حمایت کیفری از امنیت داده ها در فضای مجازی- قسمت ۹

0 Comments

مهمی است که از آن به تهدید نرم تعبیر می‌شود. تهدید نرم به مجموعه‌ای از آسیب‌های داخلی و طراحی‌های خارجی اطلاق می‌شود که به شکل برنامه‌ریزی شده یا بر اثر سوء مدیریت نهادهای مسئول کشور مورد تهاجم از زمینه اثر بخشی ابزارهای دشمن در جنگ نرم شده در نهایت به دگرگونی در رفتارها و هویت جمعی آن کشور منجر می‌گردد. با گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات فضای دومی به موازات جهان واقعی ایجاد شده که به‌واقع تمام عناصر و اجزای دنیای واقعی را در خود تکرار می‌کند، آموزش و به دنبال آن نهادهای آموزشی مانند دانشگاه همچنان که در جهان واقعی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در فضای مجازی نیز دارای اهمیت و تأثیر بسزایی در گسترش علوم و فناوری و رشد سواد اطلاعاتی و رسانه‌ای در همه اقشار جامعه است. در فرایند گذار به جامعه اطلاعاتی بسیاری از پدیده‌ها و مفاهیم شکل تازه‌ای به خود می گیرند.و با تغییر چارچوب‌ها، خود را با تحولات ایجاد شده سازگار می سازند. مساله آموزش و دانشگاه که سابقه‌ای طولانی در تاریخ بشر دارد، هم زمان با ورود جهان به عصر اطلاعات به صورت آموزش الکترونیکی و دانشگاه مجازی نمود پیدا کرده است. اگر چه از مطرح شدن این مفاهیم در سطح جهان مدت زیادی نمی‌گذرد. فعالیت‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است.در کشور ما نیز چند سالی است که حداقل به‌صورت تئوری به این بحث پرداخته می‌شود.از مواردی که دانشگاه را به‌طور مستقیم در معرض فضای مجازی قرار داده است دانشگاه مجازی است. که یک محیط دانشگاهی مجتمع است که دانشجویان می‌توانند از طریق اینترنت در دانشگاه ثبت‌نام، از میان دروس ارائه شده انتخاب واحد و از جلسات درس استفاده کنند و امتحان بدهند و همچنین با استاد و همکلاسی‌ها ارتباط برقرار کنند. بنابراین همان‌طور که در مباحث قبل اشاره شد اگر چه فضای مجازی دارای مزایای فوق العاده ای است ولی معایب و خطرات آن را نمی‌توان کتمان نمود. که پلیس فتا با رصد آن و نظارت بر کار دانشجویان به پیشگیری وضعی در این زمینه از ارتکاب جرائم توسط فرصت‌طلبان و سودجویان جلوگیری نمایند. در این خصوص باید به این نکته اشاره کرد که فرق بین رانندگی و استفاده از اینترنت و فضای مجازی آن است که قوانین عبور و مرور واقعی در اینترنت وجود ندارد به همین خاطر اینترنت تبدیل به یک وسیله نقلیه قدرت‌مند و البته خطرناک شده است. بنابراین برای کاستن از خطرات و آسیب‌های رایانه بایستی قوانینی را تعریف کرد و به اجرا گذاشت. در این جا هدف نهایی پلیس فتا تربیت و آموزش حس مشترک نوجوانان برای درک روشن و شفاف خطرات آنلاین است(میرشاهی: ۱۳۸۹، ۲۰).

 

جهت دانلود متن کامل پایان نامه به سایت azarim.ir مراجعه نمایید.

نتیجه تصویری درباره فناوری اطلاعات

 

۴-۲-۱-۳-بازار کار

 

فضای سایبر در کشورها در کنار تمامی ویژگی‌ها، چالش‌هایی را نیز پیش‌رو قرار داده است. که عمده آسیب متوجه فرهنگ جوامع است. علی رغم اینکه تنوع ارتباطات متقابل در فضای سایبر کاربران فراوانی به‌ویژه در قشر جوان را جذب نموده، ارائه بسیاری از خدمات جامعه مثل بانک، دانشگاه‌ها، فروشگاه‌های مختلف و شرکت‌های خصوصی و دولتی…باعث شده تمامی افراد جامعه گذشته از اینکه چه سطح سوادی دارند و آیا علاقه‌مند به استفاده از رایانه و اینترنت هستند یا نه به نوعی در این فضا قرار داده شدند. آلودگی فکری جهت سست نمودن پایه‌های فکری افراد جامعه نیز از اهداف مورد نظر مبلغان فرهنگی غربی است و بسیاری از جرائم خلاف عفت عمومی در نتیجه از بین رفتن قبح آن در فی سایبر به وقوع می‌پیوندد. پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات خود را مؤظف به حفاظت کاربران در فضای مجازی می‌داند در همین راستا به نظارت برخی مشاغل که به‌طور مستقیم با این فضا در ارتباط هستند، نموده است، که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کافی‌نت‌ها، گیم‌نت‌ها و سایر سرویس‌دهندگان اینترنتی در کشور اشاره کرد. که در صورت تخطی برابر مقررات قانونی با آنان برخورد نماید. بنابراین به منظور شفاف‌سازی عملکرد سازماندهی دفاتر و کاهش مخاطرات و آسیب‌ها و حمایت از فعالیت قانونی مدیران و صاحبان کسب و کار این دفاتر پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نکاتی را جهت آگاهی و اجرای صحیح از سوی مدیران دفاتر اعلام می‌دارد. تنها دفاتری به عنوان دفاتر خدمات اینترنتی شناخته می‌شوند که دارای مجوزهای لازم و تأیدیه‌های قانونی از مراکز ذی ربط باشند. بنابراین تمامی مراکز و صنوفی که به مجوز ارائه خدمات دسترسی ندارند مجاز به ارائه خدمات نیستند. در صورت مشاهده توسط پلیس فتا این‌گونه از مراکز و اصناف که به‌صورت غیرمجاز نسبت به ارائه خدمات اقدام می‌کنند، برخورد انتظامی و قضائی با آنان صورت خواهد گرفت(آقابابایی و عباسی: ۱۳۸۹، ۳۱).

 

۴-۲-۲- هشدارها و توصیه‌های پلیس فتا

 

امروزه در سرتاسر دنیا بیشتر از نیم میلیارد نفر به اینترنت دسترسی دارند، دسترسی به اینترنت بسیار سریع و با حداقل صد در صد سالانه در خانه‌ها، مدارس و محل کسب و کار در حال رشد است. با توجه به نفوذ اینترنت درون افراد جامعه بخصوص کودکان و نوجوانان، نیازمند تصمیماتی است که مرزهایی برای استفاده از اینترنت اتخاذ گردد و نسبت به هر گروه سنی هشدارهای لازم داده شود. به ‌طور مثال توصیه‌هایی مربوط به کودکان مثل نحوه قرار گرفتن رایانه در خانه و زمانی که در اینترنت سپری می‌کند و ورود به چه وب‌سایت‌هایی برای کودکان مناسب است را در برمی‌گیرد، که بسیار متفاوت با توصیه‌هایی که به جوانان داده می‌شود. بیشتر توصیه های نوجوانان درباره ویروس‌ها و هکرها و اقداماتی که انجام می‌دهند و بحث درباره سرقت هویت و…می‌باشد. به همین دلیل برای در امان بودن از این مشکلات، آگاهی از دانش رایانه و فضای مجازی بالخص برای والدین بسیار ضروری است. در این راستا پلیس فتا برای پیشگیری از قربانی شدن افراد جامعه و فرو افتادن در ورطه این مهلکه اقدام به توصیه ها و هشدارهایی نموده که افراد جامعه با هر گروه سنی از آن بهره ببرند و امنیت در فضای مجازی را با کمک خود شهروندان به حداکثر برسانند.

