دانلود پایان نامه
نیز از جنوب مشرف به بزرگراه چمران و از شمال محدود به دامنه های کوه های شمال شهر خصوصاً قله توچال می باشد. در قدیم بخشی از آب این محله از رودخانه ایی درغرب ولنجک تأمین می شده است وقنات علی آباد که در زیر محله ولنجک کنونی هنوز به حیات خود ادامه می دهد نیز یکی دیگر از منابع تأمین آب اهالی ولنجک به شمار می رفته است . این منطقه مرتفع ترین منطقه مسکونی تهران به شمار می رود به همین دلیل دمای هوا درآن نسبت به مناطق جنوبی 5 تا 7 درجه خنک تر است و به همین دلیل به بام تهران شهرت یافته است. خیابان اصلی آن که همنام محله ولنجک نامیده می شود به دلیل شیب تندش در میان رانندگان مشهور است. از جاذبه های تفریحی ولنجک می توان به حاشیه های تفریحی رودخانه ولنجک و تله کابین توچال اشاره کرد که به عنوان یکی از پاتوق های شهروندان تهرانی خصوصاً جوانان تهرانی در ایام تعطیل به حساب می آیند. خیابان ولنجک از ارتفاع 1650 متر ار سطح دریا در جنوب آغاز و در ارتفاع 1830 متری از سطح دریا در شمال به پایان می رسد. بنابراین بین ابتدا و انتهای این خیابان 180 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد. به نظر می رسد اولین گروه مهاجرانی که به ولنجک آمده اند کشاورزان و دامداران آذری و لری بوده اند که به دلیل آب و هوای مناسب جهت کشاورزی و دامداری به این محل مهاجرت نموده اند این افراد از نظر مالی افرادی متوسط رو به پایین بوده اند ولی کم کم ثروتمند شده تا جایی که امروز نوادگان آن کشاورزان ودامداران تهی دست افراد متمول و ثروتمند می باشند . خیابان های اصلی محله ولنجک عبارتند از : بلوار شهید رشید الدین فضل الله، تابناک، بلوار دانشجو، مقدس اردبیلی، ولنجک ( سند هویت محله ، منطقه 1شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-8-1 اماکن شاخص محله ولنجک :
1 ) تله کابین توچال:
پروژه ساخت این تله کابین که بخشی از دامنه جنوبی البرز را در بر گرفته است توسط آقای بهمن قلیچ و با همکاری شرکت فرانسوی ( پوما) و شرکت اتریشی ( دوپل مایر) در سال 1353 آغاز شد و در سال 1357 به اتمام رسید. تله کابین توچال به عنوان یکی از پاتوق های مردم تهران به شمار می رود راه آسفالته ای که از پایان خیابان ولنجک تا آغاز ایستگاه شماره یک تله کابین کشیده شده است به بام تهران معروف است و جایی مناسب برای پیاده روی می باشد. در راستای این مسیر چای خانه ها و رستوران های بسیاری برپا شده که در ادامه به زمین های ورزشی و پنیت بال و تنیس و تیراندازی، اسکیت و باشگاههای بدنسازی و سرانجام به تله کابین توچال می رسد.
2 ) کهف الشهدا :
در تاریخ 28 خرداد 1386 به همت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس پیکر پاک و مقدس 5 تن از شهدای گمنام دفاع مقدس طی مراسمی پرشور در شمال غرب ولنجک درمکانی موسوم به کهف الشهدا خاکسپاری شده و در انتهای بلوار دانشجو- خ ولنجک به راحتی می توان نام بزرگ کهف الشهدا را بر روی کانکس نصب شده دید. جاده منتهی به کهف الشهدا خاکی و برای زائرین مشکل آفرین است در محوطه غار تصویری از زیارت آیت الله خامنه ای از این مکان نصب شده است. فضای داخل غار فضایی است به طول 7 متر و به عرض 2 متر. چند دختر جوان مشغول انجام کارهای غار هستند شهدای کهف از شلمچه، شرهانی و سومار ، میمک و جزیره معجون تفحص شده اند و سن شان از 22 تا 25 سال است.
3 ) مراکز فرهنگی مذهبی :
خانه فرهنگ قرآن ( پسرانه) ، دکه روزنامه فروشی ، کتابخانه شهید بهشتی ، کتابخانه مسجد النبی ، مسجدالنبی ولنجک
4 ) مراکز درمانی و بهداشتی :
بیمارستان رامتین ( فوق تخصص قلب و عروق) ، درمانگاه شبانه روزی ولنجک ، داروخانه شبانه روزی رامتین ، داروخانه ولنجک ، مرکز خدمات روان شناسی ومشاوره احیا ، آمفی تئاتر روباز پارک گلریزان ، بیمارستان طالقانی مرکز توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی ، مرکز توانبخشی جانبازان،
3-5-8-2 موارد قوت و ضعف محله ولنجک :
موارد قوت و فرصت : شاخص های فرهنگی و تفریحی و مذهبی ، هدایت سرمایه گذاری دراقتصاد گردشگری ، تفرجگاه با جاذبه های بالای گردشگری
موارد ضعف و تهدید : رفت و آمد بسیار سخت وتصادفات و وارد آمدن خسارات شدید در زمستان به دلیل کوهپایه بودن ، وجود حیوانات وحشی مثل سگ و روباه و … در صبح های زود و آزار اذیت مردم ، آلودگی ناشی از رها کردن زباله های گردشگران در کوهستان و مسیل ها و مسیر قله توچال ، تخریب محیط زیست و تبدیل بافت کوهستانی و طبیعت به بافت شهری و قطع درختان به دلیل ساخت و ساز ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3-5-9 محله سوهانک :
محله سوهانک در تهران شمال شرقی، در جوار محله های ازگل و دارآباد و در یک کیلومتری شمال بزرگراه لشگرک و در دامنه جنوبی کوه البرز واقع شده است. ارتفاع این محله از سطح دریا 1785 متر است. محدوده جغرافیایی این محله به طور دقیق از شمال به ارتفاعات سوهانک و شمال کارخانه آسفالت، از جنوب به اتوبان ارتش، از شرق به تعاونی بهشتی و شهرک لاله و از غرب به بلوار قائم منتهی می گردد ( نقشه شماره 14-3 ) . گفته شده اولین افرادی که به این محل مهاجرت نمودند اقوامی بودند که در زمان قاجار از سمت شمال به اینجا آمدند و پس از ساکن شدن در این محل نام فامیلی خود را به سوهانی تغییر دادند. روش زندگی مردم این محله تا کنون حالت سنتی خود را حفط کرده است. در این محل زمین های بایر زیادی وجود دارد که اهالی آن، این زمین ها را وقف امام خمینی کرده اند و نکته قابل توجه اینکه یک حمام و یک آب انبار قدیمی در محل وجود دارد که این آب انبار در حال حاضر منبع اصلی آب سوهانک می باشد ( سند هویت محله سوهانک ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
نقشه شماره 14-3 نقشه محله سوهانک

مطلب مرتبط :   تحقیق رایگان درباره راه های ارتباطی، شهرستان رودبار

این محله دارای سه مسجد، یک حسینیه و یک حمام قدیمی می باشد که بنا بر شواهد موجود قدمتی بیش از هزار سال دارد. دو اصله چنار قطور داخل حیاط مسجد جامع قرار دارد که عمر آن بیش از 900 سال تخمین زده شده است. از شواهد تاریخی اینگونه بر می آید که سوهانک در قدیم الایام به خاطر آب و هوای خنک در تابستان و و جود باغ های فراوان مورد توجه حاکمان وقت بوده است. شایان ذکر است گلزار شهدای سوهانک به مساحت 4000 متر مربع مدفن 20 شهید بزرگوار انقلاب و جنگ تحمیلی می باشد و همچنین برادر یحیی بن حسن بن قاسم بن جعفر طیار در زیر کوه جمشید در محل کنونی گلزار شهدا مدفون است. همه ساله اهالی سوهانک در ایام سوگواری حضرت سید الشهدا (ع) با برپایی مراسم عزاداری و انجام مراسم سنتی تعزیه پذیرای هزاران نفر از عزاداران حسینی می باشند . سوهانک را یک خیابان اصلی از ابتدا به انتها متصل می کند که در قدیم این خیابان آریا نام داشت و بعد نام آن به خیابان سلمان تغییر پیدا کرد. اهالی این محل از نظر مالی فقیر بوده و متوسط رو به پایین می باشند.( ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3-5-9-1 سوهانک قدیم :
کشتزارها و باغ هایی قدیمی که جزء سوهانک بودند عبارت اند از: دره پولاد وحش، باغ حدیقه،جهان بخش، بند تله هرز، بیدستان، باغ سردار، باغ فولادی(نازآباد)، تنگ آخوره، تنگ فاطمی، باغ حمزه(منور)، چال استلک، سوت بیشه، شاه پسند(دره جوزدار)، شنکزار، و یوردکریم. شمار ساکنان سوهانک در سال 1342 خورشیدی 408 تن مرد و 293 تن زن بوده است. در همان سال سوهانک دارای مسجد و تکیه و گرمابه بوده و دبستانی به نام ارمغان سوهانک (دبستان فولادی) با 139 دانش آموز داشته است.من جمله اماکن قدیمی سوهانک قبرستان سوهانک است که در خیابان شهید ازگلی قرار داردو برطبق باور مردم امامزاده ای در قسمت جنوبی آن است که چون مدرک معتبری از آن در دست نیست مقبره یا یادبودی در آن محل موجود نیست . فقط برای یافتن آن محل م یتوان گفت که در قسمت جنوب غربی بالای آرامگاه حاج حسین سوهانی و کربلایی بهرام علی محمدی (پیر غلام امام حسین ع) بزرگ خاندان علی محمدی و میرزاخانی، قرار گرفته است . از جمله اماکن قدیمی سوهانک که متأسفانه به دلیل بی کفایتی و سوء 40 مورد تخریب وغارت قرار گرفت حمام _ استفاده برخی افراد وبه طمع غارت آثار باستانی در دهه 30 قدیمی سوهانک و تکیه قدیم سوهانک بود که به زعم معمرین و ریش سفیدان محل کسی از زمان احداث آنها در محل با خبر نیست همان قدر که درزمان تخریب حمام بسیار قدیمی که به دوران قبل از اسلام نسبت داده می شود سنگ نوشته ای از میان یکی از پی های قطور حمام استخراج گردیدکه سرنوشت آن معلوم نیست و تکیه قدیمی سوهانک که نهر باصفایی از میان آن می گذشت که از باغ اندرون (سردار)سر چشمه می یافت از آثار باستانی دوران قاجار ویا قبل از آن بود.همچنین آثاری از آسیاب قدیمی سوهانک وجود دارد که محل آن در شمال سوهانک وابتدای تنگه قرار گرفته است که از ملات ساروج و سنگ خشک ساخته شده است. به زعم پیران محل از آثاری است که کسی از زمان ساخت آن با خبر نیست.
3-5-9-2 سوهانک امروز :
در سوهانک باغ بزرگی بود که در قسمت شرقی روستا قرار داشت و به نام بنانیه معروف بود. این باغ اختصاص به بعد از انقلاب با خانواده ای زرتشتی داشت که آثار قبر بزرگ خاندان آن تا قبل از قطع درختان در میان باغ باقی بود. با تهدیدهای باغ از خانواده مذکور گرفته شد و قبرها به تهدید همان اطراف خالی شد و مردگان به جای دیگری برده شد. اما مهم و جالب استخر بزرگ 4000 متر معکبی این باغ بود که به راحتی پر شد. این استخر بزرگ مربوط به 50 سال پیش بود که دیواره 30 متری سنگچین آن بی نظیر بود و از دهانه خروجی آب آن یک کامیون 10 چرخ توان وارد شدن به کف استخر را داشت که از میانه پاییز تا پایان بهار آب تابستان روستا و این باغ را فراهم م یکرد. از بزرگ ترین جنایت های زیست محیطی در این محل تخریب باغ بزرگی به نام سردار و کوروس بود که در اولی بر جهای سه آتی شهر ساخته شد و در باغ کوروش که بیش از 50 هکتار انواع درختان میوه و گندم بود مرکز فعلی اداری امام خمینی کمیته امداد پس از یک تخریب همه جانبه ساخته شده است. در مصادره بزرگ وکم وکمیته امداد از نکات جالب سوهانک دست اندازیهای گاه به گاه ستاد اجرایی فرمان امام نظیر آن در شهر تهران است. اگرچه تکیه قدیمی سوهانک از منظر زیبایی و روح معنوی واجد روحانیت خاصی بود که قابل توصیف نیست؛ تکیه سوهانک در سال های نخستین دهه 40 ساخته شده و امروزه زیباترین طراحی و اجرا را دارد. در ایام محرم از شب اول تا شب سیزدهم محرم در این تکیه سفره شام امام حسین پهن می شود و بیش از5000 نفر در این حسینیه در نوبت های متعدد اطعام می شوند ( سند هویت محله سوهانک ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-9-3 مکان های شاخص محله سوهانک :
1 ) مسجد جامع سوهانک :
مسجد جامع سوهانک درسال 1336 ، با مساحتی حدود 400 متر مربع، و به شکلی ساده و بدون گنبد و مناره به کمک حسین علی سوهانی ساخته شد.دو اصله درخت چنار بزرگ در داخل حیاط مسجد جامع قرار دارد. سوهانک به خاطر درختان چنار کهن سالش نیز معروف است .
2 ) دره های سوهانک :
دره های ییلاقی سوهانک که از بهترین ییلاق های تهران به حساب می آیند، عبارتند از شاه پسند و درویش نو که از سوی معیرالمملک (تخت معیر) نامیده شده است .
3 ) ساختمان عظیم کمیته امداد سوهانک :
ساختمان عظیم مرکزی کمیته امداد امام(ره) در سوهانک،برای نیازمندان و فقرا هزاران پرسش بی جواب ایجاد کرده است از جمله این پرسش ها این است که این ساختمان بزرگ در حاشیه شهر تهران چقدر به حل مشکل نیازمندان کمک کرده است؟ به گزارش جوان، نیازمندانی که مددجویان کمیته امداد امام محسوب می شوند به وجود ساختمان کمیته امداد در حاشیه تهران گله دارند چرا برای رفتن به این محل باید مسافت طولانی پیموده و هزینه زیادی صرف شود. ساختمان عظیم کمیته امداد امام (ره) در حقیقت مجتمع بسیار بزرگی است که بعد از وارد شدن از در اصلی و ورود به محوطه داخلی آن، ساختمان مختلف کمیته امداد مشاهده می شود که می توان به ساختمان های دانشگاه، مجتمع اقتصادی و باشگاه اشاره کرد. البته ورود به داخل ساختمان کمیته امداد و عبور از نگهبانی دشواری های بسیاری دارد و باید هماهنگی های لازمه صورت گیرد. ساختمانی عظیم با 1200 پرسنل اگر از اقبال خوب، قرعه شانس برای ورود صادر شود و بتوان قدم به درون این ساختمان عظیم نهاد، به دلیل وسعت آن، اگر کسی چندین بار نیز در آنجا رفت و آمد کند بازهم برای پیدا کردن اتاق مورد نظر به مشکل بر می خورد چه برسد به آن کس که برای نخستین بار رخصت ورود یافته است. در محل ساختمان مرکزی کمیته امداد امام (ره) حدود یک هزار و 200 نفر فعالیت دارند که با توجه به این تعداد کارمند، معلوم نیست واقعاً این فضای بزرگ چه سودی دارد؟ درباره این ساختمان حرف و حدیث های زیادی وجود دارد به طوری که برخی از مسئولان امداد اظهار می کنند: زمین این ساختمان اهدایی است و این نهاد تنها هزینه ساخت آن را متقبل شده است. من یک بار گم شدم پیرمرد 50 ساله ای که مددجوی کمیته امداد امام (ه) است با بیان اینکه من یک بار برای دیدن مدیران ارشد مجموعه امداد به ساختمان سوهانک رفتم، اظهار می دارد: به خاطر بزرگی و زیاد بودن ساختمان ها، در آنجا گم شد . این مددجو اضافه می کند: فکر نمی کنم محلی که وظیفه خدمت رسانی به محرومان را دارد نیازی به چنین ساختمانی داشته باشد. وجود ساختمان سوهانک مجموعه امداد منجر شده است که مددجویان این

مطلب مرتبط :   منبع تحقیق درمورد انتخابات ریاست جمهوری، سلسله مراتب اجتماعی