دانلود پایان نامه
شهرستان شوش زمانی پایتخت ایلامیان بوده و تاریخی بس طولانی دارد. این محل گاه بصورت شهری معظم و مرکز فرمانروایانی بزرگ درآمده و گاهی نیز به دهکده کوچکی تنزل می کرد. چندین بار به کلی ویران و متروک گردید اما پس از چندی باز رونق پیشین خود را باز می یافت. اواخر قرن دوم ق.م را می توان عصر طلایی شوش دانست. در این زمان صنایع عمده بخصوص کارهای سفالی و فلزی در آن تمرکز یافت و شبکه ارتباطی آن به ناحیه وسیعی از دنیای متمدن آن زمان گسترده شد. در نیمه اول هزاره اول ق.م شهر شوش یک بار به دست بابل و یک بار دیگر به دست آشور با نیپال آشوری تسخیر و ویران شد. و علاوه بر این دو شکست در این دوران بطور کلی حکومت ایلام رو به زوال رفت و طبعاً این امر در تجارت و به طور کلی آبادانی شوش نیز تاثیر سوء داشت. این دوره همزمان با آمدن قوم آریایی که به سرعت سلطه خود را در منطقه گسترانیده و بالاخره با ایجاد فرمانروایی هخامنشی شوش به صورت یکی از سه پایتخت فصلی ایران درآمد و همچنین کاخ های معظمی در آن ساخته شد که قسمتهایی از آثارشان هم اکنون باقی است.(مجله شهرداری شوش تالیف روابط عمومی شوش.ص2)
3-9شوش حاضر
با آمدن هیات باستان شناسی فرانسوی در سال 1886 بار دیگر شهر شوش مقدم مهمانان دزفولی و دیگر شهرهای اطراف را گرامی داشت که با زدن چادرها در کنار مقبره دانیال و فروختن اجناس مورد نیاز به هیات باستان شناسی کسب درآمدن و گذران زندگی می کردند.
شهرداری شوش در سال 1332 تاسیس گشت و از لحاظ درجه بندی شهرداری ها دارای درجه شش بوده است. و بطور کلی فعالیت های عمرانی – بهداشتی و تنظیف و تنظیم امور شهری و شهرسازی و ایجاد محیط های تفریحی و سالم سازی محیط و ایجاد فضای سبز مهمترین وظایف شهرداری بوده است و می باشد که برای رسیدن به این اهداف تشکیلات خود را به واحدهایی از قبیل اصناف، اجرائیات، عمران، فضای سبز، ساختمانی، دفتر فنی، موتوری، خدمات آتش نشانی، اداری، کارگزینی، مالی و روابط عمومی شوش با بیش از 320 نفر پرسنل دارای 86 وسایل نقلیه سبک و سنگین می باشد که در محدوده ای به وسعت 18 کیلومتر مربع فعالیت می نماید. (مجله شهرداری شوش تالیف روابط عمومی شوش.ص7).((شکل 2)
10-3موقعیت جغرافیایی :
شوش دانیال بین 48 درجه و 14 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 32 درجه و 11 دقیقه عرض شمالی از خط استوا در کنار رودختانه شاوور در غرب جاده ترانزیت تهران خرمشهر قرار دارد، شوش نوار نسبتاً کم عرضی است که در جهت شمالی، جنوبی قرار گرفته و از طرف شرق و غرب به رودخانه های کرخه و دز محصول گشته و شاوور نیز به موازات آنها در بین آنها جریان دارد.

مطلب مرتبط :   تحقیق رایگان درمورد سلسله مراتب نیازهای مازلو، مفهوم امنیت اجتماعی

شکل 2 : پلان شهر شوش ، گزارش مأموریت هاى اولیه باستان شناسان فرانسوى در شوش،
نیکل شوالیه
ارتفاع این شهر از سطح دریا 112 متر می باشد و جمعیت آن با نرخ رشد 8/7 درصد قریب به 150.000 هزار نفر می باشد (جدول 1) فاصله آن تا شهر اهواز 110 کیلومتر تا شهر تهران 770 کیلومتر می باشد. حداقل سرمای روزانه در زمستان 2/4 درجه و حداکثر گرمای روزانه در تابستان 9/49 درجه است.میزان بارندگی سالانه بطور متناوب از 240 تا 558 میلیمتر می باشد. (مجله شهرداری شوش تالیف روابط عمومی شوش.ص5)
نقاط شهری نقاط روستایی جمع
68096 124066 192162
جدول 1-1 : جمعیت شهرستان شوش به تفکیک ساکن و غیر ساکن-مرکز آمار ایران
شهرستان شوش با 18 کیلومتر مربع از سه قسمت مرکزی، غرب ، رودخانه شاوور و کوی شهدا تشکیل شده است. مردم این شهر عموماً مهاجر هستند. و از طوایف عرب و لر تشکیل شده اند. طوایف عرب از قبیل کعب – کنانه – حضرچ (آل کثیر) نیص و سایر قبایل کوچک دیگر هستند. طوایف لر از قبیل سگور – قلی – رحیم خانی – نوکرمراد- دیناروند- شوهان – کرد – کاور و سایر قبایل دیگر هستند و عده کثیری از مردم دزفول در این شهر سکونت دارند (شکل 3)

شکل 3 : زنی از طوایف عرب شوش www.ahwaz14.mihanblog.com
وجود مرقد مبارک حضرت دانیال (ع) و آثار گرانبهای باستانی و مشاهیر عالم اسلام از جمله دعبل خزائی شاعر معروف ائمه، حضرت امام رضا (ع) و بودن تاسیسات عظیم صنعتی همچون طرح نیشکر هفت تپه، کاغذ پارس و کارخانه شیر پاستوریزه و همچنین بالا بودن کیفیت خاک کشاورزی آن باعث شده که سالیانه جمعیت آن به طور چسمگیر افزوده گردد و جاذبه های بسیاری برای مهاجرین داشته باشد.
آثار و بناهای تاریخی که در شوش باقی مانده است قدمت این شهر را نشان میدهد. مهمترین این آثار را معرفی می کنیم:
1- مجموعه تپه های باستانی شوش از جمله اکروپل – شهرشاسی – کاخ آپادانا
2- موزه شوش که آثار هزاره های قبل از میلاد که در حفاریهای باستان شناسان بدست آمده در آن نگهداری می شود.