دانلود مقاله تحقیق پایان نامه

تحقیق درباره کارکردهای تلفن همراه، سرویس دهنده اینترنت

سومین و اصلی ترین مزیت GPRS این است که شما مبلغ ارتباط خود را بر اساس مقدار اطلاعات ورودی و خروجی به شرکت ارادئه دهنده سرویس می پردازید نه بر اساس مدت زمانی که به اینترنت متصل هستید. این به آن معنا ست که ممکن است شما تمامی بر روز روی اینترنت باشید اما فقط در هنگام ارسال پیغام مبلغی را پرداخت کنید. [do_widget id=kl-erq-2]
Bluetooth
یک فناوری است که امکان مبادله اطلاعات بین دستگاه ها بدون نیاز به کابل یا سیم را فراهم می نماید. در حقیقت Bluetooth یک استاندارد الکترونیکی است که تولید کنندگان را ملزم می نماید به منطور ایجاد پتانسیل بالا در محصول های خود، تجهیزات و امکانات خاصی را درون دستگاه های الکترونیکی تعبیه نمایند. با رعایت نکته های مندرج در استانداردهای بالا، دستگاههای تولید شده قادر به تشخیص صدا و ارتباط با یکدیگر با استفاده از فناوری Bluetooth خواهد بود. امروزه اغلب تولیدکنندگان معتبر وشناخته شده ، دستگاههایی را با قابلیت استفاده از Bluetooth تولید می نمایند . تلفن های موبایل ، کامپیوتر و دستگاههای PDA، نمونه هایی از آن می باشند. فناوری Bluetooth فر کانس های رادیویی محدود استفاده می نماید و دستگاههایی که از فناوری بالا حمایت می نماید ، می توانند با یکدیگر در یک مسافت مشخص شده و محدود ارتباط برقرار نمایند .
WAP
WAP امروزه یک استاندارد جهانی برای خدمات تلفنی و اطلاعات بدون سیم است .که روی ترمینالهای بدون سیم مانند موبایل ارائه می شود . پس این یک پروتکل یا یک استاندارد است که جهانی شده و دستگاه هایی که می خواهند سرویس های بدون سیم را به مردم ارائه کنند، تولید کننده ها ی این دستگاه ها بایستی از این استاندارد معروف به WAP در ساخت تجهیزات مخابراتیشان استفاده کنند. در این استاندارد از پروتکل های موجود و ابزارهای موجود در اینترنت استفاده می شود. پس با این پروتکل امکانات مخابراتی ما به عنوان یک ابزار ارتباطی با اینترنت و انجام تعاملات تجاری به راحتی قابل استفاده است .
باآمدن استاندارد WAP ، اکنون دیگر مانند گذشته نیاز نیست که مردم نوت بوک و یا را یانه های خودشان را برای انجام اعمالی مانند چک کردن نامه الکترونیکی ، گرفتن اطلاعات سهام ، انجام اعمال تجاری و بانکی، رزرواسیون وغیره در مسافرت با خودشان ببرند بلکه با استفاده از PDA (دستگاههای رایانه ای بسیار کوچک و جیبی) ویا از طریق دستگاههایی، که امروزه اکثر سامانه ها ویا گوشی های موبایل مجهز و امکان ارتباط با اینترنت را دارند می توانند تمام کارهایشان را بدون سیم و از طریق این ابزارها با اینترنت انجام دهند.
2-2-6 )روش های ارائه خدمات بانکداری موبایلی
در زیر انواع اصلی برنامه های کاربردی بانکداری که در حال حاضر موجود می باشد معرفی می گردد. هریک از برنامه ها ، نماینگر مجموعه ای از برنامه های کاربردی مشابه با آنها می باشند. در حالیکه بانکداری WAPو بانکداری موبایلی از طریق PDA مشابه هم هستند، بانکداری SMS و بانکداری موبایلی باکیت SIM از قابلیت های تخصصی GSM استفاده می کنند. در حال حاضر بانکداری موبایلی به روشهای ذیل ارائه می شود(فکور ثقیه ، 1388 ،145-148).
2-2- 6-1) بانکداری SMS
خدمت ارسال پیام کوتاه به ویژه با شبکه نسل دوم سازگار است زیرا آنها نیاز به قابلیت های اندک برای مبادله داده ها دارند. سرویس پیام کوتاه (SMS) عبارت است از یک سرویس GSM برای مبادله پیامهای متنی تا 140 بایت ( یا 160 کاراکتر 7 بیتی ). انتقال پیام کوتاه از تلفن همراه به وسیله مرکز خدمات پیام کوتاه اپراتور شبکه خاصی به انجام می رسد. مرکز خدمات پیام کوتاه، پیام را از دستگاه موبایل در یافت می کند و آنرا تا دستگاه مقصد مسیر یابی می کند. برای تولید پیامهای کوتاه به وسیله تلفن همراه ، این امکان وجود دارد که یک شرکت و یا یک سرویس دهنده خاص یک مرکز خدمات پیام کوتاه را اداره کند .
بنابراین ، یک بانک می تواند داده هایی نظیر مانده حساب یا نقل و انتقال موجودی حساب را به یک صورت پیام کوتاه تولید نماید و آنرا به دستگاه موبایل مشتری و بنا به تقاضای او ارسال نماید. این تکنیک در بانکداری SMS مورد استفاده قرار می گیرد. مشتری یک پیام کوتاه شامل تقاضا به بانک ارسال می نماید و داده های دلخواه را به صورت جواب دریافت می نماید . مشتری مجبور است و برای دریافت اجازه ورود یک شماره شناسایی در هر پیام کوتاه که به بانک ارسال می کند، وارد نماید. همانند بانکداری WAP باید به امنیت محل مرکز خدمات پیام کوتاه توجه خاص گردد. مسئله اصلی در این مورد، عدم رمزگذاری داده ها در طول نقل و انتقال از طریق آنتن بین مرکز خدمات (اپراتور ) و تلفن همراه می باشد. بنابراین امنیت بالایی ندارد. بانک ها فقط سرویس اطلاعات مانند تقاضا برای مانده حساب از طریق پیام کوتاه ارایه می کنند.
2-2-6-2) بانکداری WAP
رایج ترین راه حل برای بانکداری موبایلی، براساس میکرو سایت های اینترنتی می باشد که از استاندارد WAP (پروتکل بی سیم ) تبعیت می کند. قابلیت های بانکداری WAP از بسیاری جهات مشابه بانکداری الکترونیک و استفاده از صفحات وب می باشد. امنیت و نقل وانتقال و انجام معاملات بانکداری WAP به وسیله سیستم های رمز نگاری اینترنت تضمین می شود و صدور مجوز ورود مشتری از طریق PIN او صورت می گیرد. در مرحله بعد مشتری با یک شماره مبادله اختصاصی، مجوز انجام مبادله را تأیید و صادر می نماید.
با تمام ویژگی های که بانکداری WAP دارد، نقاط ضعفی نیز برای آن قابل تصور است. از جمله اینکه در بانکداری WAP نیاز به 30 تا 40 ثانیه ارتباط اینترنتی دارد که تعداد قابل توجهی کلید زنی قبل از دست یابی به اطلاعات مفید یا انجام یک معامله کامل نیاز است .
2-2-6-3 ) بانکداری موبایلی PDA
در کنار برنامه های کاربردی بانکداری مو بایلی که برای استفاده در تلفن همراه طراحی شده اند، چند برنامه کاربردی وجو دارند که بانکداری موبایلی را با استفاده از یک PDA امکان پذیر می سازند . PDA به آسانی امکان ذخیره سازی داده ها و اجزای نرم افزارها را فراهم می سازد. برخلاف یک تلفن همراه ، داده ها را می توان روی یک PDA ذخیره کرد و به علت قدرت پردازش بالا این امکان وجود دارد که محاسبات بسیار پیچیده تر را انجام دهد. به علاوه آنها دارای یک صفحه نمایشگر بزرگتر و اغلب رنگی می باشند . ورودی داده ها به وسیله یک قلم ، موس و یا صفحه کلید امکان پذیر است. برای مقاصد ارتباطی PDA باید دارای یک حالت انتقال ( مثلاً GSM ) باشد یا نیاز به یک تلفن همراه دارد، که از طریق یک رابط مادون قرمز با بلوتوث ارتباط برقرار می گردد . ارتباط بین بانک و دستگاه موبایل معمولاً از طریق پیام کوتاه دودویی برخلاف پیام کوتاه متنی دارای فرمت 8 بیتی می باشد. استفاده از پیام کوتاه دودویی امکان ایمن کردن داده ها در مقابل دست یابی غیر مجاز را فراهم می کند.
2-2- 6-4) بانکداری موبایلی با کیت ابزار – SIM
نرم افزارهای کاربردی SIM-Tookit عبارت است از یک استاندارد GSM برای ارتباط بیشتر بین سیم کارت و دستگاه موبایل. یک راه حل در این رابطه ذخیره سازی برنامه بانکداری موبایلی در سیم کارت کاربر است. بلژیک یکی از اولین کشورهای دارای برنامه های بانکداری بوده که در سال 2002 از این تکنیک استفاده نمود. روی سیم کارت، اطلاعات بسیاری ذخیره می شود، مثلاً برای صدور مجوز برای مشتریان ، تنطیمات شخصی نظیر وارد کردن شماره تلفن و ارسال و دریافت پیام کوتاه. علاوه بر این، فضا ذخیره سازی آزاد برای تک تک برنامه ها نیز وجود دارد. معمولاً اپراتور شبکه از امکان ذخیره سازی برای موارد مختلف استفاده می کند. به عنوان مثال برای خدمات اطلاع رسانی نرم افزارهای سرگرم کننده که از طریق لیست فهرست تلفن همراه قابل استفاده می باشد. با این برنامه ها می توان کارکردهای تلفن همراه دستیابی داشته و به عبارت دیگر می توان از طریق SMS یا WAP ارتباط برقرار کرد.
2-2- 6-5 )بانکداری موبایلی با جاوا
یکی از پیشرفتهای جدید در زمینه تجارت موبایل استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا روی دستگاه موبایل می باشد. زبان برنامه نویسی جاوا که توسط شرکت سان برای رایانه های رومیزی طراحی شده است، سرور این مزیت را دارد که بطور مستقل از هر گونه بستر بوده و برای اجرا نیازمند سیستم عامل خاصی نظیر windows , Dos نمی باشد. به همین دلیل برنامه های جاوا برای دستگاههای موبایل واسطه نامیده می شود. به منظور اجرای برنامه های جاوا روی یک دستگاه موبایل، ماشین مجازی جاوا را باید در دستگاه موبایل قرار داد. به علاوه فضا برای ذخیره سازی برنامه باید وجود داشته باشد. واسطه می تواند به بسیاری از وظایف تلفن همراه دسترسی پیدا کند و حتی قادر به ایجاد ارتباط با استفاده از http می باشد به این ترتیب برنامه مستقیماً از طریق سرویس دهنده اینترنتی به اطلاعات دسترسی پیدا می کند. ویژگی مهم بکارگیری برنامه جاوا در بانکداری موبایلی، ارتقاء سطح امنیت نقل وانتقالات (تراکنش ) مالی می باشد. همچنین با استفاده از برنامه جاوا امکان برقراری ارتباط به صورت offline وجود دارد و مشتریان می توانند با آرامش خاطر بیشتری خدمات بانکی مورد نظر را دریافت نمایند. بنابراین بسیاری از محدودیت هایی که در روشهای پیشین ذکر شده با برنامه جاوا قابل حل می باشد.
2-2- 7) مزایای بانکداری موبایلی
پیش از این، روشهای الکترونیک نظیر تلفنبانک، کارت اعتباری ،خودپرداز واینترنت تا حد زیادی محدودیت های زمانی ومکانی ارائه خدمات بانکی را کاهش داده اند. و افزایش رضایت مشتریان و کارکنان بانک، کاهش هزینه ها و افزایش درآمد بانکها از جمله ویژگی های بانکداری الکترونیک بودند. اما با ظهور تکنولوژی جدید ارتباطات و تجهیزات بی سیم، خدمات الکترونیکی قبلی مزیت رقابتی خود را از دست داده اند. بنابراین بانکها به دنبال ارائه خدمات بانکی به روش جدیدی می باشد تا در میدان رقابت عقب نمانند.
]]>