فناوری

با قابلیت های جدید و تغییرات نخستین پیش نمایش اندروید P آشنا شوید

گوگل ساعاتی پیش با منتشر کردن اولین پیش نمایش پیشرفت دهندگان اندروید P همه رو غافلگیر کرد. هر چند قبلا خبر منتشر کردن این نسخه در ماه مارس اعلام شده بود، اما کمتر کسی توقع داشت که آخرین نسخه اندروید به این زودی واسه تست در دسترس پیشرفت دهندگان قرار بگیره.

اولین پیش نمایش اندروید P الان واسه دیوایسای گوگل پیکسل، پیکسل XL، پیکسل ۲ و پیکسل ۲ XL قابل دریافت هستش، ولی متأسفانه کاربران دیوایسای قدیمی تری مثل پیکسل C، نکسوس ۵X و نکسوس ۶P از تست و تجربه اون محروم مونده ان.

در این مقاله به مهم ترین تغییرات و قابلیتای جدیدی می پردازیم که در اولین پیش نمایش اندروید P تماشاگر اونا هستین.

خلاصه ای از مهم ترین تغییرات:

 • تحولات رابط کاربری 
 • ظاهر جدید بخش تنظیمات/تنظیمات سریع
 • ظاهر جدید نوتیفیکیشنای پیاما
 • انیمیشنای تازه واسه تعویض صفحات و نوتیفیکیشنا
 • پیکسل لانچر به روزرسانی شده: داک برجسته تر و اضافه شدن آیکن جستجوی صوتی
 • نمایش اطلاعات باتری در حالت Always on Display
 • ایستر اگ جدید
 • تغییرات و قابلیتای جدید  
 • ویرایشگر بومی واسه اسکرین شاتا
 • تعبیه دکمه اسکرین شات در Power Menu
 • زوم روی نوشته های انتخابی به سبک و راه و روش آی اون اس
 • امکان زمان بندی حالت Battery Saver
 • حالت Do Not Disturb ساده شده
 • خاموش شدن خودکار هات اسپات در صورت وصل نشدن دیوایسای دور و بر
 • قفل صفحه در حالت افقی
 • پشتیبانی از چندین دیوایس بلوتوث با استانداردهای HFP/A2DP
 • کنترل ویبره در بخش تنظیمات دسترسی اندروید
 • امکان غیر فعال کردن تموم انیمیشنا در بخش Accessibilty

بخش اول: تغییرات رابط کاربری 

متریال دیزاین ۲؟

طراحی ظاهری سیستم عامل در اندروید P دچار تغییراتی زیادی شده. هر چند هنوز واسه این طراحی عنوانی در نظر گرفته نشده، اما به احتمال زیاد گوگل نام متریال دیزاین ۲ رو واسه اون انتخاب می کنه.

روشن ترین تغییرات UI رو می تونین در بخش تنظیمات سریع و تنظیمات سیستم عامل ببینین. هر چند تغییرات کوچیک دیگری هم هستن که در قسمتای جور واجور میشه متوجه اونا شد.

مثلا، آیکنای بخش تنظیمات سیستم عامل حالا دارای رنگای متمایزی هستن که در مقایسه با آیکنای خاکستری رنگ و بی روح اندروید اوریو، از اندروید P محیط خوشحال تر و چشم نوازتری ساخته ان. هم اینکه سوییچای تعاملی نوار وسیله حالا همه به شکل گرد درآمده و وقتی فعال شون می کنین، به رنگ آبی در میان. البته نکته تأسف بار اینجاس که امکان گسترش کاشیای نوار وسیله در اندروید P حذف شده.

اما تغییر کوچیک بعدی انتقال ساعت به گوشه سمت چپ نوار وضعیت اندروید Pه که شاید دلیل این کار سازگاری با دیوایسایی بوده که به سبک آیفون X در بالای صفحه دارای فرورفتگی هستن.

ظاهر جدید نوتیفیکیشنا واسه پیامای دریافتی

این تغییر ممکنه بعدا به موضوع بحث برانگیزی تبدیل شه. همونطور که در اسکرین شات بالا می بینین، نوتیفیکیشنا حالا ظاهر جدیدی به خود گرفتن. حالا در اندروید P می تونین مکالمات کامل (شامل عکسا و استیکرها) رو هم در قسمت نوتیفیکیشنا ببینین. پاسخای هوشمند هم به سبک اپلیکیشن Reply در این قسمت دیده می شن.

وقتی انگشت تون رو روی یه اخطار نگه می دارین، دو گزینه Stop Notifications و Keep Showing براتون ظاهر می شه؛ راهی ساده و سریع واسه اینکه در مورد دریافت یا نبود دریافت اخطار از یه اپلیکیشن خاص بدون مراجعه به تنظیمات اندروید تصمیم بگیرین.

انیمیشنای تعویض صفحه جدید

این یکی از تغییرات واضحیه که بدون این دست اون دست کردن بعد از نصب متوجه اون میشین. اندروید P واسه جابجایی میان فعالیتا، یا باز کردن یه صفحه از بخش نوتیفیکیشنا به انیمیشنای جدیدی مزین شده که در تصویر گیف بالا می تونین تعدادی از اونا رو ببینین.

تغییرات منوی مدیا و صفحه USB

به غیر از انیمیشنا و نوار اخطار، طراحی منوها هم در اندروید P تغییرات ریز و درشتی به خود دیده. اول اینکه لیست دیوایسای وصل بلوتوثی حالا به شکل یه پنجره پاپ آپ پیش روتون ظاهر می شه و تغییر دیگه هم مربوط به پنل تنظیم صداست.

این پنل حالا از بالای صفحه به گوشه اون منتقل شده تا راحت تر روی اون کنترل داشته باشین. مضاف بر این در صفحه تنظیمات USB هم تماشاگر تغییرات کوچیک ظاهری هستین.

پیکسل لانچر

پیکسل لانچر در اندروید P یه تغییر بسیار روشن به خود دیده که بدون این دست اون دست کردن متوجهش میشین. به نوار جستجوی گوگل، حالا یه آیکن میکروفون اضافه شده تا با فشردنش بتونین در گوگل شروع به جستجوی صوتی کنین.

به غیر از این داک لانچر هم برجسته تر شده تا بهتر از گذشته خود رو روی صفحه به نمایش بزاره.

حذف نوار نارنجی رنگ اخطار در حالت Battery Saver

بله! یکی از آزاردهنده ترین خصوصیات ظاهری اندروید در نسخه جدید این سیستم عامل برطرف شده. در نسخه های قبلی وقتی حالت Battery Saver رو فعال می کردین، یه نوار نارنجی رنگ بدترکیب قسمت بالایی نوار وضعیت رو می پوشونه و منظره بیریخت و آزاردهنده ای به اون می داد.

ولی حالا خوبیش اینه در اندروید P دیگه تماشاگر همچین چیزی نیستین.

تغییرات Always on Display

در اندروید اوریو، حالت نمایشگر همیشه روشن فقط زمان، تاریخ، زمان تنظیم آلارم و آیکن نوتیفیکیشنای دریافتی رو به نمایش می گذاشت. اما حالا در اندروید P می تونین گزارشی از وضعیت شارژ و عمر باتری رو در قسمت انتهایی صفحه ببینین.

به غیر از این یه جداکننده هم میان قسمت نمایش زمان و نوتیفیکیشنا هم دیده میشه. اما یه تغییر خیلی مهم دیگه هم اینه که نوتیفیکیشنای دریافتی حالا دقیقا در مرکز صفحه به نمایش در میان.

ایستر اگ جدید اندروید P

همونطور که انتظار می رفت، در اندروید P تماشاگر یه ایستر اگ جدید هستین. البته ایستر اگ نسخه پیش نمایش پیشرفت دهندگان، ایستر اگ پایانی نیس چون که نام کامل اندروید P هنوز مشخص نشده.

اما در کنار ایستر اگ رفتار جدید صفحه About Phone هم خیلی مهمه. حالا وقتی روی المانای خاصی در این صفحه اشاره می کنین، اطلاعات در صفحه های پاپ آپ به نمایش در میان.

بخش دوم: قابلیتا و تغییرات جدید

ویرایشگر اسکرین شاتا

قابلیتی که طرفداران پیکسلای گوگل مدتا منتظرش بودن. تا قبل از این واسه ویرایش یه اسکرین شات در اسمارت فونای گوگل نیازمند نصب اپلیکیشنای شخص سوم بودین. اما حالا بدون این دست اون دست کردن بعد از گرفتن اسکرین شات می تونین با فشردن دکمه Edit به یه ویرایشگر ابتدایی واسه عکسا دسترسی داشته باشین.

این ویژگی سال هاست که در خیلی از تلفنای هوشمند اندرویدی هست، اما عجیبه که به چه دلیل خود دیوایسای گوگل تا امروز از اون محروم بودن!

اندروید P در کنار ارائه ویرایشگر، یه گزینه جدید هم واسه گرفتن اسکرین شات در اختیارتون قرار داده. حالا می تونین در منوی Power با فشردن یه دکمه جدید هم اسکرین شات بگیرین که در اندرویدای قبلی نبود.

زوم روی نوشته های انتخاب شده

در اندروید P وقتی از وسیله انتخاب متن واسه جلو و عقب بردن نوشته ها استفاده می کنین، تماشاگر زومی کوتاه روی متن هستین تا روی کارتون تسلط بهتری داشته باشین. در تصویر گیف پایین می تونین چگونگی عمل این وسیله رو ببینین:

زمان بندی حالت Battery Saver

اندروید اوریو به شما اجازه می داد که حالت Battery Saver رو واسه وقتی که باتری باقی مونده بین ۵ تا ۱۵ درصد قرار داشت، واسه فعال شدن زمان بندی کنین. این ویژگی حالا در اندروید P پیشرفت یافته و حالا دیگه به بازه ۵ تا ۱۵ درصد محدود نیستین، بلکه می تونین فعال شدن Battery Saver رو واسه درصد دلخواهی از باتری تنظیم کنین.

Do Not Disturb ساده شده

در نسخه های قبلی اندروید، Do Not Disturb شامل سه حالت جور واجور می شد: سکوت کامل، Alarms Only (فقط پخش صدای زنگ اخطار) و Priority Only (فقط پخش صدای نوتیفیکیشنای دارای اولویت بالا).

این موضوع واسه بعضی کاربران گیج کننده بود. به خاطر همین اندروید P خود رو از شر ۳ حالت جور واجور واسه Do Not Disturb خلاص کرده و اونو به یه حالت قابل شخصی سازی کاهش داده. پس حالا راحت تر از گذشته می تونین روی اون تسلط داشته باشین.

خاموش شدن خودکار هات اسپات در زمان نبود دیوایسی واسه اتصال

در اندروید P هات اسپات بدون دلیل فعال باقی نمی مونه. اگه دیوایسی در دور و دور و بر نباشه که بخواین به موبایل تون وصل کنین، هات اسپات در صورت تمایل شما می تونه به طور خودکار خاموش شه تا بدین شکل در مصرف باتری صرفه جویی کرده باشین.

قفل صفحه در حالت افقی

ویژگی جدیدی که شاید در نظر اول متوجهش نشید. واسه قفل کردن صفحه در حالت افقی، کافیه Auto-rotate رو غیر فعال کرده و موبایل رو در حالت افقی در دست بگیرین. در این حالت آیکن جدیدی به نوار وسیله اضافه می شه تا بتونین صفحه رو در همون حالت ثابت نگه دارین.

تا قبل از این قفل صفحه فقط در حالت عمودی ممکن بود.

پشتیبانی از چندین دیوایس بلوتوث به طور همزمان

به لطف یه گزینه جدید در تنظیمات پیشرفت دهندگان، اندروید P حالا به شما اجازه میده که ۵ دیوایس بلوتوثی پیروی کننده از استاندارهای A2DP یا HFP رو به گجت هوشمند خود وصل کنین.

البته در این حالت امکان استفاده همزمان از ۵ دستگاه ممکن نیس، ولی جابجایی میان اونا خیلی آسون تر شده.

شناسایی شبکه های وای فای به عنوان Metered (دارای محدودیت حجمی)

اگه به یه وای فای Metered (دارای محدودیت مصرف) وصل هستین یقینا باید واسه حجم مصرفی حواس تون جمع باشه. اندروید می تونه به طور خودکار محدودیت یه شبکه وای فای رو شناسایی کنه، اما در مواقع نادری که قادر به انجام این کار نیس، حالا خوبیش اینه اندروید P به شما اجازه میده که هر شبکه رو به طور دستی به عنوان Metered به سیستم بشناسانید.

کنترل ویبرها

 

درون Accessibility Settings اندروید P می تونین به گزینه هایی واسه شخصی سازی ویبره دسترسی داشته باشین. این گزینه ها به شما اجازه میدن که ویبرها رو واسه زنگ تلفن، نوتیفیکیشنا یا عکس العمل به لمس تنظیم کنین.

هم اینکه شدت ویبره هم در این قسمت قابل شخصی سازیست .

غیر فعال کردن سریع انیمیشنا

بازم درون Accessibility Settings با گزینه جدیدی واسه غیر فعال کردن تموم انیمیشنا مواجه میشین. حالا خوبیش اینه واسه این کار یه سوییچ جدا از هم تعبیه شده تا دیگه احتیاجی به مراجعه به Developer Options نداشته باشین.

وسیله SysTrace

این مورد فقط به کار پیشرفت دهندگان میاد. به لطف وسیله SysTrace بومی در اندروید P، پیشرفت دهندگان می تونن کارکرد سیستم عامل رو پایش کرده و بعدا به تحلیل اون بپردازند.

تست فلگا در تنظیمات پیشرفت دهندگان

 

امکان داره که این توانایی در بیلد پایانی اندروید P ورداشته شه، اما در پیش نمایش پیشرفت دهندگان می تونین یه سری فلگا (قابلیتای آزمایشی مثل گوگل کروم) رو در تنظیمات پیشرفت دهنده اندروید فعال کرده و به تست و بررسی اونا بپردازید. البته فلگای فعلی پیش نمایش اندروید P خیلی باحال و کاربردی نیستن.

کشف قابلیتای جدید در اولین پیش نمایش پیشرفت دهندگان اندروید P بازم ادامه داره. اگه شمام این نسخه رو نصب کرده و قابلیتای جدیدی در اون کشف کردین، از شما دعوت می کنیم که اونا رو در بخش نظرات با ما در میان بذارین.

بیشتر بخونین:

نگاهی به اپلیکیشن Vero؛ حریف جدیدی واسه اینستاگرام از راه رسیده؟

معرفی ربات با کریمان؛ راهی ساده واسه پرداخت گروهی در تلگرام