فناوری

بررسی سایت ما: تلویزیون خمیده OLED ال جی مدل ۵۵EC93000GI (به همراه بررسی ویدیویی)

سال ۲۰۱۳ و در حالی که فناوری پلاسما در حال کشیدن آخرین نفسا بود، LG اولین تلویزیون (خونگی) OLED رو با قیمت ۱۵ هزار دلار به بازار معرفی کرد. هرچند مزیتای این فناوری جدید قابل کتمان نیس، اما هزینه تولید بالا موجب شد سوالاتی درباره تلویزیونای آینده و تکنولوژیای احتمالی مورد استفاده در اونا بوجود آید.

شرکت کره ای اما یه مدت بعد دست به کار شده و دومین نسل از تلویزیون خمیده و OLED خود با نام ۵۵EC9300 یا همون ۵۵EC93000GI رو به بازار عرضه کرد، اونم در حالی که موفق شده بود قیمت پایانی محصول رو به یه سوم کم کنه، رقمی که حالا و با فاصله کوتاهی به حدود یه هفتم مدل اولیه رسیده.

با بررسی سایت ما از تلویزیون ۵۵EC93000GI همراه باشین تا ببینیم این کاهش قیمت با فدا کردن کیفیت و امکانات اتفاق افتاده یا جزئی از روند جایگزینی فناوری OLED با گزینه های دیگه هستش.

بررسی ویدیویی

طراحی و امکانات

گذشته از بحث کیفیت، یکی دیگه از مزیتای فناوری OLED اینه که ساخت تلویزیونای قشنگتر و باریک تر رو واسه تولید کنندگان ممکن می کنه. تلویزیون ۵۵ اینچی خمیده ال جی هم بر همین پایه یکی از قشنگتر ترین اجناس موجود در بازار به نظر میاد.

LGTV55e (29)

نسل قبلی این تلویزیون بدون دودلی محصول زیبایی بود و حالا سازنده در مدل تازه طراحی دستگاه رو بازم بهتر کرده.

ضخامت ۵.۲ میلی متری نمایشگر ظرافت چشم نوازی داره و حاشیه های ۰.۹ سانتی متری صفحه نمایش اونقدر ناچیز هستن که به سختی وجودشون احساس می شه.

نوار نقره ای رنگ که دور و بر نمایشگر رو گرفته جلوه جذابی به محصول بخشیده و از هماهنگی مناسبی با پایه فلزی دستگاه برخورداره. این پایه ً بر خلاف مدل قبلی قابل جدا شدنه تا امکان اتصال تلویزیون به دیوار هم وجود داشته باشه.

با در نظر گرفتن باریکی شکننده، سازنده از فیبر کربن واسه ساخت بخش پشتی دستگاه و محل قرار گرفتن درگاها استفاده کرده و و بر خلاف نمای روبرویی، بیرون زدگی این بخش کمی بیشتر از تلویزیونای عادی به نظر می رسه.

سازنده در مقایسه با بقیه اجناس Full HD درگاهای متنوعی رو واسه محصول خود در نظر گرفته، از جمله ۳ درگاه HDMI 1.4 که یکی از اونا از فناوری MHL پشتیبانی می کنه، یه درگاه دیگه که به سمت پایین قرار گرفته و از فناوری ARC واسه انتقال صوت به دستگاه های دیگه پشتیبانی می کنه، ۳ درگاه USB 2.0 واسه پخش فایلای کاربر یا ضبط تصویر روی حافظه جانبی، یه درگاه RS-232، خروجی صدای اپتیکال، درگاه PCMCIA , ورودی Component AV و خروجی ۳.۵ میلی متری.

LGTV55e (7)

تلویزیون ال جی علاوه بر این به یه پورت شبکه مجهزه که واسه اتصال به اینترنت به اون محدود نیستین و می تونین وای-فای داخلی دوبانده دستگاه رو مورد استفاده بذارین.

تلویزیون ال جی علاوه بر این از فناوری DLNA پشتیبانی می کنه که به لطف اون می تونین تصویر رو از وسایل موبایل مجهز به این توانایی به شکل بیسیم روی ۵۵EC93000GI پخش کنین.

LGTV55e (9)

ال جی همراه این تلویزیون هم علاوه بر ریموت عادی، جدیدترین نسل از ریموت هوشمند خود رو هم ارائه می کنه که نسبت به رقبا از ارگونومی مناسب تری بخورداره.

کارکرد این ریموت به کنترلر کنسول Wii نینتندو شباهت داره و با حرکت دادن اون می تونین بیان کننده رو روی تصویر جابجا کنین. انتخاب گزینه ها هم با فشار دادن دکمه چرخان بالای ریموت انجام میشه که می تونست به شکل مناسب تری باشه.