 

۴-۲-۲-۱- هشدارهای سایبری برای کودکان و نوجوانان

 

اینترنت می‌تواند یک منبع فوق العاده برای کودکان و نوجوانان باشد. آنها می‌توانند از آن برای کارهای پژوهشی مربوط به مدرسه‌شان استفاده کنند، یا با سایر هم‌سن و سال‌ها و یا معلمان شان ارتباط برقرار نمایند و یا بازی‌های آموزشی آنلاین انجام دهند. کودکانی که به اندازه کافی بزرگ شده‌اند می‌توانند نامه بنویسند و یا تایپ کنند می‌توانند به سادگی به دنیای مجازی دسترسی پیدا کنند. اما این دسترسی می‌تواند همراه با تعهدات و خطرات مخصوص به خود باشد. برای مثال یک کودک ۸ ساله به دنبال جستجوی آنلاین برای خرید اسباب بازی(lego) ممکن است با یک اشتباه تایپی(legs) را تایپ کند با این اشتباه کوچک ممکن است موتور جستجو او را به سایت‌هایی که روی کلمه مذکور تمرکز دارند رهنمون سازند، که ممکن است این سایت‌ها شامل موارد پزشکی و سایر مسائل دیگر باشد.بنابراین پلیس فتا در راستای اهداف خود یعنی تأمین امنیت فضای مجازی که حفاظت از کودکان و نوجوانان در اولویت آنان قرار دارد به بیان هشدارها و توصیه‌هایی پرداخته است که به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود:
۱٫ همواره مراقب باشید تا هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد خود یا افراد خانواده خود را، هرگز بر روی اینترنت منتشر نکنید.
۲٫ هرگز فایلی را بدون هماهنگی با والدین خود بر روی کامپیوتر دانلود نکنید.
۳٫ اگر کسی به صورت آنلاین به شما ناسزا می‌گوید یا شما را آزار می‌دهد یا برای شما ایمیل‌های ناخواسته ارسال می‌کند سریعا به والدین خود اطلاع دهید.
۴٫ به خاطر داشته باشید که بر روی اینترنت مردم می‌توانند وانمود کنند که شخص دیگری هستند و با ایجاد ارتباط طولانی اینترنتی اعتماد شما را جلب کنند هرگز حرف‌های آنها را باور نکنید.
۵٫ اگر شما از اتاق گفتگو استفاده می‌کنید از نام واقعی یا آدرس ایمیل خود استفاده نکنید و از نام‌های متفاوت از آنها استفاده کنید.
۶٫ به یاد داشته باشید، دوستی اینترنتی، روابط و گفتگوها هرگز نمی‌تواند مانند گفتگو با یک شخص واقعی باشد. اگر واقعا نیاز به صحبت دارید سعی کنید با دوستان واقعی خود و یا افراد خانواده‌ی خود صحبت کنید.
۷- و………( سایت پلیس فتا،هشدارها و توصیه های لازم به کودکان و نوجوانان،(www.cyber police.ir)

 

۴-۲-۲-۲- توصیه‌های لازم به والدین

 

نقش والدین در زمینه کنترل فرزندان بی بدیل است و می‌توان به جرأت گفت، اولین مکانی که فرزندان در آن احساس آرامش و ایمنی می‌کنند، کانون گرم خانواده است. بنابراین در ارتباط با فضای مجازی که امروزه کلیه افراد جامعه بالخص کودکان و نوجوانان را در خود غرق کرده است والدین می‌توانند با نظارت آگاهانه بر این فضا مسلط شوند. در این مسیر والدین به تنهایی نمی‌توانند گام بردارند باید از وجود راهنمایی‌های پلیس فتا که یاری‌دهنده آنها می‌باشد، بهره ببرند، زیرا با همکاری و همدلی میان خانواده‌ها و پلیس می‌توان زودتر به نتایج مثبت دست پیدا کرد و از فروافتادن فرزندان در گرداب دنیای مجازی جلوگیری به عمل آورند. همواره پیشگیری بهتر از درمان است پس کاملا منطقی است برای حراست از فرزندان در مقابل سوء‌استفاده‌ کنندگان در فضای سایبری راه ‌حل ‌هایی داشته باشیم که پلیس فتا با رصد این فضا و شناخت آن چند مورد از آن را پیشنهاد می‌کند.
۱٫ کامپیوتر بلد باشید بیاموزید چگونه برخی کاربردها را مسدود کنید.
۲٫ کامپیوتر را در فضای تردد افراد قرار دهید نه در اتاق شخصی، تا بتوانید زمان استفاده فرزندان مانیتور را مشاهده کنید.
۳٫ با فرزندان یک ایمیل را مشترکاً استفاده کنید تا بتوانید پیام‌های‌شان را مشاهده کنید.
۴٫ سایت‌های مورد علاقه فرزندان تان را نشانه گذاری کنید تا دسترسی به آنها برایش ساده باشد.
۵٫ زمانی را صرف آموزش رفتار صحیح در فضای مجازی برای فرزندان‌تان کنید.
۶٫ فرزندان‌تان را از رفتن به اتاق‌های گفتگو خصوصی منع کنید. از نرم‌افزارهای فیلترینگ یا تنظیمات امنیتی مرورگر یا سرویس‌دهنده اینترنت خود برای سرور کردن مورد فوق استفاده کنید. بدانید که ارسال پیام در یک اتاق گفتگو آدرس الکترونیکی شما را به سایرین نمایش می‌دهد.
۷٫ کارت‌های اعتباری خود را برای جلوگیری از هرگونه پرداخت‌های ناشناس چک کنید.
۸٫ تصور کنید چه اتفاقی می‌افتد، اگر بعد از مدرسه، خانه‌ی همکلاسی اش یا هر مکان دیگری که فرزندان بتوانند در آنجا بدون نظارت شما به کامپیوتر دسترسی داشته باشند.
۹٫ و…….( سایت پلیس فتا www.cyber police.ir)

 

۴-۲-۲-۳- هشدارها و توصیه‌های لازم به عموم مردم

 

با شکل‌گیری دهکده جهانی و جهش فناوری و انفجار اطلاعات و شکل‌گرفتن جامعه اطلاعاتی نیاز بشر روزانه در حال تغییر و تبدیل از فضای واقعی به فضای مجازی است. امروزه بیش از ۹۰ درصد مردم با فناوری‌های نوین به صورت مستقیم و غیرمستقیم ارتباط دارند و بیش از ۷۵ درصد مشاغل وابسته به این فناوری‌ها می‌باشد. به موازات ضریب نفوذ اینترنت در جهان و بخصوص کشورمان که ضریب نفوذ اینترنت در آن در حال حاضر ۲/۵۲ درصد اعلام شده است. این میزان ضریب رتبه اول در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است ولی کماکان امنیت در این فضاها رشد قابل توجهی نداشته است. با این وجود با شکل‌گیری شهر الکترونیک در کشور ایران و در کلان شهرها مثل تهران، اصفهان، مشهد …بسیاری از کارها و مناسبات افراد جامعه از طریق فضای مجازی و اینترنت انجام می‌شود. بنابراین در این خصوص باید پیشگیری و احتیاط‌های لازم صورت گیرد تا از میزان قابل توجهی از این ناامنی‌ها کاسته شود. پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات به عنوان حامی کاربران در فضای مجازی باید بیشترین آسیب‌هایی که افراد را در معرض خطر قرار می‌دهد را شناسایی کند و با بیان هشدارها و توصیه‌های لازم از وقوع آن جلوگیری نماید. از مهم‌ترین جرائمی که آمار بالایی را به خود اختصاص داده‌اند، می‌توان به سرقت اطلاعات شخصی، خریدهای اینترنتی، امنیت پست الکترونیکی و هک و نفوذ به سامانه‌های رایانه‌ای اشاره نمود.

 

۴-۲-۲-۳-۱- امنیت خریدهای آنلاین

 

خرید آنلاین کالاها و خدمات از با ارزش‌ترین خدماتی است که بر روی اینترنت ارائه می‌شود. این امر علاوه بر صرفه جویی در وقت کاربران، مزایایی چون افزایش امنیت در جابه‌جایی پول، کاهش هزینه‌های بازاریابی، صرفه‌جویی اقتصادی و افزایش فرصت‌های شغلی و کار آفرینی را به دنبال دارد. اما در عین‌حال کلاهبرداران فضای مجازی نیز با بهره گرفتن از عدم اطلاع یا کم‌دقتی خریداران و مشتریان، آن را با تهدیدها و آسیب‌هایی مواجه ساخته‌اند. نکات ذیل را در هنگام خریدهای الکترونیکی درنظر داشته باشید:
۱٫ اولین پیش‌فرض برای حقیقی و سالم بودن خدمات یک فروشگاه الکترونیک، این است که کالاهای مجاز ارائه می‌کند. بنابراین فروشگاه‌هایی که کالاهای غیرمجاز به فروش می‌رساند، با احتمال بسیار بالا، به قصد کلاهبرداری به وجود آمده‌اند.
۲٫ در هنگام تصمیم به خرید از فروشگاه‌های الکترونیکی، از تجربه دوستان و آشنایان نزدیک درخصوص خریدهای آنلاین استفاده کنید و از فروشگاه‌هایی که سابقه ارائه‌ خدمات مطلوب دارند خرید کنید.
۳٫ صفحاتی که ناخواسته در مقابل شما باز می‌شوند و حاوی تبلیغات فروش کالاها و ارائه خدمات هستند، ممکن است تقلبی بوده و قصد کلاهبرداری داشته باشد.
۴٫ سعی کنید در هنگام خرید آنلاین، با روش‌هایی نظیر گرفتنwhas از دامنه‌ی سایت اینترنتی فروشگاه یا جستجو در انجمن‌هایی که اعضای آنها تجربیات خرید آنلاین خود را برای اطلاع سایر اعضا می‌نویسد، از مدیر و گردانندگان فروشگاه، احراز هویت کند.
۴٫ در هنگام خرید آنلاین و در زمانی که پس از انتخاب کاملاً به درگاه پرداخت الکترونیک بانک رهنمون می‌شوید، دقت کنید که حتما آدرس صفحه درگاه پرداخت الکترونیکی، تعلق به همان بانک باشد که آرم و لوگوی آن را در صفحه مشاهده می‌کنید.
۵٫ و…..(سایت پلیس فتا www.cyber police.ir).

 

عکس مرتبط با اقتصاد

 

۴-۲-۲-۳-۲- حفاظت از اطلاعات شخصی

 

شاید شنیده باشید بسیاری از افراد به دلیل گم کردن یا به سرقت رفتن حافظه فلش یا هارددیسک و افشای اطلاعات شخصی یا اسرار کاری و سازمانی در شبکه‌های اجتماعی یا سایت‌های اینترنتی با مشکل مواجه شده‌اند.
همان‌طور که می‌دانید بسیاری از دعاوی مربوط به حوزه سوءاستفاده از اطلاعات شخصی افراد ناشی از عدم‌آگاهی کاربران در نگهداری و حفظ اطلاعات شان می‌باشد و این موجب شده تا سودجویان و فرصت‌طلبان از این عدم‌آگاهی افراد سوءاستفاده نموده و اتفاقات ناگواری رخ دهد. از این رو پلیس مراقبت از داده‌های شخصی توسط خود افراد را اولین و اساسی ترین نکته ایمنی قابل تذکر به کلیه کاربران می داند. یکی از دارایی‌های ارزشمند کاربران اطلاعاتی است که آن را مدیریت می کنند. چه اطلاعات محرمانه سازمانی باشد یا اطلاعات شخصی، هکرها می‌خواهند که به آن دست یابند کار آنها را آسان نکنید. در همین خصوص برای جلوگیری از سرقت اطلاعات شخصی خود به توصیه‌هایی که پلیس فتا به کاربران آن می‌دهد، که عبارت است از:
– هر اطلاعاتی ارزشمند است و باید محافظت شود.
– به یاد داشته باشید که باید اطلاعات خود را طبقه‌بندی کنید تا بتوانید سطح امنیتی موردنیاز هر طبقه را مشخص نمایید.
– اطلاعات الکترونیک خود را با توزیع نامناسب، رمزنگاری اطلاعات و استفاده از تدابیر امنیتی مناسب حفاظت کنید.
– همان‌طور که برای امحاء کاغذهای حاوی اطلاعات محرمانه، آنها به دستگاه‌های خردکن می‌سپارید، اطلاعات رایانه‌ای حساس را نیز با نرم‌افزارهای امحاء از بین ببرید.
– ارزیابی محرمانگی، تمامیت و دسترسی‌پذیری اطلاعات به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که چه سطحی از حفاظت موردنیاز شما است.
– پیش از آن که وارد گفتگو پیرامون اطلاعات محرمانه با شریک یا مشتریان خود شوید و این اطلاعات را برای آنها ارسال کنید، مطمئن شوید که شما یک قرارداد امضاء‌شده‌ی عدم افشا دارید.
– هر فردی، نقش مهمی در محافظت از اطلاعات حساس دارد.
– انتشار اطلاعات محرمانه در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی، حتی با رعایت سیاست‌های محرمانگی باز هم به منزله‌ی افشای اطلاعات است(آقابابایی و عباسی: ۱۳۸۹، ۶۳).

 

 تصویر درباره جامعه شناسی و علوم اجتماعی

 

۴-۲-۲-۳-۳- امنیت پست الکترونیکی

 

پست الکترونیکی یک ابزار قوی و راحت برای تبادل اطلاعات است اطلاعاتی که در یک پست الکترونیک تبادل می‌شود ممکن است دارای ارزش زیادی باشد که آن را یک هدف برای هکرها تبدیل می‌کند. توصیه‌هایی که پلیس فتا که برای وقتی که از پست الکترونیکی استفاده می‌کنید، ارائه می دهد:
– مطمئن شوید که پست الکترونیک را برای افراد واقعی ارسال کنید. قبل از آن که بر روی ارسال کلیک کنید دوباره آدرس گیرنده را بازبینی کنید.
– وقتی از گزینه ارسال به همه استفاده می‌کنید احتیاط کنید. مطمئن باشید که شما می‌خواهید همه‌ی کسانی که در لیست ارسال شما قرار دارند، پیام شما را دریافت کنند.
– مراقب کلاهبرداری‌ها از طریق فیشینگ باشید. اگر شما پست الکترونیکی دریافت کردید که از شما شماره حساب، رمز عبور، پین یا رمز دوم شما را درخواست کرد، از طریق سازمانی که به ظاهر ارسال‌کننده‌ی آن پست الکترونیکی است، فرستنده را احراز هویت کنید. این‌گونه اطلاعات را هرگز از طریق پست الکترونیکی ارسال نکنید.
– آنتی‌ویروس خود را به‌روز کنید و آن را طوری تنظیم نمایید که فایل‌های پیوست پست الکترونیکی را به‌صورت خودکار اسکن کند.
– همواره در هنگام ارسال پست الکترونیکی، آدرس گیرنده را دوباره کنترل کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات حساس را به افراد مربوطه ارسال می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *