دانلود مقاله تحقیق پایان نامه

اخلاقی، کودک، بچه‌ها، کودکان، نوجوان، سنی

ذاتی این را قبول کنند و بگویند فلان کار غلط است چون به طور ذاتی غلط است. بلکه کودکان در این سن یک نوع برداشتی از اخلاق دارند که متخصصین آن را می گویند دوره پسر خوب، دختر خوب و یا پسر بد، دختر بد یعنی کودکان به دلیل موضع والدینشان نسبت به رفتارها و اعمال موضع مثبت یا منفی می گیرند و اگر پدر و مادرشان به آنها گفتند که این کار، کار بدی است و تو اگر این کار را انجام بدهی بچه بدی می شوی پس آن کار بد است و برعکسش. بنابراین سرمایه گذاری برای آنکه بچه ها به ذات خوبی یا بدی پی ببرند یک مقدار سرمایه گذاری بی بازدهی است هر چند که ما باید سعی بکنیم که در طی زمان نگاه بچه ها را برگردانیم و به آنها کمک کنیم تا حسن و قبح ذاتی افعال را یاد بگیرند بنابراین ما باید روی موضوعات بسیار بسیار جزئی، بسیار بسیار اساسی و در عین حال ساده و کودکانه سرمایه گذاری کنیم. و به گونه ای سرمایه گذاری کنیم که با رعایت این جنبه از ویژگی های ذهنی کودکان باعث بدفهمی آنها نشویم مثلا اگر ما می خواهیم درباره از خودگذشنگی صحبت بکنیم باید یادمان باشد که ازخودگذشنگی برای بچه ها حد و حدودش هیچ قابل مقایسه با آن چیزی که ما برای بزرگسالان درباره ازخودگذشتگی مطرح می کنیم یکی نیست و کاملا فرق می کند. ازخودگذشتگی بچه ها این است که از لقمه نانشان یک گاز به یکی دیگر بدهند تا بخورد. و شما اصلا نمی توانید به بچه ها درباره ایثار و از خود گذشتگی به معنی بزرگسالانه اش صحبت بکنید. یا صبر برای بچه ها باید در این حد باشد که نیم ساعت صبر بکنند تا غذای بهتری را بخورند یا اینکه الان پفک نخورند تا شکمشان سیر نشود و بتوانند بعدا غذای خیلی خوشمزه ای بخورند که خوب و مقوی هم باشد. اگر یک بچه ای بتواند صبر بکند و این نیم ساعت را تحمل بکند و پفک نخورد این بچه خیلی صبور است ولی اگر اینجا ما درباره صبر برنعمت و صبر بر نقمت و صبر بر بلا و گناه صحبت بکنیم آب در هاون کوبیدن است.
شماره نه : در رابطه با رشد عقلی و سنی که مخاطبین مختلف کودک دارند باید مفاهیم متفاوت به او منتقل کرد. برای کودک باید درصد بالایی از آن سرگرمی باشد. برای کودک به زبان خودش و به صورت موزیکال برنامه می سازید. ولی برای نوجوان باید یک پله بالاتر بیایید چون او در حال شناختن خود است. او مفهوم غرور را می فهمد او مفهوم اعتماد را می فهمد و در وهله اول باید برای او اعتمادسازی کنید. مثلا خود بنده برنامه ساز که برای نوجوان در حال تولید برنامه هستم باید طوری در بیرون رفتار کنم که اگر نوجوان با من برخورد داشت تناقضی در رفتار و گفتار من نبیند و بتواند به من اعتماد کند. و باید بدانیم که نوجوان قوه استدلال دارد. و آن چراها اینجا نمود بیشتری پیدا می کند. چرا شما این حرف را می زنید؟ اصلا خود تو این کار را انجام میدهی؟ این قصه چه چیزی می خواهد بگوید؟ و هزاران سؤال دیگر. حالا اگر من بیایم و در درون قصه یک مقدار پیچیدگی ایجاد کنم یعنی اینکه مسیری معماگونه را در قصه طی بکنم که وقتی آن معما حل شد آن نوجوان خیلی مسائل را درک بکند مشخص می شود که من برنامه ساز مسیرم را درست طی کرده ام. در این بخش می توان با سریال سازی، مسابقات مختلف و هیجان انگیز که تؤام با حرکات فیزیکی است و در مراحل مختلف مسائل گوناگونی را برای نوجوان مطرح کرد. آقای “کیارستمی” برای کودک نمی سازد بلکه درباره کودک فیلم می سازد. دوستان دیگر برنامه ساز برای نوجوان نمی سازند بلکه درباره او می سازند.

شماره ده: گروه خردسال گیرایی اش در یک حدی است و ما باید موضوعات خاصی را برای او درنظر بگیریم و اگر بیشتر از حد گیرایی اش باشد کودک خردسال آن را درک نمی کند. برای کودکان و نوجوانان نیز باید در حد توانایی ذهنی شان و درک و فهمشان مطالب پیش بینی شود.

شماره یازده : برای بیان مفاهیم اخلاقی به بچه های کوچکتر، زبان ساده تر و شاید عمیق تری لازم داشته باشیم. و برای بچه های بزرگتر باید راجع به مسائلی که نیازهای روزمره آنها و مسائل مربوط به سن آنهاست صحبت کرد.

شماره دوازده : نمی توان آن طور که با خردسال حرف می زنیم با نوجوان نیز حرف بزنیم پس مفاهیم اخلاقی ما باید به زبان ساده تر باشد و غیرمستقیم و زیرپوست بچه ها برویم و هیچ وقت به طور مستقیم نباید مخاطب خردسال و کودک را با مفاهیم اخلاقی آشنا کرد. ببینیند ما هیچ وقت به بچه ها نمی گوییم دروغ نگو. بلکه ما سعی می کنیم که به یک شکل دیگری وارد شویم و بگوییم آفرین به بچه هایی که راستگو هستند. وقتی از راستگو با آنها صحبت می کنیم خودشان به این نتیجه می رسند که یک چیز دیگری هست به غیر از راستگو ولی قرار نیست که ما دروغ را عنوان کنیم. آنها خود پیدا می کنند.
شماره چهارده : حتما. در انتخاب موضوع باید اولویت بندی داشته باشیم که مقدار زیادی از آن به نیازهای کودک درآن سن خاص مربوط می شود. مثلا برای مخاطب خردسال به مفاهیمی بپردازیم که در رابطه بین مادر و فرزند می گذرد. و وقتی بچه ها بزرگتر می شوند به مفاهیمی می پردازیم که دایره گسترده تری از اجتماع را شامل می شوند. مثلا در سنین نوجوانی به مفاهیمی از اخلاق می پردازیم که در ارتباط با گروه های مختلف اجتماعی مطرح است و ارتباط با همسالان مطرح است. و تکنیک هایی را که در برنامه سازی کودکان به کار می بریم متفاوت از روش هایی است که برای بزرگسالان به کار می بریم. یکی از روش های بسیار مؤثر در انتقال مفاهیم اخلاقی که غیر مستقیم نیز هست روش روایت و قصه گویی است. که با استفاده از داستان شخصیت هایی خلق می شود که خود این کارکترها و حوادث و ماجراهایی که در داستان است این مفاهیم را منتقل می کنند. قالب قصه گویی یک قالب بسیار خوب است ولی در عین حال به این معنی نیست که ما در ارتباط های مستقیم نمی توانیم مفاهیم اخلاقی را بیان کنیم. منتهی باید شرایط خاصی را گوینده داشته باشد از ادبیات تا نحوه بیانش که آن حالت مستقیم در بیان از بین برود. و نکته مهمی که باز تأکید می کنم این است که باید مفاهیم اخلاقی را به صورت یک مهارت دربیاوریم و آن را کاربردی بکنیم و به صورت مهارت برای بچه ها بیان بکنیم. مثلا داستان حضرت یوسف (ع) که وقتی ایشان در مقابل گناه قرار می گیرد از همان ابتدا مقاومت به خرج می دهد و مهارت مقاومت کردن در مقابل گناه را به مخاطب آموزش می دهیم برعکس بسیاری از داستان ها که ابتدا شخصیت داستان گناه را انجام می دهد و در پایان با یک تحول جزئی یا کلی صادق و پاک و راست کردار می شود. مهارت ارتباط اخلاقی با دیگران را باید یاد بدهیم.
شماره پانزده : می شود که برای کودکان مفاهیم اخلاقی را دسته بندی کرد. مثلا برای بچه بازی کردن مهم است، چیزهایی که می بیند مهم است، اتفاقاتی که در خانواده می بیند مهم است و این مفاهیمی که در خانه، بیرون و مدرسه می بیند را می شود دسته بندی کرد و برای بچه بیان کرد. یعنی اگر بخواهید به یک کودک بگویید نماز بخوان باید او در خانه ببیند که پدر و مادرش نماز می خوانند و این مفهوم به این طریق جا می افتد که «ببین بابات نماز میخونه!» پس تو هم باید یک روز نماز بخوانی.
شماره شانزده : دلیل روانشناختی. به دلیل اینکه ذهن کودک در دبستان که انتزاعی است و خیالی است باید برنامه ای مطابق این ذهنیت ساخت و برنامه واقعی نباشد و مفاهیم اخلاقی که با این ذهن تناسب دارند مطرح شوند.
شماره هجده : اختلاف سنی سبب تفکیک است.
شماره نونزده : مسلما باید ابتدا فهرستی از آموزه های اخلاقی تهیه کرد. باید توجه کرد که هر آموزه اخلاقی، یک جفت تلقی می شود: دروغگویی و راستگویی، کثیفی و تمیزی، کمک کردن و کمک نکردن، و… به نظرم در برنامه سازی برای کودکان و نوجوانان بهتر است که روی بخش مثبت هر جفت از آموزه های اخلاقی تاکید شود. مثلاً نمایش دادن پسری که به پدر و مادر خود در کارهای خانه کمک می کند، اولویت دارد به نشان دادن کودک تنبل، به این دلیل که قدرت همذات پنداری در مخاطبان کودک و نوجوان، بیشتر از هر گروه سنی است و از همین رو، آنها “تاثیرپذیرترین مخاطبان” تلویزیون تلقی می شوند و چه بهتر که در معرض پیام های مثبت یا همان جفت مثبت آموزه های اخلاقی قرار بگیرند. نکته دیگر اینکه متاسفانه چند گانگی های اخلاقی در زندگی امروزی خانواده های ایرانی از یک طرف، و دوگانگی میان استانداردهای اخلاقی رادیو و تلویزیون با ارزش های درون خانواده ها، کار روی آموزه های اخلاقی را سخت کرده است.

قطعا باید تفکیک شود
عامل تفکیک بیان مفاهیم اخلاقی برای کودکان ویژگی های شخصیتی، زبانی، درک مفهومی، دریافت هایی که دارند می باشد
مفاهیم برای اینکه در حیطه آن سن کاربردی باشند مقدمه اش این است که منطبق با ویژگی های شخصیتی آنها باشد

حتما باید تفکیک شود
با توجه به شرایط سنی و توانایی ذهنی
بله باید تفکیک شود
با توجه به سن و حتی منطقه جغرافیایی
نسبت به کابرد آن مفهوم در زندگی کودک
بله تفکیک لازم است
با توجه به شرایط سنی کودک
قطعا تفکیک لازم است
با توجه به درک کودکان
مفاهیک کاربردی برای آن گروه سنی باشد
باید تفکیک شود
قطعا باید تفکیک شود
تفاوت های سنی و حتی این تفاوت در نسل های مختلف نیز متفاوت است
در دوران خردسالی فقط باید هاله ای از مفاهیم برای خردسالان گفته شود و بیشتر باید یک مقدمه چینی صورت بپذیرد و در سنین کودکی برای اینها مصداق آورده شود مثلا دوستی با خدا یکی از مصادیقش خواندن نماز است و دوره نوجوانی تخصصی تر می شود و بحث احکام و الگوبرداری از قرآن کریم و زندگی اهل بیت (ع) است
بله باید تفکیک کرد
با توجه به شرایط سنی
با توجه به خصوصیات خردسالان باید بدانیم که مفاهیم اخلاقی برای این دسته از مخاطبین مفاهیم ذاتی نیستند. یعنی اینکه ما نمی توانیم امیدوار باشیم به اینکه بچه ها چیزی را که طبق تعریف ما خوب بودن و یا بد بودن است به طوری ذاتی این را قبول کنند و بگویند فلان کار غلط است چون به طور ذاتی غلط است. بلکه کودکان در این سن یک نوع برداشتی از اخلاق دارند که متخصصین آن را می گویند دوره پسر خوب، دختر خوب و یا پسر بد، دختر بد یعنی کودکان به دلیل موضع والدینشان نسبت به رفتارها و اعمال موضع مثبت یا منفی می گیرند و اگر پدر و مادرشان به آنها گفتند که این کار، کار بدی است و تو اگر این کار را انجام بدهی بچه بدی می شوی پس آن کار بد است و برعکسش
مصادیق مفاهیم اخلاقی برای کودکان بسیار مصادیق ساده، کوچک و جزئی و در عین حال بسیار عملی و کاربردی و مربوط به زندگی روزمره آنها باید باشد.

باید تفکیک قائل شد
با توجه به رشد عقلی و سنی مخاطبین مختلف کودک
برای کودک باید درصد بالایی از آن سرگرمی باشد. برای کودک به زبان خودش و به صورت موزیکال برنامه می سازید. ولی برای نوجوان باید یک پله بالاتر بیایید چون او در حال شناختن خود است.
بله تفکیک لازم است
موضوعات باید در حد فهم و درک آنان باشد
بله تفکیک لازم است
باید راجع به مسائلی که نیازهای روزمره آنها و مسائل مربوط به سن آنهاست صحبت کرد
بله تفکیک لازم است
حتما تفکیک لازم است
شرایط سنی
انتخاب مفاهیم به نیازهای کودک درآن سن خاص برمی گردد
برای مخاطب خردسال به مفاهیمی بپردازیم که در رابطه بین مادر و فرزند می گذرد. و وقتی بچه ها بزرگتر می شوند به مفاهیمی می پردازیم که دایره گسترده تری از اجتماع را شامل می شوند. مثلا در سنین نوجوانی به مفاهیمی از اخلاق می پردازیم که در ارتباط با گروه های مختلف اجتماعی مطرح است و ارتباط با همسالان مطرح است
می شود تفکیک انجام داد
مسائل روزمره کودک
بله تفکیک لازم است
دلایل روانشناختی

مفاهیمی که با ویژگی های سنی هر دوره کودک مطابقت دارد

بله لازم است

اختلاف سنی

بله لازم است
سؤال چهارم : آیا می توان گفت بعضی قالب ها به رویکرد دینی قرابت بیشتری داشته و پتانسیل آنها برای ظرف شدن محتوای اخلاقی بیشتر است؟ اگر آری کدام قالب ها؟ با چه ویژگی هایی؟
شماره یک: این را باید یک برنامه ساز حرفه ای جواب بدهد ولی من با توجه به تصورات خودم فکر می کنم نه چینین چیزی وجود ندارد. به علاوه اینکه در طی پژوهشم با برنامه سازان به این نتیجه رسیده ام که وقتی برنامه سازان به یک موضوع و هدفی فکر می کنند قالب متناسب با آن همان لحظه به ذهنشان خطور می کند.
شماره دو: نه من به شخصه فکر می کنم همچین چیزی وجود ندارد و آنقدر مفاهیم قابلیت دارند که می توانید با یک ترانه، انیمیشن، کار عروسکی آن مفهوم را منتقل کنید و این بستگی به دیدگاه هنرمند دارد. مفاهیم آنقدر قابلیت دارند که می توانید با یک ترانه، انیمیشن، کار عروسکی آن مفهوم را منتقل کنید و این بستگی به دیدگاه هنرمند دارد.
شماره سه : یکسری تابوهایی داریم که مانع از این هستند که نویسنده به آن ورود کند چون می ترسند که به آنها گفته شود شما حریم آن مفهوم را نگه نداشتید. من اگر قرار بود قالبی را برای انتقال مفهوم به بچه ها انتخاب کنم طنز را انتخاب می کنم و کارهای ترکیبی موفق تر هستند ولی باید انیمیشن و عروسکی باید بهتر عمل کند ولی خوب کار نشده است. و انیمیشن می تواند بهتر باشد. من از حرف های ایشان اینگونه استنباط کردم که در هر قالبی می توان مفاهیم را منتقل کرد.
شماره چهار : ما باید ابتدا ا

]]>