سمینار ارشد مهندسی نساجی: تاثیر تخلیه بار الکتریکی کرونا روی خواص شیمیایی پارچه پی پروپیلن

0 Comments

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی تاثیر تخلیه بار الکتریکی کرونا روی خواص شیمیایی و فیزیکی پارچه پی پروپیلن

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی تاثیر تخلیه بار الکتریکی کرونا روی خواص شیمیایی و فیزیکی پارچه پلی پروپیلن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
الیاف پلی پروپیلن به عنوان اقتصادی ترین لیف صنعت نساجی همیشه مورد توجه تولید کنندگان و مصرف کنندگان بود. یکی از بزرگترین معایب لیف پلی پروپیلن، عدم جذب رطوبت و رنگینه با روش های معمول است. تخلیه الکتریکی کرونا موجب اصلاح خواص سطحی و رنگ پذیری خواهد شد. در این مقاله فیلم پلی پروپیلن تحت تاثیر تابش کرونا با ولتاژ 10000V قرار گرفت و همچنین با آنیلین گرافت کوپلیمریزاسیون شد.
جذب رنگینه کاتیونیک در نمونه های عمل شده با تابش کرونا نسبت به نمونه عمل نشده بیشتر شد. نتایج حاصل از طیف نگاری FTIR نشان می دهد که گروه های عاملی نیتریلی در سطح لیف ایجاد شده است. نمونه های کرونا شده با آنیلین در فرایند گرافت کوپلی مریزاسیون شرکت کردند، جذب رنگ بیشتری نسبت به نمونه های گرافت نشده داشتند. طیف نگاری  FTIR تولید گروه های عاملی ایمینی و آمینی را در نمونه های گرافت کوپلیمریزاسیون شده با آنیلین، نشان داده است. با افزایش زمان عملیات کرونا (7 دقیقه) گروه های بیان شده کاهش یافته است.
مقدمه
در این پروژه به کاربردهای کرونا توجه شده و اثر دشارژ کرونا را در صنایع نساجی بالاخص فیلم pp نشان می دهد. این اثر که امروزه به عنوان یکی از کارهای تکمیلی در کارخانه های نساجی پبشرفته انجام می شود، باعث یک سری خواص مفید و یا بهینه سازی بعضی از خصوصیات پارچه های تولیدی می شود. همینطور که می دانید pp به خاطر هیدروفوب بودن ذاتیش با روش های معمول رنگرزی رنگ نمی شود و جالب تر اینکه وقتی تحت تأثیر تابش کرونا قرار بگیرد تا حد قابل قبولی این نقیصه رفع می شود. مهمترین اثری که کرونا بر روی فیلم pp و بخصوص پارچه می گذارد به صورت تجزیه زنجیرهای مولکولی و تخریب سطحی است. این تخریب سطحی باعث ایجاد حرفه های سطحی و یا به عبارت دیگر کندگی های سطحی می گردد. چنانچه عملیات انجام شده بر روی پارچه به گونه ای باشد که احتیاج به جذب سطحی داشته باشد، این خصوصیت باعث می شود که جذب به راحتی صورت گرفته و چسبندگی مقاومتر باشد. مثلا در چاپ پیگمنت که احتیاج به چسبندگی رنگدانه به سطح پارچه است، این امر بسیار قابل توجه می شود. باید توجه داشت که امروزه استفاده از این پلیمر به سرعت در حال رشد است و انجام عملیاتی، جهت ارتقاء خواص فیزیکی و شیمیایی آن احساس می شود. در ضمن باید توجه داشت که عملیات کرونا منحصر به نوع خاصی از الیاف نبوده و در مورد الیاف زیادی کاربرد دارد. به طور مثال، بررسی تاثیر عمل آوری کرونا روی خواص هیدروفیلیک PET نشان داد که این خصوصیت بهبود چشمگیری داشت. و رنگرزی پارچه PET بعد از عمل آوری با کرونا ارتقاء یافت و همچنین افزایش ولتاژ باعث شد که نرخ کسب رنگینه افزایش یابد. این بدین معنی است که زمان رنگرزی می تواند کوتاه شود و حرارت رنگرزی می تواند کاهش یابد. این مسئله مهم عموما برای رنگرزی پارچه  PET است، چرا که رنگرزی پارچه PET، در حرارت بالا و تحت فشار بالا صورت می گیرد و همچنین زمان رنگرزی طولانی است. بعد از عمل آوری با کرونا رنگینه می تواند سریع به سطح الیاف جذب شود و می تواند به قسمت درونی الیاف انتقال یابد، بنابراین انرژی مورد نیاز برای رنگرزی کاهش می یابد. به امید روزی که از این صنعت و تکنولوژی مفید در کشور عزیزمان بهره جوییم.
تعداد صفحه : 73
قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

[add_to_cart id=143917]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *