دانلود پایان نامه
ی باشد.
3-5-6-1 اماکن شاخص محله تجریش :
بازار تجریش :
این بازار قدیمی از نظر معماری، فرم و ساختار بنا، ویژگی منحصر به فردی ندارد اما از نظر تاریخی به ویژه قرار گرفتن در مجموعه ای از فروشگاه ها، مسجد و … بسیار مورد توجه است. این بازار از ضلع جنوبی پل تجریش شروع و تا ابتدای میدان قدس ادامه دارد ( نقشه شماره11-3 ) .

تکیه بازار :
یکی از دو تکیه معروف تجریش، تکیه بازار است که ساختمانش به ظاهر، همزمان با احداث بازار بر پا شده است. در این تکیه به « درب » می بینیم که « درب » بازار بر پا شده است. در این تکیه ما چهار جنوبی، به محله جنوبی سرپل می رود ( محله ای که فعلاً تخریب « درب » امامزاده صالح راه پیدا می کند و شده و قسمتی از آن تبدیل به ایستگاه ماشین های شرکت واحد شده است) دو درب دیگر، یکی در قسمت شمال شرقی آن برای ورود به بازار واقع است و دومی در شمال غربی قرار دارد و راه ورودی این تکیه به میدان سرپل است. در وسط آن محل وسیعی است که در ایام سال، به غیر از دهه عاشورا، در آن میوه وسبزی عرضه می شود و چهار طرف خود تکیه نیز، ساختمان دو طبق های است که طبقه اول، آن را دکان ها تشکیل می دهند و طبقه فوقانی آن را نیز اتاق های تجاری و در ایام سال، این تکیه یکی از مرکز بازرگانی شمیران است و فقط ده دوازده روز اول محرم عزاداری می شود .
نقشه شماره 11-3 توزیع فضایی بازار در محله تجریش
ترسیم از نگارنده ، بهمن 1392
موزه پروفسور حسابی :
نام پروفسور حسابی برای همه ایرانیان شناخته شده است خانه این دانشمند برجسته واقع در محله تجریش است و روزانه علاقمندان و مراجعه کنندگان بسیاری دارد ( نقشه شماره 12-3 ) .
نقشه شماره 12-3 : توزیع فضایی اماکن مذهبی در محله تجریش
ترسیم از نگارنده ، بهمن 1392

3-5-6-2 موارد فرصت و تهدیدها در محله تجریش :
فرصت ها :
محله تجریش یک شاهراه اقتصادی است که هر روزه افراد زیادی از نقاط مختلف برای خرید به این محل می آ یند.

تهدیدها :
وجود بافت های فرسوده در بازار ، از بین رفتن باغ های تجریش و تبدیل آن به مجتمع های مسکونی و در نتیجه افزایش جمعیت و وجود آلودگی ، بسط و گسترش پیدا نکردن عرض خیابان نسبت به افزایش جمعیت و تعداد خودروها ، رسیدگی نکردن به جوی ها و فاضلاب ها، افزایش آلودگی، وجود موش ها و دیده شدن موش ها در معابر عمومی ، وجود مکان های بی دفاع (از جمله باشگاه ورزشی پارس، دانشگاه علوم پایه) و تبدیل شدن این مکان ها به محل تجمع معتادین ، کمبود باشگا ههای ورزشی، خانه فرهنگ و پارکینگ عمومی و تبدیل شدن محله تجریش به پارکینگ خودرو ها ( سند هویت محله تجریش ، منطقه 1 شهر تهران، 1385 ) .
