دانلود پایان نامه
تاریخچه وب
ظهور وب را می توان منشأ یکی از مهم ترین تحولات عصر حاضر در عرصه ارتباطات دانست. سابقه اندیشه ایجاد صفحه هایی که به صورت فوق متنی ایجاد و خوانده شوند، منتسب به وانوار بوش است که در سال 1945 طی مقاله ای در ماه نامه آتلانتیک تحت عنوان As we may think به نگارش درآورد.
پس از آن، در اوایل دهه 1980 در مؤسسه سرن (مرکز تحقیقات هسته ای اروپا)، دانشمندی به نام تیم برنرز لی گسترش اتصال درونی رایانه های دنیا را مطرح کرد و پیش بینی کرد در آینده بتوان به تمام اطلاعات و فایل های مرتب مربوط به فیزیک دسترسی یافت. در 1988 اولین برنامه کاربردی فرامتن منتشر شد و در مارس 1989 بر نرزلی به همراه روبرت کالیائو برای شروع کار، پروژه ای را ایجاد کرد که از طریق شبکه رایانه ای، دستیابی به فرامتن را فراهم می کرد. پروژه ای به نام «تار عنکبوتی وب» که شامل شبکه ای از پیوندها بود که هدف اصلی آن، اشتراک مسائل تحقیقاتی و همکاری میان فیزیک دانان در نقاط مختلف بود. شبکه وب در ماه مه 1991 پس از تحقیقات گسترده با نام وب در سرن منتشر شد و در سال 1993 به عموم معرفی گردید.
شبکه جهانی وب یکی از جدیدترین خدمات اطلاع رسانی در اینترنت است که نسبت به دیگر ابزارها و خدمات اینترنت به سرعت در حال رشد و گسترش است و بسیاری از صاحب نظران عقیده دارند که ظهور شبکه جهانی وب با قابلیت ارائه تصاویر گرافیکی رنگی، فیلم، صوت و متن همراه با پیوندهای فرامتنی، مهم ترین دلیل رشد روزافزون استفاده از اینترنت است، به طوری که مشتاقان به کارگیری وب به سرعت در حال افزایشاند .طبق گزارش های آماری در ژوئن 1993 تنها 130 سایت وب بر روی اینترنت قابل دسترسی بود در حالی که این میزان تا ماه ژوئن سال 1995 به بیش از 23 هزار سایت وب رسید. هم چنین طبق برآورد شرکت دیناکوئست تا پایان سال 1997 بیش از 80 میلیون رایانه به اینترنت متصل شد که رشدی معادل 71 درصد را نسبت به سال 1996 نشان می دهد. سرن در سال 1993 وب را برای استفاده به طور رایگان آزاد اعلام کرد. وب، جذب کاربران در خارج از دنیای آموزشی را نیز آغاز کرده است .سازمان سرن، وب را در اختیار علاقه مندان به آن قرار داده است. (احمدی فصیح، 1383)
پس از شکل گیری وب، ایجاد مرورگر وبی که بتواند در کامپیوترهایی که با نرم افزارهای گوناگون نظیر ویندوز، مک اینتاش و یونیکس کار می کنند، به جستجو و نمایش صفحات وب بپردازد، ضروری به نظر می رسید. براین اساس، گروهی از دانشجویان دانشگاه ایلینویز به سرپرستی مارک اندرسن، اولین مرورگر وب – موزاییک – را در فوریه 1993 ایجاد و منتشر کردند. موزاییک به راحتی بارگزاری می شد و استفاده از آن آسان بود. اندرسن به کار خود ادامه داد تا مؤسسه نت اسکیپ را تأسیس نموده، اولین ویرایش مرورگر موزیلا را در اکتبر 1994 منتشر کرد. (نیدرست، 2007)
اهمیت وب سایت ها در مراکز پژوهشی
موقعیت کنونی و آتی علم به گونه ای است که به ناچار باید خود را با جهان شبکه ای انطباق دهد. این جهان بر اساس ارتباطاتی شکل می گیرد که به صورت هم زمان میان تعداد بی شماری از اندیشمندان برقرار می شود و کنش متقابل بر روی این شبکه به صورت دایم و پویا در تداوم است. علم، امروزه تنها در کنش های متقابل و آزاد می تواند معنی دهد. از این لحاظ، حضور رسانه ای برای اندیشمندان و متفکران علمی، ضرورتی اجتناب ناپذیر است. این حضور را نباید صرفاً حضوری برای تعمیم و گسترش علم به شمارآورد، بلکه باید بیشتر آن را در خدمت شکل گیری ایده ها و شکوفا شدن آن ها ارزیابی کرد. (فکوهی، 1385)
امروزه وب سایت های موضوعی و تخصصی، به عنوان یکی از ابزارهای اطلاعاتی و ارتباطاتی نوین که اطلاعات مفید و روزآمدی بر روی آن ها قرار می گیرد، یکی از مجراهای انتقال اطلاعات به شمار می آیند. با استفاده از این وب سایت ها، متخصصان و دیگر افراد می توانند به اطلاعات روزآمد آن حوزه دسترسی داشته باشند و استفاده بهینه از آن ها به عمل آورند.
حضور مراکز پژوهشی، دانشگاه ها و سازمان های تخصصی در اینترنت بدان معناست که اینترنت پدیده ای است که می تواند در خدمت دانش، آگاهی و علم قرارگیرد.
برخی از مزایای وب سایت دانشگاه ها و مراکز پژوهشی عبارتند از:
وب سایت ها به دلیل فراهم آوردن امکان ارائه تصویر کامل تری از فعالیت های متخصصان و محققان، بهتر می توانند خروجی آن ها را منعکس نمایند.
وب در کنار ابزارهای رسمی انتقال اطلاعات نظیر مجلات الکترونیکی، انواع غیررسمی آن را نیز پوشش می دهد.
انتشارات وب، ضمن رعایت استانداردهای بالای کیفیت فرایندهای نقد متون علمی، ارزان تر می باشند.
همچنین وب، با فراهم کردن امکان دسترسی به دانش علمی برای دانشمندان و مؤسسات علمی در کشورهای در حال توسعه و نیز برای اشخاص ثالث نظیر سهام داران اقتصادی، صنعتی یا فرهنگی در جامعه خود، مخاطبان بسیار بیشتری را تحت پوشش قرارمی دهد. (حبیب اللهی،بی تا)
وب و فعالیت های کتابداری و اطلاع رسانی
شبکه جهانی وب عمیق ترین تاثیر را بر فعالیت های اطلاع رسانی و خدمات اطلاعاتی داشته است. این
مساله به احتمال زیاد ناشی از عوامل زیر است:
وجود منابع و پایگاه های متعدد اطلاعاتی قابل دسترسی از طریق اینترنت
دسترسی سریع به اخبار و اطلاعات روزآمد
وجود موتورهای جستجوی قوی و رایگان
احتمال دستیابی به منابع چند رسانه ای در کنار منابع متنی در موضوعات مختلف
کمتر بودن محدودیت زمانی و مکانی دسترسی به اینترنت در مقایسه با دسترسی به کتابخانه
ساختار ابرمتنی صفحات وب و دستیابی آسان به مطالب مرتبط
کاهش و اسطه ها و امکان جستجوی مستقیم اطلاعات توسط کاربران سطح متوسط