دانلود پایان نامه
انواع نمایه سازی موتورهای جستجو
نمایه سازی وب می تواند از طریق روش ها و ابزارهای اتوماتیک یا به وسیله نیروی انسانی انجام بگیرد. در نمایه سازی از نوع دوم اشخاص حقیقی منابع را شناسایی و جمع اوری می نمایند، سپس آن ها را بازبینی، سازماندهی و طبقه بندی می کنند. موتورهای جستجویی مانند گوگل توسط یک روبات خزنده وب شاخص گذاری شده اند. نرم افزار خزنده وب ابزاری است که در لابه لای شبکه جهانی وب می خزد و سایت های جدید را مورد جستجو قرار می دهد؛ چنانچه وب سایت جدیدی یافت شد آدرس آن به پایگاه داده اضافه می گردد.
فهرست موتور جستجوی گوگل شامل بیش از یک بیلیون یوآرال می باشد. قلب این موتور نرم افزار رتبه صفحه است، رتبه صفحه با استفاده از ساختار لینک معتبر بر روی خاصیت دموکراتیک منحصر به فرد تکیه می کند. گوگل لینک ها را از صفحه الف تا ب چک می کند و از آراهای مختلف دریافت شده برای این رتبه بندی استفاده می کند. صفحات با کیفیت بالا رتبه صفحه بالاتری دریافت می کنند که گوگل بعد از هر جستجو به خاطر می سپارد. گوگل از ترکیب رتبه صفحه و روش های پیشرفته جور کردن متن برای یافتن صفحات با اهمیت و در عین حال مربوط به متن جستجو شده استفاده می کند. همچنین از تعداد تکرار کلمات متن جستجو شده پا فراتر نهاده و برای تشخیص اینکه این صفحه با کلمات مورد جستجو هماهنگی دارد، تمام وجوه محتوای صفحه و صفحات متصل شده به آن را بررسی می کند.
موتورهای جستجوی هات بات، آلتاویستا و اکسایت برای تفسیر پایگاه داده خود از ترکیب ماشین و انسان استفاده می کنند، در صورتی که موتور جستجوی یاهو توسط انسان ترجمه می شود. کاربران آدرس یوآرال وب سایت های خود را برای موتور جستجو ارسال می کنند، سپس سایت مربوطه مورد بازبینی قرار می گیرد و یک انسان سایت را طبقه بندی می کند و در مورد عبارات جستجوی مربوطه تصمیم گیری می کند. در موتور جستجوی یاهو ابزارهای نمایه سازی چشمشها و بازوهای انسان جهت تصمیم گیری اینکه کدام کلید واژه ها و اقلام مناسب هستند و سپس نمایه سازی صحیح مطرح است.
این در حالی است که بسیاری از سایت های وب، از روش «نمایه انتهای کتاب در وب» برنامه ای برای جستجوی سایت خود طراحی کرده اند. این برنامه ها همچون جستجو در فایل های تمام متن می تواند در نتایج جستجوی خود دارای مدارک نامرتبط و در اصطلاح همراه با ریزش کاذب باشد.اگر در چنین سایت هایی نمایه ای شبیه آنچه در انتهای کتاب ها دیده می شود به وجود آید، مراجعه کننده می تواند به سرعت و با استفاده از لیست به مدخل مورد نظر خود وارد شود و با سرعت بالا و از دست دادن زمان کمتری به مدارک مورد نیاز خود وحتی به مدارک مرتبط با آن نیز دسترسی یابد (کمیجانی).
سئو چیست؟
معنای لغوی سئو بهینه سازی موتور جستجو می باشد، یعنی تولید کردن صفحات وبی که برای موتورهای جستجو جالب هستند. بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج یک موتور جستجوی بزرگ همچون گوگل بیشترین امتیاز را داشته باشید. اهمیت این موضوع از انجا ناشی می شود که اکثر مردم از موتورهای جستجو برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده می کنند( در ایران اکثریت مردم با گوگل سر و کار دارند). به عنوان مثال در گوگل، اکثر مردم فقط به صفحه ی اول نتایج جستجو نگاه می کنند. بنابراین برای داشتن ترافیک بالا از طرف موتورهای جستجو مخصوصا گوگل، این مسئله الزامی است که سایت شما درصفحه ی اول نتایج جستجوقرار گیرد.
علم بهینه سازی موتور جستجودر مورد روش های فنی مانند عنوان صفحه ی مناسب، تگ ها و متا تگ ها، کلمات کلیدی و عبارات کلیدی و توضیحات مناسب سایت و کلاً محتوایی که موتورهای جستجو دوست دارند، مطالعه می کند.
موتورهای جستجو ازجمله گوگل صفحات وب را به وسیله نرم افزار خزندگی (عنکبوت) پیدا و فهرست بندی می کنند.
متاسفانه تمام نرم افزارهای خزندگی یک جور کار نمی کنند. برای مثال اگر صفحه وب شما در یکی از موتورهای جستجو ازجمله گوگل امتیاز بالایی داشته باشد، ممکن است در دیگر موتورها این چنین نباشد. یکی از کارهایی که متخصصان بیهنه سازی موتورهای جستجو انجام می دهند، پیگیری تمام تغییرات عملکرد داخل موتورهای جستجو است. بنابراین آن ها می توانند صفحات وب را بر طبق این تغییرات بهینه سازی کنند. به علاوه آن ها همراه با تغییرات موتورهای جستجوی مختلف خود را تابع این موتورها قرار می دهند.
هنگامی که شما یک طراح برای طراحی سایت تجاریتان انتخاب می کنید، شما باید از این طراح درباره یبهینه سازی موتورهای جستجوسوال کنید و باید از او بخواهید بر طبقاصول بهینه سازی برای موتورهای جستجوساخت صفحات وب سایت شما را شروع کند. در صورتیکه این کار طولانی تر از طراحی هایی که شما بیش از این داشته اید، نیست. این کار خیلی آسان تر و معقول تر است که شما در همان بار اول که سایتتان بر روی وب قرار می گیرد، شامل بهینه سازی برای موتورهای جستجو
شود (شبکه ی فناوری اطلاعات سیگنال دیزاین، 1390).
اهمیت سئو در چیست ؟
برتر بودن در نتایج جستجو ، بازدیدکنندگان ( مشتری ) زیادی را به دیدار از وب سایت شما دعوت می کند .
قریب به اتفاق کاربران اینترنت از موتورهای جستجو استفاده می کنند .
بیشترین در صد معاملات آنلاین به وسیله موتورهای جستجو آغاز می شود .
میلیون ها وب سایت بر سر درآمد بیشتر با یکدیگر رقابت می کنند ؛ پس : هر وب سایتی که به سوی تجـارت حرکت می کند ، باید لینک های نخست موتورهای جستجو را به خود اختصاص دهد (شبکه ی فناوری اطلاعات سیگنال دیزاین، 1390) .
بهینه سازی سایت
پیاده سازی یک استراتژی موثر و بلند مدت ارتقا سایت در موتورهای جستجوگر بدون توجه به خود سایت اصولا غیر ممکن است. لذا پی ریزی یک بنای مستحکم در خود سایت ضروری می نماید.
سئو پروسه طراحی، نوشتن متون، کد کردن و برنامه نویسی کل وب سایت با هدف بالا بردن شانس دستیابی به رتبه های بالا در نتایج جستجو است. در واقع بهینه سازی وسیله ای برای کمک به مخاطبان بالقوه سایتتان است که وب سایت شما را بیابند.
پیاده سازی یک استراتژی بلندمدت ارتقا سایت نیاز به این دارد که سه مولفه اصلی زیر در هر صفحه سایتتان وجود داشته باشد:
• مولفه متن
• مولفه لینک
• مولفه محبوبیت