3-5-7 محله دارآباد :
محله دارآباد، محله ای است واقع در شمال شرق تهران با مساحت تقریبی 1/2 کیلومتر مربع. این محله ییلاقی با قدمتی بیش از دو قرن و نیم به دلیل داشتن ویژگی های جغرافیایی خاص مورد توجه قرار دارد. به دلیل داشتن آب و هوای پاک و ییلاقی و همچنین به دلیل وجود موزه حیات وحش و کوهپایه های رشته کوه البرز در دارآباد، این محله جنبه های توریستی و گردشگری دارد. اما از سویی دیگر این محله دارای نقاط ضعفی مانند کمبود امکانات خدمات عمومی نیز می باشد؛ همچون کمبود بانک و دکه های روزنامه فروشی و … محله دارآباد به مساحت 077477/2 کیلومتر مربع، از شمال به کوهپایه های رشته کوه البرز، از شرق به رودخانه دارآباد و شرق باقالازار و شرق بیمارستان مسیح دانشوری، از جنوب به اتوبان ارتش و از غرب به خیابان کوهپایه چهارم و خیابان شانزدهم آجودانیه (خیابان سباری ) و دیوار غربی پادگان محدود می شود ( نقشه شماره 13-3 ). جمعیت این محله از 246هزار نفر در سال 1325 به 9804هزار نفر در سال 1385 رسیده است. از خصوصیات منحصر به فرد طبیعی این محله وجود منابع آب بسیار زیاد (رودخانه و آب های زیرزمینی) و دمای پایین هوای این محل نسبت به سایر محلات منطقه می باشد . رودخانه دارآباد با سرچشمه گرفتن از ارتفاعات و تقویت چشمه های (چهون،تختی شاه، کل نو، درازاش) ضمن عبور از محله آن را به دو قسمت شرقی – غربی تقسیم می کند و در حوالی بیمارستان 505 ارتش و لارک با رودخانه کهنه دارآباد تلاقی کرده و با عبور از ازگل ، لویزان و شرق شمس آباد به مسیل باختر (رودخانه پیروزی) می ریزد ( سند هویت محله دارآباد ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) . سند دقیقی از زمان شکل گیری محله دارآباد در دست نمی باشد . تپه باستانی سیمین قلعه که در جنوب دارآباد قرار گرفته به دوره ساسانی و پارت ها برمی گردد و بعد از آن فقط یک نکته در خصوص مورد توجه قرارگرفتن این محل در اسناد تاریخی به چشم می خورد که بر اساس آن در زمان مظفر الدین شاه قاجار، پس از مبتلا شدن شاه به بیماری سل، وی دستور ساخت کاخی را در نقطه خوش آب و هوای دارآباد صادر کرد. او دوره نقاحت خود را در این کاخ گذراند. این کاخ اکنون یکی از آثار باستانی به شمار می رود که متاسفانه به دلیل بی توجهی مسئولین درحال حاضر دفتر بیمارستان مسیح دانشوری قرار گرفته است. در زمان رضا شاه با اضافه شدن چندین ساختمان به مجموعه کاخ، بیمارستانی مخصوص مسئولین دراین محل پایه گذاری شد که هنوز مورد استفاده قرار دارد . قدمت محله دارآباد به حدود 250 سال می رسد و محله قدیمی دارآباد در منطقه کهنه دارآباد حوالی باقلازار بوده و می توان گفت شکل گیری این محله (باقالازار) به دلیل رونق کشاورزی و دامپروری در آن بوده است که ساکنین آن پس از مدتی به دلیل نا امنی محله و جهت دست یابی به منابع آبی بیشتر به محله فعلی دارآباد نقل مکان کردند. به دلیل اینکه زمان شکل گیری مشخصی از محل در دست نیست اصالت اقوامی که به این منطقه وارد و ساکن شده اند نیز مشخص نمی باشد و اما براساس شواهد لهجه افراد قدیمی این محله به لهجه مازندرانی نزدیک است و به نظر می رسد که اقوام ابتدایی این محله از سمت مازندران به این محله آمده اند .
نقشه شماره 13-3 نقشه محله دارآباد

مطلب مرتبط :   دانلود پایان نامه ارشد با موضوع بازده سرمایه گذاری، فرآیند تصمیم گیری

نام این محله در ابتدا به علت وجود درختان بسیار زیاد ، دارآباد گذاشته شد و در زمان پهلوی به دستور رضا شاه پهلوی نام این محله به شاه آباد تغییر یافت و در زمان انقلاب ، این محله دوباره به دارآباد تغییر نام پیدا کرد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ده دارآباد به محله شهری تبدیل شد که با رشد جمعیت این روند شدت بیشتری یافت این در حالی است که در محله لارک دارآباد خانه های زیادی هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده اند.
3-5-7-1 اماکن محله دارآباد :
1 ) اماکن فرهنگی :
محله دارآباد دارای دو کتابخانه می باشد؛ کتابخانه پارک ساحلی که در داخل پارک ساحلی واقع در خیابان هاشمی، قرار دارد و دیگری کتابخانه مسجد امام جعفر صادق که در خیابان شهید هاشمی، کوچه مسجد واقع شده است. کتابخانه پارک ساحلی کتابخانه ای دولتی و عمومی است که در سال 1374 تاسیس شد و اکنون با داشتن17000 نسخه کتاب و 15000 عضو و 1000 عضو فعال به کار خود ادامه می دهد. از دیگر اماکن فرهنگی محله دارآباد می توان به موزه حیات وحش اشاره کرد. این موزه دولتی در سال 1372 در خیابان پورابتهاج، خیابان موزه تاسیس شد.
مدرسه پروین اعتصامی مدرسه ای دخترانه می باشد که با مقاطق ابتدایی، ر اهنمایی در ایستگاه مدرسه، در خیابان شهید اقبالی در سال 1375 تاسیس شد. این مدرسه دارای 200 دانش آموز و 1 کلاس پیش دبستانی، 5کلاس ابتدایی و 3 کلاس راهنمایی می باشد. مدرسه شهید پورابتهاج نیز مدرسه ای پسرانه می- باشد که با مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و راهنمایی در ابتدای خیابان شهید افتخاری در سال 1370 تاسیس شد. این مدرسه دارای 250 دانش آموز و 1کلاس پیش دبستانی،5 کلاس ابتدایی و 3 کلاس راهنمایی می باشد. در محله دارآباد دبیرستان، مراکز پیش دانشگاهی و دانشگاه وجود ندارد.
2 ) اماکن تفریحی و ورزشی :
تنها پارک محله دارآباد پارک ساحلی واقع در خیابان هاشمی می باشد. این پارک در سال 1384 تاسیس شده است و دارای وسایل تندرستی می باشد. مکان تفریحی دیگر در این محله کوه دارآباد می باشد. این کوه که در واقع دامنه های جنوبی رشته کوه البرز می باشد، ضلع شمالی محله دارآباد را تشکیل می دهد و از نقاط مختلف می توان به دامنه های آن راه یافت اما ورودی اصلی آن در انتهای خیابان محبی واقع شده است. این کوه دارای مسیر های متعدد اصلی و فرعی برای کوه پیمایی می باشد که در امتداد سمت راست خیابان محبی به سمت کوه وسایل تندرستی تعبیه شده است. محله دارآباد دارای دو ورزشگاه و یک مجتمع ورزشی است؛ ورزشگاه شهدای دارآباد واقع در خیابان اصلی پورابتهاج، حد فاصل موزه حیات وحش و ایستگاه مدرسه، ورزشگاه پارک ساحلی واقع در پارک ساحلی در خیابان هاشمی و مجتمع ورزشی طاق کسری واقع در خیابان پیروز شفیعی در خیابان هاشمی می باشد. ورزشگاه شهدای دارآباد دارای یک زمین فوتبال خاکی و یک سالن سر پوشیده می باشد که صبح ها ویژه بانوان و بعدازظهر ها ویژه آقایان می باشد. مجتمع ورزشی طاق کسری دارای امکاناتی مناسب اعم از استخر، سونا، جکوزی، سالن بدنسازی و … است و ورود به این مجتمع برای عموم آزاد می باشد. استفاده از امکانات این مجتمع صبح ها ویژه بانوان و بعدازظهر ها ویژه آقایان می باشد.
3 ) اماکن تاریخی و مذهبی :
تنها مکان تاریخی محله دارآباد کاخ مظفری واقع در بیمارستان مسیح دانشوری می باشد . این کاخ مربوط به دوره مظفرالدین شاه قاجار بوده است که هم اکنون به عنوان دفتر بیمارستان مسیح دانشوری از آن استفاده می شود. محله دارآباد دارای 4 مسجد می باشد؛ مسجد جامع دارآباد واقع در انتهای خیابان پور ابتهاج -کوچه مسجد جامع، مسجد خاتم الانبیا واقع در خیابان پورابتهاج-ایستگاه مدرسه، مسجد باب الحوائج واقع در خیابان محبی و مسجد امام جعفر صادق واقع در خیابان شهید هاشمی- کوچه مسجد که اغلب این مساجد دارای پایگاه بسیج می باشند. از دیگر اماکن مذهبی این محله حسینیه ملایری هاست. در این حسینیه که در ایستگاه مدرسه –کوچه شهید جانپور واقع شده است در اعیاد و عزاداری ها مراسم مربوطه برگزار می شود و در زمان انتخابات مختلف این حسینیه از پایگاه های اصلی رای گیری در محله به شمار می آید. محله دارآباد دارای یک گلزار شهدا نیز در ابتدای خیابان شهید هاشمی می باشد.
4 ) مراکز درمانی : بیمارستان مسیح دانشوری ( یکی از سازمان های مردم نهاد در منطقه 1 شهر تهران ) :
مهم ترین و بزرگ ترین مرکز درمانی محله دارآباد بیمارستان مسیح دانشوری واقع در انتهای خیابان شهید پورابتهاج است. این بیمارستان در سال 1347 به دستور شاه برای درمان بیماری های ریوی و سل تاسیس شد و اکنون با داشتن بخش های مختلف از جمله اورژانس، بخش بستری، اتاق های عمل و… به کار خود ادامه می دهد.
مرکز درمانی دیگر درمانگاه خیریه مسجد خاتم الانبیا می باشد. این درمانگاه که در خیابان پورابتهاج – ایستگاه مدرسه- مسجد خاتم الانبیا واقع شده است، دارای چند پزشک اطفال و چند دندانپزشک می باشد. محله دارآباد دارای دو داروخانه می باشد. داروخانه پریسا واقع در ایستگاه مدرسه و داروخانه آویش در انتهای خیابان شهید پورابتهاج می باشد.
5 ) مراکز مشارکت شهروندی:
محله دارآباد دارای سه عنصر اصلی مشارکت شهروندی می باشد؛ 1 : شورایاری محله دارآباد واقع در خیابان پورابتهاج- حدفاصل خیابان موزه و ایستگاه مدرسه- ورزشگاه شهدای دارآباد، 2 : سرای محله دارآباد 3: خانه سلامت محله دارآباد واقع در خیابان شهید هاشمی- داخل پارک ساحلی. خانه سلامت در حال حاضر به برگزاری برنامه هایی در جهت سلامت خانواده و شهروندان از جمله سمینارهایی با موضوع طلاق، راز شاد زیستن و … می پردازد. سرای محله دارآباد نیز به برگزاری کلاس های آموزشی در حوزه هایی همچون زبان های خارجی، تفسیر و قرائت قرآن و … می پردازد.
3-5-7-2 موارد قوت و ضعف محله دارآباد :
مهم ترین ویژگی قابل توجه محله دارآباد آب و هوای ییلاقی و پاک این محله است که دارای قابلیت سرمایه گذاری و برنامه ریزی به خصوص در زمینه گردشگری می باشد. از سوی دیگر این محله دارای نقاط ضعفی نیز می باشد که برنامه ریزی های منسجم و کارآمدی برای رفع آنها می طلبد. همان طور که در متن مقاله فوق نیز ذکر شد، این محله فاقد دبیرستان می باشد اگر چه در محله های مجاور از جمله نیاوران تعداد زیادی دبیرستان وجود داشته و این کاستی تا حدودی جبران شده است. از جمله موارد دیگر می توان به عدم وجود دکه روزنامه فروشی و کیوسک های پلیس و نگهبانی برای ایجاد امنیت بیشتر در محله اشاره کرد. نقطه ضعف دیگری که از سایر موارد مهم تر به نظر می رسد وجود بافتی قدیمی در شمال این محله است که علاوه بر عدم داشتن استحکام لازم بناها در این منطقه دارای ظاهری نازیبا نیز می باشد که فرهنگی خاص نیز به وجود آورده که به بازبینی و برنامه ریزی ویژه برای ارتقاء سطح فرهنگ در منطقه نیاز دارد ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3-5-8 محله ولنجک :
ولنجک دهکده ای در دامنه جنوبی کوه البرز بوده که از ارتفاعات توچال آغاز می گردد. این دهکده در شرق روستای اوین واقع شده است که از جنوب به اراضی محمودیه و مقداری از اراضی اوین، از شمال به آبریز کوه توچال، از غرب به زمین ها و از شرق به زمین های اسد آباد محدود می شود و هم اکنون

مطلب مرتبط :   مقاله با موضوع مهارت های روانی، روانشناسی ورزشی