دانلود پایان نامه
اهمیت پیج رنک برای همه مشخص است و هر چه پیج رنک یک وب سایت بالاتر باشد آن وب سایت از نقطه نظر گوگل معتبرتر و بهتر است و در نتیجه های بدست آمده در جستجوها رتبه بهتری را کسب می کند. چندین فاکتور مختلف مانند قدمت و طول عمر یک وب سایت، تغییرات اعمال شده در مدت زمان در وب سایت و  رعایت استانداردهای طراحی وب سایت و . . . همه و همه در این امتیاز دهی موثر هستند. شرکت گوگل معمولا بین ۴ الی ۶ بار در سال نتیجه ارزیابی سایت ها را با بالا یا پایین کردن یا ثابت نگه داشتن عدد پیج رنک نشان می دهد و این عدد نشان دهنده ارزیابی  در طول مدت زمان است. برای مثال هیچ وب سایتی را با طول عمر ۳ ماه پیدا نخواهد شد که پیج رنک ۵ داشته باشد. در نتیجه پیج رنک فاکتوری است که به قدمت و طول عمر سایت بسیار مرتبط است. البته این اصلا به این معنی نیست که یک وب سایت با قدمت ۱۰ ساله حتما پیج رنک خوبی خواهد داشت، بلکه شاید پیج رنک آن ۲ یا ۳ باشد.
از آنطرف رتبه وب سایت در الکسا به دو فاکتور مرتبط است: اول تعداد بازدید از سایت شما و اینکه آیا صاحبان سایت ها و کاربران دائمی سایتی از تولبار الکسا استفاده می کنند یا خیر. مسلما فاکتور دوم درصد کمتری از این رتبه را در بر می گیرد و مهم ترین فاکتور تعداد بازدید روزانه از وب سایت می باشد.
سایت هایی که ارزش تقریبی وب سایت ها را تخمین می زنند به صورت مستقیم از این ۲ فاکتور جهت تخمیت قیمت تقریبی سایت استفاده می برند، البته در کنار این ۲ فاکتور مهم فاکتورهای مهمی مانند تعداد بک لینک ها درسایتهای  گوگل و یاهو، ایندکس شدن در دایرکتوری های مهم و . . .  تاثیر گذار هستند.
اما در یک نگرش کلی می توان به این نتیجه رسید که پیج رنک یک سایت فاکتور مهم تری نسبت به رتبه سایت در الکسا می باشد، چرا که بسیاری از وب سایت ها بیشترین طیف بازدید کنندگان خود را از طریق موتورهای جستجو میابند و اینکه پیج رنک شما عدد بالایی باشد کمک خواهد کرد که به نتایج بهتری دست پیدا کنید (همان).
رتبه بندی دانشگاه ها
رتبه بندی آکادمیک دانشگاه های جهان بر اساس پارارامترهای مختلفی انجام می گیرد. رتبه بندی ها می تواند براساس کیفیت برخی شاخص های موجود انجام شود. از جمله این شاخص ها می توان به آمارهای تجربی، برآوردهای مربوط به مدرسین و اساتید، بورسیه ها، دانشجویان، داوطلبین ورود به دانشگاه و برخی دیگر اشاره کرد. برخی از رتبه بندی ها هم هستند که بر اساس نحوه پذیرش و ورود دانشجویان به دانشگاه صورت می گیرد.
علاوه بر رتبه بندی موسسات، برخی رتبه بندی های دیگری هم وجود دارد که برای برنامه های آموزشی، دپارتمان ها و مدارس صورت می گیرد. رتبه بندی ها بر اساس جهت دهی برخی مجلات و روزنامه ها و گاهی هم توسط دانشگاهیان و فرهنگیان انجام می گیرد.
رتبه بندی ممکن است از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد. یک تحقیق در دانشگاه کرنل نشان می دهد که رتبه بندی دانشگاه های در ایالات متحده به صورت معناداری تحت تاثیر سیستم پذیرش دانشجوست. ولی در انگلستان تعدد نشریات و مقالات رتبه دانشگاه ها را تعیین می کند.