تلویزیون ال جی علاوه بر این به ۵ گیگابایت حافظه داخلی هم مجهزه که با به کار گیری اون می تونین تا نیم ساعت به ضبط تصویر بپردازید.

در کل میشه گفت سازنده، تنها خم شدن رو از نسل قبلی به عاریت گرفته و دیگه جنبه های طراحی دستگاه رو به شکل مناسبی بهتر کرده تا این تلویزیون به یکی از قشنگتر ترین مدلای موجود در بازار تبدیل شه.

کارکرد و کیفیت تصویر

فناوری OLED بر خلاف اسمش، بیشتر از LED به تکنولوژی پلاسما شباهت داره. چون که در تلویزیونای LED LCD تابش نور از پشت پنل به نمایش تصویر منجر می شه اما در پلاسما و OLED هر ساب پیکسل یا زیر پیکسل به تنهایی وظیفه ایجاد نورهای رنگی رو رو دوش دارن.

البته لازمه بدونین که همه اجناس OLED کارکرد برابری نداشته و سازندگان از روشای مختلفی واسه نمایش تصویر در تلویزیونای خود استفاده می کنن. مثلا هر کدوم از پیکسلای تلویزیون KN55S9C سامسونگ (و بیشتر مدلای پلاسما) از ۳ زیر پیکسل قرمز، سبز و آبی تشکیل شده که ترکیب اونا رنگای جور واجور رو بوجود میاره. اما ال جی یه زیر پیکسل سفید رو هم به این مجموعه اضافه کرده تا علاوه بر کاهش مصرف انرژی، اندازه روشنایی تصویر هم زیاد شه.

شباهت دیگه فناوری OLED و پلاسما هم به عمق رنگ مشکی برمیگرده، چون که هنگام نمایش رنگ مشکی پیکسلا به شکل کامل خاموش شده و در نتیجه، در بخشای تیره تصویر، فرقی با حالت خاموش بودن تلویزیون مشاهده نمی شه.

بر همین پایه و با در نظر گرفتن وجود ساب پیکسل سفید، اگه نسبت کنتراست رو یکی از اصلی ترین ویژگیایی موثر در کیفیت تصویر دستگاه در نظر بگیریم، لازمه بگیم که محصول ال جی از این نظر با ثبت نسبت ۰٫۰۰cd/m2 در گروه بهترین نمونه های موجود در بازار قرار میگیره.

اما بر خلاف نسبت کنتراست، دقت نمایش رنگها در این تلویزیون بی اشکال نیس و حدود ۹۶.۴ درصد از بازه استاندارد sRGB رو در بر میگیره، رقمی که از متوسط ۹۰ درصدی مدلای LED LCD بالاتره.

از دیگر خصوصیات مثبت فناوری OLED هم میشه به پایینتر بودن اندازه انتشار نور آبی اشاره کرد، خصوصیتی که در کاهش خستگی چشم و نبود ایجاد مشکل خواب موثر میشه.

تلویزیون OLED ال جی ً از سرعت پاسخگویی هزار برابر نمونه های LED برخورداره و همین موضوع این محصول رو به مدلی ایده آل واسه مشاهده فیلمای مهیج، مسابقات پر جنب و جوش ورزشی و انجام بازیای کامپیوتری تبدیل کرده.

اما با اینحال تموم مزیتا، لازمه بدونین که OLED هم مثل فناوریای دیگه به طور کاملً بی اشکال نیس. مثلا بیشترین حد روشنایی تصویر کم کم تا حدی کم میشه و اندازه مقاومت اونم در برابر ایجاد burn-in نسبت به فناوری LED در سطح پایینتری قرار میگیره.

واسه توضیح پدیده burn-in لازمه اشاره کنیم که در صورت نمایش تصویر ثابت روی صفحه به مدت طولانی، سایه هایی محو از این تصویر تا یه مدت روی صفحه نمایش باقی خواهند موند. بر همین پایه سازنده در دفترچه محصول پیشنهاد کرده از نمایش عکسایی با نسبت تصویر ۴:۳ که از حاشیه های مشکی رنگ بهره مند هستن به مدت بیشتر از ۱ ساعت روی نمایشگر دوری کنین.

هرچند تردیدی در مورد زیبایی صفحه نمایش خمیده دستگاه وجود نداره، اما بد نیس بدونین در مورد اندازه تاثیر این توانایی در بهبود تجربه کاربری تلویزیون نظرات متفاوتی بین خریداران هست.

چیزی که مسلمه، وقتی که در نقطه روبروی تلویزیون قرار داشته باشین، این خم شدن تا اندازه ای به افزایش عمق میدون تصویر منجر می شه، اما همین ویژگی از طرف دیگه موجب شده تماشای تصویر تلویزیون از زاویه های دیگه خیلی لذت بخش نباشه و سازنده هم در نتیجه بیشترین حد زاویه مناسب واسه تماشای ویدیو روی این تلویزیون رو ۱۶۰ درجه اعلام کرده.

از طرف دیگه اما خم شدن صفحه نمایش در کنار کیفیت بالای تصویر باعث شده کارکرد نمایش ۳ بعدی روی این تلویزیون بسیار مناسب باشه و ال جی هم بر همین پایه ۴ عینک از نوع Passive همراه دستگاه ارائه می کنه.

در مورد کیفیت پخش صدای دستگاه هم بد نیس اشاره کنیم که هرچند تلویزیون خمیده ال جی کارکرد قابل قبولی در این بخش داره، اما به دلیل ضخامت بسیار باریک دستگاه امکان به کار گیری اسپیکرهای قوی تر وجود نداشته و بر همین پایه کیفیت پخش صدای مدل در سطح پایینتری نسبت به بعضی رقبا قرار میگیره.

در نتیجه جفت و جور یه سینمای خونگی همراه با این تلویزیون رو به شما پیشنهاد می کنیم تا تماشای فیلم روی صفحه نمایش بسیار باکیفیت محصول با بیشترین لذت همراه باشه.

ال جی ً سیستم عامل WebOS واسه نسل جدید تلویزیون خمیده خود در نظر گرفته و این موضوع، رابط کاربری دستگاه رو به طور کاملً تغییر داده. البته نرم افزار این شرکت با رقبا کمی فرق داره و منوی امکانات هوشمند دستگاه، فقط بخشی از پایین تصویر رو به خود اختصاص میده تا اولویت اصلی بازم ویدیوی در حال پخش بمونه.

هرچند طراحی این رابط کاربری در مقایسه با رقبا مناسب تر به نظر می رسه، اما تعداد نرم افزارهای اون محدود تره. علاوه بر این لازمه بدونین که سرعت اجرای رابط کاربری این تلوزیون هوشمند هم مثل بیشتر نمونه های دیگه با کمی تاخیر همراه س.

در آخر از شما دعوت می کنیم واسه درک بهتر از ویژگیای این تلویزیون، بررسی ویدیویی موجود در بالای صفحه رو ببینین.

جمع بندی

پس از خروج تلویزیونای پلاسما از بازار، خریداران به انتخاب مدلای LCD محدود شدن که هرچند کیفیت بسیار قابل قبولی رو در مقایسه با مبلغ پرداختی ارائه می کنن، اما کیفیت تصویر اونا نسبت به نمونه های پلاسما در سطح پایینتری قرار میگیره.

اما به فاصله یه نسل، قیمت تلویزیون خمیده OLED ال جی به شکل زیادی کم شد تا این فناوری به عنوان یکی از اصلی ترین گزینه های مناسب واسه بازار آینده به ذهن متبادر شه.

عمق رنگ مشکی به لطف فناوری OLED در این تلویزیون چشمگیره و فرقی بین بخشای مشکی رنگ تصویر با حالت خاموش بودن تلویزیون مشاهده نمی شه. سرعت پاسخگویی صفحه نمایش هم هزار برابر از مدلای LED بالاتره و همین ویژگی ۵۵EC93000GI رو به یکی از گزینه های ایده آل واسه مشاهده فیلمای مهیج، مسابقات ورزشی پرتحرک و انجام بازیای کامپیوتری بدل ساخته.

تلویزیون خمیده ال جی ً همراه با ۴ عینک ۳ بعدی از نوع passive عرضه می شه و سیستم عامل Web OS رو واسه اون در نظر گرفته تا انجام عملکردای عادی تلویزیونای هوشمند مثل مرور وب و نصب اپلیکیشنای (نه خیلی جور واجور) ممکن باشه.

اما گذشته از همه این امکانات، به لطف فناوری تازه، باریکی تلویزیون ال جی توجه ها رو به طرف خود جلب می کنه و حاشیه های دور و بر صفحه نمایش از طرف دیگه به سختی میشه دیدشون.

طراحی دستگاه هم نسبت به مدل قبلی بهتر شده و همه این موارد در کل تلویزیون ۵۵EC93000GI رو به یکی از بهترین نمونه های موجود در بازار از نظر زیبایی ظاهری و کیفیت تصویر تبدیل کردن، محصولی که بدون دودلی راه رو واسه یاد گرفتن هرچه بیشتر فناوری OLED در بازار صاف میسازه.

نکات مثبت

  • عمق رنگ مشکی
  • سرعت پاسخگویی
  • طراحی قشنگتر و باریک
  • حاشیه های کم صفحه نمایش
  • تنوع درگاها
  • کارکرد پخش ۳ بعدی

نکات منفی

  • کیفیت پخش صدا در مقایسه با رقبا
  • رزولوشن پایینتر نسبت به فناوریای دیگه
  • دقت رنگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *