دیجیتال مارکتینگ و سئو

استارت آپ های ایران در سال ۱۴۰۰

استارت آپای ایران در سال 1400

چکیده این مطلب : انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۷ ۱۷ نظر ۱۱,۲۹۸ بازدید

در این مقاله می خوام درباره اتفاقاتی که در سال ۱۴۰۰ شمسی واسه استارت آپای ایرونی می افته صحبت کنم. 

امروز یه فروردین سال ۱۴۰۰ه:

سال تحویل شده و همه در تکاپوی شروع سال جدید هستن..

دیگه واسه بازدیدهای عید کسی آژانس تلفنی نمیگیره..

واسه خونه تکونی از سرویسای آنلاین نظافت استفاده میشه و حتی قالیشوییا هم به صورت آنلاین سفارش شستشو می گیرن…

همه خریدای خودشون رو از سوپر مارکت آنلاین ۲۴ ساعته سفارش میدن…

اگه می خوای یه دسته گل یا هدیه واسه کسی ارسال کنی با اپ تو گوشیت پیک میگیری و میفرستی…

اگه ماشینت نیاز به کارواش داره با اپ کارواش درخواست میدی و میان ماشینتو می شورند…

اگه نیاز به خرید یا فروش هر جنس یا سرویسی داری گوشیتو بر می داری و بهت میگه دور و برت چجوری اون کالا یا سرویس رو بخری یا بفروشی…

اگه ماشینت پنچر بشه یا خراب بشه یا سرویس بخواد فقط کافیه گوشیتو ورداری و تو اپ اش درخواست بدی…

اگه یه وقت گرسنه ات بشه گوشیتو ورمیداری و سفارش غذا از رستورانای دور و برت میدی…

اگه نیاز به مشاوره داشته باشی گوشیتو بر می داری و درخواست مشاوره میدی…

اگه واسه کسب و کارت سایت نیاز داشته باشی با چند کلیک سایتتو می سازی و منتشر می کنی…

اگه بخوای خودت یا ماشینتو بیمه کنی میری تو اپ گوشیت تا بهترین و ارزون ترین بیمه رو بهت پیشنهاد بده و آنلاین می خریش…

اگه دلت بخواد یه ایده رو اجرایی کنی و پولشو نداشته باشی ایده تو توی یه سایت کمک جمعی ثبت می کنی و با پول جمع شده راه اندازیش می کنی…

استارت آپ

اگه بخوای کار خیر انجام بدی وارد اپ خیریه میشی و به هر جایی که بخوای کمک می کنی..

اگه بخوای بخونی همه کتابای مورد علاقه ات توی گوشیته و هیچ وقت هم خراب نمیشه..

اگه بخوای آموزش ببینی وارد اپ آموزش آنلاین میشی و هزاران ساعت ویدیوی آموزشی واسه دیدن داری..

اگه تولید کننده هستی احتیاجی به سایت نداری و با گذاشتن محصولاتت در مارکت پلیسا از لحظه اول فروشت شروع میشه..

دنبال یه دست لباس خوب می گردی فقط میری تو اپ فروشگاه های لباس و سفارش میدی بعد تو خونه ات پرو می کنی و اگه دوست داشتی برش می داری…

حالا اگه همین لباسا چروک شد بازم میری تو اپ خشکشویی آنلاین و میان لباساتو میبرن اتو می کنن..

و حتی اگه تصمیم بگیری کالایی رو پست کنی اپ مخصوص پستی رو باز می کنی و ارزون ترین پست رو انتخاب می کنی و آنلاین سفارش میدی..

خلاصه میشه گفت به جز دستیار همراهی که دیگه همه تا اون موقع ممکنه داشته باشن و خودکار شدن رانندگی خودروها واسه هر کاری که فکرشو بکنی باید گوشیتو ورداری!!

کار و کاسبی های اینترنتی خیلی بزرگ شدن و خیلی راحت با غولای بزرگ تجارتای دیگه مانند تجارت فوتبال، نفت و حتی ساخت و ساز رقابت می کنن.

 

جای شما در میون این کسب و کارا کجاس؟؟؟

همه کسب و کارایی که در سال ۱۴۰۰ موفق و بزرگ شدن در همون سالهای ۹۶ و یا ۹۷ راه اندازی شدن و هیچوقت در اون زمان کسی فکرش رو هم نمی کرد این کسب و کارا تا این حد بزرگ بشن.

من همیشه یه حرف رو تکرار می کنم و اون اینه که فقط سماجت و انجام کارای کوچکه که یه کار و کاسبی بزرگ رو بوجود میاره و اگه شما همین امروز یه ایده داشته باشین که حتی ۱٪ احتمال موفقیت در اون می بینین، با شروع کردن اون و انجام کارای کوچیک روزانه و سماجت زیاد شک نداشته باشین صاحب یکی از کسب و کارایی هستین که من در سال ۱۴۰۰ در حال به کار گیری اونا بودم.

استارت آپ

اما واسه شروع یه کار و کاسبی اینترنتی موفق به چه چیزایی نیاز دارین؟

وقتی می خواین یه کوه رو فتح کنین باید اول یه کوهنورد شید و وقتی که می خواین یه کار و کاسبی اینترنتی موفق راه اندازی کنین باید یه وبمستر یا مدیر وب باشین.
همونطور که کوهنوردی با آموزش و تمرین قابل یادگیریه، وبمستری هم همینطوری با آموزش قابل یادگیری هستش.

شروع یه کار و کاسبی اینترنتی اگه کوچیک و سریع نباشه احتمال موفقیت اون بسیار کاهش میابد و حتی ممکنه هیچوقت شروع نشه، شما باید حتما سریع و کوچیک کار خود رو شروع کنین و به طور پیوسته با بازخورد گرفتن از بقیه کار و کاسبی خود رو پیشرفت بدید، قبلا تو یه وبینار یه ساعته با عنوان عامل اصلی موفقیت استارت آپا این موضوع رو کامل توضیح داده ام، اگه این وبینار رو ندیده اید حتما بعد از خوندن این مقاله اون رو ببینین.

Your browser does not support HTML5 video.

 

وقتی صحبت از استارت آپ می شه سریع بودن و پرسود بودن به ذهن هر فردی وارد می شه، پس نیازه که شمام سریع و با برنامه درآمد زایی مشخص شروع کنین.

قبلا حتی در مورد عوامل موفقیت استارت آپا مسابقه ای برگزار کردیم و تعداد خیلی از کاربران سایت به این موضوع پرداختن که مهمترین عامل موفقیت یه استارت آپ چیه؟ و پاسخای جالبی در این مسابقه مطرح شد.

مسابقه: مهمترین عامل موفقیت یه استارت آپ چیه؟

واسه دیدن ویدیوی مسابقه به صفحه مهمترین عامل موفقیت یه استارت آپ چیه؟ مراجعه کنین و حتما نظرات رو بخونین و واسه دیدن جواب این مسابقه هم به صفحه جواب: مهمترین عامل موفقیت یه استارت آپ چیه؟ مراجعه کنین و جواب پایانی رو ببینین.
جواب: مهمترین عامل موفقیت یه استارت آپ چیه؟

استارت آپ

همونطور که مشخصه انگار بزرگان وب دنیا علاقه زیادی به فضای پرسود وب ایران دارن، از اونجایی که قبلا بارها این سرویسا رو آنلاین ارائه کردن و با بیشتر مشکلات راه اون آشنایی دارن، خیلی راحت وارد بازار ایران می شن و به موفقیت میرسن! حالا از استارت آپای ایرونی موفق هم تعدادی به خاطر همین کمپانیای غیر ایرونی هستن.

واسه این موضوع چیکار باید کرد و چیجوری با اینحال شرکتای بزرگ میشه موفق شد؟

شک نداشته باشین راهکارهایی واسه این موضوع هست و یکی از اونا پیوستن به این موج بزرگه! شما با داشتن یه ایده خوب هیچ وقت نمی تونین به کمپانیای بزرگ بپوندید، اما با اجرای اون هرچند کوچیک اما تمیز و رو به رشد می تونین نظر این شرکتا رو به خود جلب کنین. هم اینکه ممکنه بتونین با قیمتی خوب کنار بکشین (مانند سایت بدوفود که در مقابل زودفود این کار رو کرد) و یا با یه سرمایه خیلی بیشتر ادامه قدرتمندتری دارید و این شرکتا روی کار و کاسبی شما سرمایه گذاری می کنن مانند سایتای دیوار و شیپور که این جوری پیش می رن.

چهار عامل موفقیت یه استارت آپ در ایران که باید به اونا توجه کنین:

 • ایده خوب و قابل اجرا
 • تیم خوب و متخصص 
 • داشتن یه MVP مناسب (در وبینار معرفی شده فوق توضیح داده شده)
 • داشتن یه برنامه رشد و درآمدزایی مشخص

با داشتن چهار مورد بالا و نوشتن یه طرح تجاری شفاف واسه روشن کردن همه قسمتای اون شما آماده شروع کوچیک و سریع خود هستین و فقط کافیه ایده خوبی داشته باشین و به هر طریقی که می تونین صدای خود رو به مخاطب برسونین، حال با بودجه بازاریابی خیلی کم و یا فعالیت زیاد در شبکه های اجتماعی و یا به هر روش دیگری که می تونین خود رو نشر بدید تا دیده شید. در این زمان شما به سرمایه گذار احتیاج دارین و باید نظر یه سرمایه گذار رو جلب کنین.اگه کار و کاسبی شما یه MVP خوب رو ایجاد کرده باشه و تا حد قابل قبولی هم از اون استقبال شده باشه می تونین سرمایه جذب کنین و کار و کاسبی خود رو واسه مرحله اول کار پیشرفت بدید.

استارت آپ

اتفاق خوب وقتی که استارت آپ شما شروع می شه

شما یه ایده خوب دارین و میدونید که اون ایده جواب میده، تعریف ساده یه ایده خوب اینه که مشکل شما رو حل کنه نه مشکل جامعه رو! شاید براتون این موضوع کمی عجیب باشه اما واقعیت اینه که صاحب آمازون یا ای بی و یا حتی پورشه همه فقط تلاش در حل کردن مشکل خودشون داشتن و واسه حل مشکل شون شروع به راه اندازی یه راه حل کردن و اون راهکارها الان بزرگترین کمپانیای دنیا هستن.

درسته که شرایط موجود و نیاز جامعه و موارد بسیار دیگری هم هستن که مهم بوده و در نتیجه پایانی شما اثرگذاره، انتخاب بخش فعالیت و ایده یابی هم اصولی دارن که قبلا در دوره انتخاب بخش فعالیت و ایده یابی مفصل به اون پرداخته ام، پس اگه در این بخش مشکلاتی داشتین این دوره مشکلات شما رو رفع می کنه و در این مقاله بیشتر از این به ایده یابی نمی پردازیم.

اگه ایده خوبی داشته باشین که قابل اجرا باشه، نیاز به تیمی دارین که به شما کمک کنن تا اون ایده رو اجرایی کنین. شک نداشته باشین الان دارین به این موضوع فکر می کنین که به چه دلیل خودم به تنهایی این کار رو نکنم و افراد اضافی رو وارد بازی کنم، اما خیلی اهمیت داره که این نکته رو بدونین که بیشتر ایده های بزرگ بوسیله یه تیم راه اندازی شدن و شما واسه قسمتای جور واجور کار خود نیاز به یه تیم دارین.
فرض کنین می خواین یه استارت آپ آنلاین راه اندازی کنین و شما میدونید چیجوری باید اون رو به همه معرفی کنین و به محبوبیت لازم برسونین اما واسه اجرای اون نیاز به برنامه نویسی دارین، خوب ۳ راه حل دارین:

استارت آپ

در حالت اول نیاز دارین کار و کاسبی ابتدایی رو خودتون راه اندازی کنین که مهمه شما در حد راه اندازی یه کار و کاسبی اینترنتی به صورت ابتدایی اطلاعات لازم رو داشته باشین! من قبلا واسه این موضوع یه محصول آموزشی ساختم که اگه می خواین در عرض ۳ ساعت یه سایت راه اندازی کنین می تونین ازش استفاده کنین، می تونین اطلاعات بیشتر در مورد این دوره رو در صفحه دوره آموزشی راه اندازی کار و کاسبی اینترنتی ببینین.
البته اگه حالت دوم یا سوم رو در نظر داشته باشین بازم بهتره قبل از هر اقدامی یه سایت رو خودتون از پایه راه اندازی کنین تا اگه وقتی خواستین با یه برنامه نویس تیم شید یا کار طراحی سایت خودتون رو به یه شرکت برون سپاری کنین بدونین که دقیقا چه نیازهایی دارین و باید چه چیزایی رو بخواین تا واسه شما اجرا کنن.

من همیشه می گم علم راه اندازی یه کار و کاسبی اینترنتی در حد همین دوره آموزشی که در بالا معرفی شد واسه هر فردی در اول کار لازمه و مانند علم حسابداری که هر مدیری باید بدونه مهمه، شما قرار نیس سند حسابداری بزنین اما تا وقتی که حسابداری پایه رو ندونین نمی دونین باید چه گزارشاتی رو از یه حسابدار بخواین و نمی دونین که واقعا خروجی کار همونی هست که باید باشه یا نه؟!

البته اگه هیچی در مورد کار و کاسبی اینترنتی نمی دونین یادگیری راه اندازی سایت حتی با دوره بالا هم واسه شما سخت هستش و بهتره قبل از هر اقدامی در دوره قدم صفر کار و کاسبی اینترنتی شرکت کنین تا با فضای کار و کاسبی آنلاین و راه اندازی اون آشنا شید.

حالت دوم تیم شدن با یه برنامه نویسه که می تونه به دو شکل پرداخت حقوق و یا مشارکتی اتفاق بیفته، در حالت پرداخت حقوق که اکثرا واسه خلاص شدن از دست برنامه نویس بعد از اجرا شدن پروژه همه اون رو انتخاب می کنن مشکلاتی دارید که یکی از مهمترین اونا هزینه بالای برنامه نویسی در اول کار و نتیجه تقریبا نامناسبه چون معمولا با یه برنامه نویس به تنهایی و پرداخت حقوق ثابت، خروجی خوبی بدست نمیاد و شما هم تا هر زمان که بخواین این کار رو ادامه بدید وابسته اون فردین.

پس بهتره که اگه می خواین با فردی به صورت تیمی کار کنین اون فرد رو هم در استارت آپ خود شریک کنین و همین موضوع باعث می شه که نتیجه های خوب و هزینه صفر واسه برنامه نویسی در اول بسیار به شما کمک کنه و تمرکز شما فقط روی اجرایی کردن ایده و به نتیجه مورد توجه رسوندن اون باشه.

حالت سوم هم امتیازات و معایبی داره که مهمترین مزیت اون طرف شدن با یه تیم فنی و خلاص شدن از مشکلات برنامه نویسی به صورت کامله و شما با خیال راحت چیزی که می خواین رو سفارش می دید و اون شرکت برنامه نویسی رو انجام داده و واسه شما راه رو بسیار آسون می کنه، اما عیب بزرگ این کار هم اینه که اگه این شرکت رو به درستی انتخاب نکنین ممکنه به مشکلات بسیاری برخورد کنین و شرایط از چیزی که ممکنه پیش بینی کنین هم بدتر شه.
شرکتای حرفه ای برنامه نویسای حرفه ای دارن و به شما وعده های مشخص و شفاف میدن و به اونا عمل میکنن و هیچوقت شما احساس خسارت و یا مشکل نمی کنین، اما شرکتای غیر حرفه ای طراحی سایت که تعداد اونا در ایران کم نیس ممکنه به وعده های خود در زمان مشخص عمل نکنن و یا کار شما رو اونطور که گفته شده اجرا نکنن و در آخر با محدود کردن دسترسی شما به بیشتر قسمتا شما رو وابسته خودشون کرده و همیشه از این روش از شما اخاذی می کنن. پس موقع انتخاب شرکت طراحی سایت واسه برون سپاری کار بسیار دقت کنین تا در اول انتخاب درستی داشته باشین و این رو بدونین که هیچ ارزانی الکی نیس و هیچ گرانی رو بدون دلیل قبول نکنین.

استارت آپ

داشتن یه MVP مناسب موقع شروع

منظورمون از این کلمه خلاصه شده، داشتن یه محصول حداقله که بتونه کارایی که شما می خواین رو انجام بده، در بالا به این موضوع پرداختیم که شما می تونین این کار رو به ۳ روش انجام بدین و با در نظر گرفتن شرایط و موارد گفته شده در آخر به یکی از روش های فوق این کار اجرایی می شه.

اما واقعا یه MVP باید چیجوری باشه؟

وقتی صحبت از دست کم محصول می شه یعنی کمال گرایی رو کنار بذارین و فقط به اجرای سریع و کوچیک فکر کنین و این دقیقا یعنی:

 • نقطه های کوچیک ایراد دار سایت رو رها کنین
 • یه لوگوی ساده واسه شروع کافیه
 • هاست گران و سرور اختصاصی نیاز نیس
 • ریسپانسیو ۱۰۰٪ و بدون هیچ ایرادی نیاز نیس
 • به پیکسلای سایت ایراد نگیرید و سختگیر نباشین
 • فقط سایتی که باز شه و کار کنه کافیه
 • از روز اول در حد بهترین سایتا قشنگتر نباشین
 • و…

اگه یه کارآفرین باشین و یا ذهن کار آفرینانه داشته باشین خودتون میدونید که وقتی که واسه کمال گرایی در اول کار می ذارین شک نداشته باشین بی نتیجه هستش و فقط شما رو خسته می کنه.

خیلی از سایتا هستن که در همین مرحله متوقف می شن و به مرداب سایتای ایرونی می پیوندن و هیچ وقت کسی نمی فهمد که این پروژه ها چه بودن و قرار بوده چه کاری بکننن.

اگه ازم سوال کنین که هرساله صدها نفر که به دنبال اجرایی کردن استارت آپای خودشون هستن رو از نزدیک ملاقات می کنم، می گم این قسمت از کار بیشترین ریزش رو داره و هیچوقت افراد کمال گرا از اون عبور نمی کنن.

استارت آپ

داشتن یه برنامه رشد و درآمدزایی مشخص

شما باید از همون اول بدونین می خواین چیکار کنین، جمله معروف سوییشیرو هوندا این موضوع رو تایید می کنه، اون میگه من از همون اول می دونستم می خوام چیکار کنم و برنامه داشتن یه کارخانه بزرگ رو داشتم اما چون در زمان شروع هنوز کارخانه ام بنا نشده بود در راه ایجاد اون همون طور رفتار میکردم که گویی همین الان هم اون کارخانه رو دارم و در حال اداره کردن اون هستم.

اگه در حال راه اندازی یه استارت آپ هستین باید بدونین می خواین چیکار کنین، باید بدونین برنامه درآمدزایی شما چیجوری هستش و هم اینکه باید بدونین چقدر به صورت تخمینی زمان لازمه تا به نقاط مشخص شده در اول کار دست پیدا کنین.
این بخش از کار یکی از مشکلات اساسی آدمایی بود که می خواستن استارت آپ خود رو راه اندازی کنن و واسه حل این مشکل و ایجاد راه حلی واسه گذر از این مرحله من یه دوره آموزشی دیگه ساختم که می تونین اون رو در صفحه برنامه ریزی و طراحی کار و کاسبی اینترنتی ببینین.

هرچند که سوالات بسیار زیادی در این مورد و همینطور انتخاب بخش فعالیت مطرح می شه اما جواب اونا در زبون فارسی خیلی سخت پیدا می شه و میشه گفت هیج محتوایی در این مورد در وب فاسی نیس.

اما شما با همه اینا باید یه برنامه مشخص واسه رشد و درآمدزایی استارت آپ خود داشته باشین که نقاط شفافی رو در اون مشخص کنین و واسه اونا زمان بندی کنین.

یکسال پیش اینقدر حجم سوالات در مورد راه اندازی کار و کاسبی اینترنتی و استارت آپا زیاد شد که عزممو جزم کردم برنامه ای اختصاصی در این مورد بسازم، نام اون برنامه ازم بپرس بود.
فصل اول این برنامه آموزشی ۱۰ قسمت بود و حالا در حال ضبط فصل دوم اون هستم ، در هر قسمت بیشتر از ۱۰۰ سوال تخصصی در مورد راه اندازی استارت آپ و یا یه سرویس آنلاین پرسیده شده و در قسمت بعدی به سوالاتی که امتیاز بیشتری داشتن و یا جذاب بودن جواب داده ام.
این برنامه ۱۰ قسمتی به صورت رایگان روی سایت مدیر وب منتشر شد و می تونین اون رو در تگ مخصوص ازم بپرس ببینین.

استارت آپ

نتیجه گیری:

۳ سال دیگه این مقاله هنوز روی مدیر وبه و می تونین دوباره به اون مراجعه کنین و دوباره این مطالب رو بخونین، همونطور که سال ۱۳۹۴ یه ویدیو در مدیر وب منتشر کردم با نام صاحبان واقعی آینده وب ایران و روزای الان که بعد از ۳ سال در اون هستیم رو بررسی و پیش بینی کردم، امروز هم این مقاله چیزی که در ۳ سال آینده رخ میده رو تا حدی پیش بینی و بررسی کرد و در کنار اون راهکارهای مناسب واسه شروع یه استارت آپ هم مطرح شد.
حال تصمیم با شماس و از اینجای کار رو شما باید پیش ببرین.
چیزی که واسه شروع یه استارت آپ نیازه و شما باید انجام بدین همینه که در این مقاله مطرح شد و بیشتر استارت آپای موفق دنیا هم همین راه رو رفته ان.
شما هم با شروع سریع و کوچیک خود در سال ۹۷ می تونین یکی از استارت آپای موفق سال ۱۴۰۰ باشین و آنروز با دیدن این مقاله لبخندی شیرین بزنین و بگید من تونستم.

 

مشاهده نسخه pdf مقاله: استارت آپای ایران در سال ۱۴۰۰