رتبه بندی دانشگاه های جهان
رتبه بندی های بین المللی توسط موسسات محلی
موسسات محلی متعددی رتبه بندی بین المللی دانشگاه ها را انجام می دهند که شامل موارد زیر است:
رتبه بندی آموزشی دانشگاه های جهان (SJTU)
از رتبه بندی های مهم آموزشی دانشگاه های جهان، رتبه بندی ای که توسط دانشگاه شانگهای جیا تانگ صورت گرفته است. این رتبه بندی در قالب یک پروژه بزرگ در کشور چین صورت گرفته است و هدف آن رتبه بندی دانشگاه های دنیا به صورت کاملاً مستقل بود و در واقع برای اندازه گیری فاصله دانشگاه های چینی و دانشگاه های روز دنیا صورت گرفت و نتایج آن در مجله اکونومیست به چاپ رسید. میزان پارامترهای موثر در این رتبه بندی بیشتر در حوزه علوم طبیعی قرار دارند و عبارتند از تعداد مقالات منتشر شده در مجلات نیچر و ساینس، تعداد برندگان جایزه نوبل (که بیشتر به علوم فیزیک تعلق می گیرد) و جایزه فیلدز (در حوزه ریاضیات)
نشریه آموزش عالی (تایمز) – موسسه رتبه بندی دانشگاه ها QS
نشریه آموزش عالی تایمز لندن یک نشریه واقع در انگلستان و مربوط به آموزش عالی با همکاری موسسه کاکارلی سیموندز هر ساله لیستی از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا را با عنوان انگلیسی ( THES – QS World University Rankings) منتشر می کند. در مقایسه با رتبه بندی های دیگر، در این رتبه بندی سالانه بسیاری از دانشگاه های غیرآمریکایی و خصوصاً انگلیسی در میان رتبه های بالای آن قرار دارند.
نشریه نیوزویک
در آگوست ۲۰۰۶ (مرداد ۱۳۸۵)، نشریه نیوزویک آمریکا رتبه بندی ۱۰۰ دانشگاه اول دنیا را به کمک معیارهای دو رتبه بندی دیگر (یعنی رتبه بندی آموزشی دانشگاه های دنیا توسط دانشگاه شانگهای و نشریه آموزش عالی تایمز) و یک معیار جدید که تعداد کتاب ها و مجلات کتابخانه ها بود، ارائه کرد.
وبومتریک
رتبه بندی وبومتریک دانشگاه های دنیا توسط آزمایشگاه سایبرمتریک -واحدی از انجمن ملی تحقیقات اسپانیا- تهیه شده است. این رتبه بندی بیش از ۴۰۰۰ دانشگاه دنیا را براساس اطلاعات مبتنی بر وب آن ها تحلیل کرده است.
رتبه بندی وبومتریک متشکل از یک پایگاه داده شامل ۱۵،۰۰۰ دانشگاه و بیش از ۵،۰۰۰ مرکز تحقیقاتی است. ۴،۰۰۰ دانشگاه اول در رتبه بندی مشخص شده است، و دانشگاه های دیگر نیز در رنبه بندی های محلی و جزئی تر آمده است. موسسات آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی کشورهای در حال توسعه در این روش رتبه بندی، با قرار دادن دستاوردهای علمی خود بر روی اینترنت می توانند وضعیت بهتری پیدا کنند چرا که ممکن است نسبت به دانشگاه های تراز اول دنیا بسیار فاصله داشته باشند اما با این روش می توانند وضعیت خود را بهتر نمایان کنند.
این رتبه بندی اولین بار در سال ۲۰۰۴ انجام شد و بر اساس شاخصی مرکب از چندین پارامتر تهیه شد. این پارامترها عبارتند از حجم اطلاعات موجود بر روی وب، قابلیت دسترسی و نسبت اطلاعات منتشر شده در وب به میزان لینک های برگشتی خارجی آن است. این رتبه بندی هر ساله در دی ماه و تیرماه بروز می شود و یک مقیاس وبی برای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی فراهم می آورد. این رتبه بندی میزان فعالیت علمی وب گاه های آموزشی را به صورت دوره ای نشان می دهد.
شاخص های وبومتریک به این دلیل به وجود آمده اند که میزان توجه موسسات را به نشر اینترنتی نشان دهد. بنابراین دانشگاه های با کیفیت آموزشی بالا ممکن است به دلیل عدم تمایل به سیاست های انتشار اینترنتی، در این نوع رتبه بندی رتبه مورد انتظار خود را بدست نیاورند.
فاکتور جِی
یکی از روش های رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس وبومتریک، روش فاکتور جی است که تعداد پیوندهای وب سایت یک دانشگاه را در میان وب سایت دیگر دانشگاه ها محاسبه می کند. فاکتور جی درواقع میزان محبوبیت و اهمیت وب سایت یک دانشگاه خاص را در میان وب سایت های دانشگاه های دیگر نشان می دهد. بنابراین فاکتور جی حالتی از گستردگی و میزان نفوذ یک دانشگاه براساس وب سایت آن است.