دانلود پایان نامه
گردشگری همایشی: برای شرکت در همایش ها و بازدید از مناطق.
گردشگری الکترونیک: همان E-Tourism که در بر گیرنده اطلاعات و انجام بخش اعظم سفر به صورت مجازی می باشد.
طی چند دهه اخیر اشکال دیگری از توریسم شهرت بیشتری پیدا کرده اند. برای نمونه می توان به این اشکال اشاره کرد:
« مسافرت ماجراجویی »که درآن از نواحی ناهموار بازدید می شود یا ورزش های ماجراجویانه مثل کوهنوردی و قدم زدن (پیاده روی) انجام می گیرد.
« مسافرت کشاورزی »مسافرت مبتنی بر صنعت کشاورزی که به پشتیبانی از اقتصاد کشاورزی بومی منطقه انجام می شود.
«مسافرت نیاشناسی » (که آنرا مسافرت نسب شناسی) هم می گویند و هدف از آن سفر به دیار آبا و اجدادی و زادگاه نیاکان و گاهی آشنا شدن با فامیل است.
« مسافرت میزی »و« مسافرتمجازی »که در آن فرد به صورت فیزیکی سفر نمی کند بلکه از طریق اینترنت ، کتاب ها ، تلویزیون و غیره به کشف دنیا می پردازد.
« مسافرت صوتی »شامل تورهای صوتی در حین قدم زدن و سایر اشکال راهنمایی صوتی مثلاً در موزه ها و نیز کتب سفرشنیداری می شود.
« مسافرت فروشگاه کتاب »فروشگاه کتاب (خرید اینترنتی کتاب) این سیستم اقدامی است در جهت حمایت از فروشگاه های مستقل کتاب و صاحبان آن ها را ترغیب می کند که کتابهای خود را به اقصی نقاط دنیا برده و عرضه نمایند اگر جه که فروشگاه های اینترنتی بنوعی سفیر مجازی در این حوزه محسوب می گردند.
« مسافرت فرهنگی »شامل توریسم شهری بازدید از اماکن و شهرهای تاریخی و دیدنی مثل برلین ، کاتماندو ، لاهور ، لیما ، بوینس آیرس ، لندن ، پاریس ، دهلی ، رم ، پراگ ، دوبروفنیک ، پکن ، استانبول ، کیوتو ، ورشو و مشاهده میراث فرهنگی آنان می شود. این گردش می تواند حاوی تجربه واقعی و تخصصی فرهنگی هم باشد مثلاً در توریسم موزه هنری که در آن افراد از انواع موزه ها بازدید می کنند یا توریسم اپرا که در آن از کنسرت ها و اپراها دیدن می شود.
« مسافرت تاریک » این نوع از توریسم به منزلهی سفر به مناطق مرتبط با موضوع مرگ رنج است. اولین تور از این دست سفرهایی بود که به لیک هورست انجام شد تا از محل سقوط کشتی فضایی هیندربرگ در نیوجرسی بازدید به عمل آید.
« مسافرت مصیبت » سفر به مناطق مصیبت زده است که هدف اصلی نه کمک به مردم بلکه دیدن صحنه های جالب است. اگراین بازدیدها مانع عملیات امداد و نجات و کارهای تعمیراتی باشد می توان مسئله ساز هم بشود.
« مسافرت دارو و مواد مخدر » این نوع توریسم به سفرهای خاصی اطلاق می شود که با هدف تهیه دارو اعم از نوع مجاز و غیرمجازآن انجام می گیرند.
«مسافرت زیست محیطی » در این نوع گردش کمترین اثر سوء بر محیط زیست ایجاد می شود مثلاً تورهای صحرایی کنیا ، گردش در جنگلهای بارانی بلیز و پیاده روی در لاپلاند یا در پارک ملی .
« مسافرت تحصیلی » شامل سفر به مراکز تحصیلی یا بازگشت به زندگی جنگلی یا سایر نقاطی می شود که در آن ها می توان انواع کلاس ه ارا تجربه کرد. مثل کلاس های آشپزی صنایع دستی و غیره.
« مسافرت افراطی » شامل سفر به نقاط خطرناک و دارای ریسک بالا.
« مسافرت قمار » مثل سفر به شهرآتلانتیک در نیوجرسی ، لاسوگاس در نوادا ، پالماسپرینگ در کالیفرنیا ، ماکائو یا مونته کارلو برای انواع قمار در کازینوها .
« گردش در باغ » بازدید از باغهای گیاه شناسی در مناطق معروف از نظر تاریخ گیاه شناسی مثل ورسیلز و تاج محل .
« مسافرت میراث » بازدید از نواحی تاریخی مثل رم ، آتن ، کراکو یا مراکز صنعتی مثل کانال ها و راه آهن ها و رزم گاههای قدیمی و غیره. « مسافرت سلامت » معمولاً برای فرار از شهرها و گریزازاسترس یا شاید برای لذت بردن از آفتاب وغیره می باشد. اغلب به استراحتگاه ها و یا «چشمه های آب گرم».
« مسافرت سرگرمی » گردش به تنهایی یا گروهی برای مشارکت در سرگرمی ها ، دیدار با دیگران و افرادی که علایق مشابهی را دنبال می کنند یا مایلند تجربه ای خاص در مورد یک سرگرمی داشته باشند. مثل تورهای باغی ، رادیوی آماتور ، یا سیرک های رقص میدانی.
« مسافرت جامع » ویژه کسانی که ناتوانی یا محدودیت های کارکردی دارند. در بعضی از مناطق به آن «توریسم همگانی» گفته می شود. اساس کار آن ها را اصول طراحی و توسعه مقصد جهانی تشکیل می دهد.
« مسافرت پزشکی » مثل