دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد با موضوع : بررسی شروط مندرج در قرار دادهای رهنی تنظیمی دفاتر اسناد رسمی و انطباق آنها با نظام فقهی و حقوقی حاکم بر عقد رهن

0 Comments

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  بررسی شروط مندرج در قرار دادهای رهنی تنظیمی دفاتر اسناد رسمی و انطباق آنها با نظام فقهی و حقوقی حاکم بر عقد رهن


تکه ای از متن پایان نامه :


 
 قبل از آنکه به طرح آن نظرات بپردازیم باید انواع تصرفات را تبیین کنیم تا روشن گردد که محل بحث فقها در کدام قسم از این تصرفات می باشد.


تصرفات راهن به یکى از صور ذیل متصور می باشد:


1- تصرفات ناقله:


که شامل نقل عین و منافع هر دو مى‌باشد؛ مانند بیع که ناقل عین می باشد و اجاره که ناقل منافع می باشد.


2- تصرفات استیفایى:


یعنى تصرفاتى که به مقصود استیفاى منافع، توسّط راهن انجام گیرد؛ مانند اینکه راهن در خانه‌اى که به رهن داده سکونت کند و یا در زمینى‌ که به رهن گذاشته زراعت کند و یا در آن زمین درختکارى نماید.


3- تصرفات اصلاحى:


و آن تصرفاتى می باشد که مالک براى اصلاح و بهبود مال مورد رهن انجام مى‌دهد؛ مانند تعمیر ساختمان مورد رهن و یا نقاشى آن و حذف شاخه‌هاى زاید درختان و کود و آب دادن باغ و اشجار و امثال اینها.


 


بیان نظرات فقها:


چنانکه گفته گردید، در ارتباط با حدود تصرفات راهن، فقها نظرات مختلفى در فقه ارائه داده‌اند که در اینجا به طور اختصار به آنها اشاره مى‌گردد:


اوّل: همه تصرفات راهن (اعم از ناقله، استیفایى و اصلاحى) نافذ و معتبر می باشد؛ زیرا عین مرهونه ملک راهن می باشد و مالک در تصرفات در ملک خود، آزاد می باشد و نمى‌توان او را از تصرفى منع کرد. [1]

این مطلب را هم بخوانید :
دانلود : بررسی رابطه تعهد شغلی با میزان خلاقیت مدیران مدارس متوسطه بوشهر

البته این نظریّه در بین فقها و حقوقدانان اسلامى مورد پذیرش واقع نشده می باشد؛ زیرا عین مرهونه متعلق حق مرتهن می باشد و مالک نمى‌تواند آزاد مطلق باشد.


ب)- اثر رهن نسبت به مرتهن (حقوق و تکالیف مرتهن)


حقوق و تکالیف مرتهن نیز در ضمن عناوین ذیل مورد بررسى قرار مى‌گیرد:


1)- حق عینى مرتهن بر رهینه:


مرتهن به موجب عقد رهن، بر رهینه حق عینى پیدا مى‌کند و مى‌تواند علیه کسى که به نحوى از انحاء به رهینه تجاوز کرده، دعواى عینى مطرح کند (مادّۀ 239 قانون امورحسبى)؛ چنانکه خود راهن نیز این حق را دارد.


1- المحلّى، ج 8، ص 93.

 
 

بررسی شروط مندرج در قرار دادهای رهنی تنظیمی دفاتر اسناد رسمی و انطباق آنها با نظام فقهی و حقوقی حاکم بر عقد رهن

بررسی شروط مندرج در قرار دادهای رهنی تنظیمی دفاتر اسناد رسمی و انطباق آنها با نظام فقهی و حقوقی حاکم بر عقد رهن


 برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد رشته حقوق : مطالعه شروط مندرج در قرار دادهای رهنی تنظیمی دفاتر اسناد رسمی]]>