دانلود پایان نامه

3- بقعه دانیال پیغمبر : بارگاه دانیال پیامبر در شهر شوش و در کنار رودخانه شاوور، بنایی شکوهمند زیبا و بسیار مشهور است که سالیان دراز شوش را بدان باز میشناختند. تاریخ دقیق این بنا معلوم نیست و آنچه که از نوشته سنگ قبر پیدا شده معلوم شده است تاریخ بنا به قبل از 1200 هجرت است.
4- بقعه دعبل خزائی شاعر معروف ائمه و معاصر با حضرت رضا (ع) و در سال 246 وفات یافت بقعه عباس شوش در جاده اهواز – شوش نزدیک به سه راهی شوش در سمت راست جاده به فاصله حدود پانصد متر از جاده بقعه «پیر عباس شوش» واقع است.
5- بقعه عبدالله بن علی : در قبرستان عبدالله بن علی در محله شمالی شهر شوش واقع است.
6- بقعه سید طاهر: شهر شوش ، کنار رود شاوور
7- بقعه پیر شچاخ: در فاصله ای تقریبی یک کیلومتری آبادی کعبیون بقعه پیر شچاخ واقع است که معروف به قدمگاه امیرالمومنین است.
شغل غالب افراد کشاورزی است. عده ای از مردم همراه کشاورزی به دامداری مشغول اند. تعدادی از کارخانجات و ادارات دولتی کار می کنند و تعدادی به کسب و کار آزاد مشغول اند. (جدول 2 و 3)
جمعیت فعال (شاغل و بیکار) جمعیت شاغل جمعیت بیکار
تعداد نفر میزان فعالیت تعداد نفر نرخ اشتغال تعداد نفر نرخ بیکاری
33757 34 28034 1/83 5723 9/16
جدول-1 2 : جمعیت فعال و شاغل و بیکار در افراد 10 ساله به بالا در شهرستان شوش-
مرکز آمار ایران
مرد و زن بیسواد باسواد بدون مدرک ابتدایی راهنمایی دیپلم فوق دیپلم به بالا
1821
195 621 444 552 9
جدول-1 3: بیکاران جویای کار در شهرستان شوش – مرکز آمار ایران
بیشترین محصولات کشاورزی شهر شوش، گندم آبی – جو آبی – ذرت دانه ای و نیشکر است. محصولات دیگری از جمله سیب زمینی، پیاز، شبدر، کنجد، یونجه آبی، ماش، شلتوک، چغندرقند، گوجه، خیار، بادمجان و جو علوفه ای فصل در این شهر کاشته می شود.
کارخانه شیر پاستوریزه، کارخانه قند و شکر، کارخانه کاغذسازی پارس، کارخانه حریر خوزستان، طرح نیشکر هفت تپه، خوراک دام هفت تپه، کارگاههای تولید آجر (تعداد 252 کوره هوفمند هستند و بقیه آنها دستی می باشند) از عمده ترین منابع اقتصادی شوش محسوب می شوند که بعضی از اینها دولتی و بعضی دیگر خصوصی هستند.
زبان اصلی مردم شوش عربی محلی است. اما با بودن مهاجرین در شوش بعضی از مردم به زبان عربی اصیل دزفولی و شوشتری صحبت می کنند.
لباس مردان شوش عربی است. دستارلی به دور سر پیچیده است و قبایی به تن دارند و لباده ای به دوششان می اندازند. زنان شوش پاچین های رنگی بزرگ می پوشند که تا مچ پاهایشان را می گیرد و چادرهای مشکی آستین دار به سر می کنند و بعضی زنها نقاب به صورتشان می زنند.
در آخر باید گفت که شهر شوش با بیش از 150000 نفر جمعیت مردمی با خصوصیت اخلاقی گرمی دارد. مردم شوش خون گرم، گرم صحبت، خوش رفتار، خوش کار و دارای بینشی درونی آشنا به احکام اسلام و خوش معاشرت و دلزنده هستند. (مجله شهرداری شوش تالیف روابط عمومی شوش.ص3و4و7)
3-11رابطه نقوش مذکور با دین