جلوگیری از آسیب به ستون فقرات خود سعی کنین از همون اول به صاف نگه داشتن بدن تون عادت کنین. ایجاد اینجور عادتی زمان بره و روشای زیادی واسه گنجاندن اون در کارهای روزمره تون هست.

واسه شروع، موقع راه رفتن همیشه شونه ها رو عقب و چانه رو بالا نگه دارین. اگه از کامپیوتر یا گجتای دستی مثل تبلتا و گوشیای هوشمند زیاد استفاده می کنین سعی کنین مدت استفاده تون رو کم کنین. یا اگه مجبور به استفاده دراز مدت از این وسایل هستین به طور تکراری زنگ تفریح واسه خود در نظر بگیرین. خستگی زیاد از حد باعث می شه در حالتای بدی بشینین که به گردن یا ستون فقرات تون فشار میاره. باید ارگونومی مناسب استفاده از این وسیله ها رو یاد بگیرین. با این حال، بهترین حالتای بدنی هم کمکی به رشد شما نمی کنن بلکه فقط شما رو بلندقدتر نشون میدن.

۵. داشتن سیستم ایمنی قوی

سیستم ایمنی بدن نقشی کلیدی در تعیین قد شما اجرا می کنه. اگه سیستم ایمنی شما قوی باشه، مریض یا نمی تونن خیلی آسون روند رشد بدن تون رو کنه کنن. توان جنگ با مریضیا به ویژه در نوجوانی و زمانی که در سن رشد هستین مهمه. درسته که بعضی مریضیا در زمان کودکی یا بلوغ می تونن رشد شما رو متوقف کنن اما خبر خوب اینه که می تونین خیلی آسون و با خوردن غذاهای سالم سیستم ایمنی خودتون رو تقویت کنین. به جای خوردن غذاهای فراوری شده سعی کنین رژیم غذایی تون پر از دانه ها، لبنیات کم چرب، پروتئین، میوه و سبزیجات باشه.

مرکبات (پرتقال، لیمو و …) پر از آنتی اکسیدانا هستن. این مواد با اثرات خراب کردن کننده رادیکالای آزاد جنگ کرده و بدن شما رو از مریضیا دور نگه می دارن. غذاهایی مثل ماهی، روغن کبد ماهی و مغزها هم منابعی غنی از اسیدای چرب امگا۳ هستن که به تقویت سیستم ایمنی بدن شهره ان.

۶. خوردن آب زیاد

بشکه بشکه آب نوشیدن شما رو بزرگ نخواهد کرد اما بدن تون واسه اینکه به بیشترین حد رشد پنهون ی خود برسه باید آب کافی داشته باشه. وقتی بحث افزایش قد در بینه معمولا کسی به نوشیدن آب فکر نمی کنه. اما آب هضم غذا رو آسون تر می کنه، مواد سمی رو از بدن خارج می کنه و متابولیسم شما رو بهبود می ده و اینطوری، اثر مستقیمی بر قد شما داره.

واسه اینکه در حالت بهینه ی سلامتی خود باشین باید روزانه کمه کم ۸ لیوان آب بخورین. روش خوب دیگر واسه اینکه آب کافی به بدن تون برسه استفاده از میوه های پرآبی مثل هندوانه و خیاره.

۷. دوری از مشکلات افزایش قد

الکل و مواد مخدر دو مورد از عادی ترین عوامل مانع رشد هستن که باید به هر قیمتی از اونا خودداری کنین چون که مزاحم رشد عادی شما خواهند بود. تحقیقات نشون دادن که مصرف استروئیدها در سنای پایین هم می تونه رشد رو متوقف کنه. پس اگه نوجوون هستین باید از این مواد هم دوری کنین. اینا صفحه رشد شما رو بسته و اینطوری رشد استخوانی رو متوقف می کنن. واقعا، به شهادت تحقیقات، حتی کودکان و نوجوانانی که از داروهای ضد آسم استفاده می کنن (این داروها شامل مقادیر خیلی کمی از بودزونید هستن که یه جور استروئید به حساب میره) هم معمولا ۲ سانتی متر کمتر از همتایان سالم خود قد میکشن.

این مطلب را هم بخوانید :  اعتماد، شهروندان، امنیت، سیاست، در‌این، حاکمیت

به جز استروئید، مواد مخدر و الکل، کافئین هم می تونه، به ویژه در کودکان، مزاحم رشد باشه. البته این دخالت مستقیم نیس بلکه کافئین مانع خواب عمیق می شه. از آنجایی که کودکان و نوجوانان واسه رشد مناسب به ۸ تا ۱۱ ساعت خواب نیاز دارن، مصرف بیشتر از اندازه کافئین می تونه باعث خواب نامناسب و به نوبه ی خود کوتاهی قد شه.

۸. احتیاط در مصرف مکملای «بلندی قد»

حتما هنگام جستجو در اینترنت درباره افزایش قد به نام بعضی مکملای غذایی برخورده اید که گفته می شه معجزه می کنن. در بیشتر موارد این مکملا فقط ترکیبی از مواد معدنی، ویتامینا و بقیه مواد غذایی هستن که رشد بدن شما رو بهبود میدن. پس، قبل اینکه بررسی کاملی در مورد محتویات این مکملا بکنین به سرعت سراغ شون نروید. بعضی از این مکملا ممکنه مشکلات جانبی شدید داشته و یا اصلا اثری نداشته باشن. بهترین حالت اینه که مکمل غذایی شامل ۱۰۰٪ مواد طبیعی باشه.

۹. مراجعه به دکتر

اگه خواهر و برادرهای تون در سن شما حسابی رشد کردن اما مثل اینکه شما قرار نیس از اینکه هستین بلندتر شید، شاید بد نباشه به یک دکتر مراجعه کنین. مشکلاتی که باعث مشکل در رشد آدم شن زیاد عادی نیستن اما وجود دارن. یک متخصص سلامت به شما کمک می کنه با این مشکلات برخورد کرده و شانس تون رو واسه رشد تا بیشترین حد رشد پنهون ی خود بالا ببرین.

بعضی مشکلات در زمان کودکی (مثل نرمی استخوان) می تونن باعث شن رشد شما در سنای پایین متوقف شه. اینطوری حتی در زمان بلوغ کامل هم به بیشترین حد قد پنهون ی خود نمی رسید. دکتر به شما کمک می کنن تا با انتخاب سبک زندگی سالم تا اونجا که امکان داره به سقف پنهون ی رشد خود نزدیک شید.

۱۰. انجام جراحی

جراحیِ بلند کردن طول پا هم یکی از روشای مدرنیه که خیلی از آدما با امید به افزایش قد به سراغ اون می رن. اصل روند عمل به این صورته که استخوانای بزرگ نی و نازک نی (استخوانای ساق پا) شکسته شده و یک میله تلسکوپی (میله ای که طول اون قابل تنظیمه) در بین اونا قرار داده می شه. این میله خارج از پا قرار گرفته و باید چندین بار در طول روز تنظیم شه. با هر بار تنظیم، فاصله دو سر استخوانا کمی از هم بیشتر شده و امید میره که بافت جدید شکاف به وجود اومده رو پر کنه. این میله استخوانا رو روزانه ۱ میلی متر از هم دور می کنه. کل روند ممکنه ۶ ماه طول بکشه و بعد هم ۳ تا ۶ ماه فیزیوتراپی سنگین لازمه.

این نوع عمل جراحی، اگه موفق باشه، تنها در حدود ۷ سانتی متر به قد فرد اضافه می کنن. عددی که می تونه واسه یک آدم کوتاه قد مطلوبیت زیادی داشته باشه. اما در نظر داشته باشین که این گزینه رو باید به عنوان آخرین راه حل به کار ببرین چون می تونه خیلی گرانقیمت و دردناک بوده و به مشکلاتی منجر شه.

موارد فوق بهترین روشای افزایش قد و رشد هستن. به خاطر داشته باشین که بهترین روش استفاده از راه حلای طبیعیه که در این مقاله به اونا اشاره شده.

بیایید یک بار دیگر روشای طلایی افزایش قد رو باهم مرور کنیم.


]]>

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *