آموزشی

فواید خاکشیر برای کبد، پوست و گرفتگی گلو

خاکشیر اسیدچربایی مانند اسیدلینوئیک، اسیدلینولنیک، اسیداولئیک، اسیدپالمتیک و اسیداستئاریک داره. خاکشیر التهاب کلیه رو برطرف می کنه و واسه نابود کردن کهیر و التهابات پوستی خوبه.

در رفع جراحات و تبای شدید بسیار تاثیر داره و بو داده اون اسهالای سخت رو درمان می کنه. خاکشیر تب بر و ادرارآور و واسه رفع گرفتگی صدا خوبه.

از گلا و برگای اون میشه واسه درمان مریضیای به وجود اومده از طریق کمبودویتامینC استفاده کرد. بعضی از افراد پس از مصرف خاکشیر، سردرد می گیرن، به این گروه پیشنهاد می کنیم خاکشیر رو با کتیرا بخورند.

خواص خاکشیر و انجیر

یافته های یه تحقیق نشون میده مصرف خاکشیر و انجیر به مدت چهار هفته تونست اثرات سودمندی روی درد و ناراحتی شکمی بیماران گرفتار به IBS-C داشته باشه.

به گزارش ایسنا، ماکان پور معصومی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم تغذیه در آخر نامه خود با عنوان “بررسی و مقایسه تاثیر دریافت خاکشیر و انجیر بر علائم سندروم روده تحریک پذیر با یبوست غالب و کارکرد دستگاه گوارش “به بررسی این موضوع پرداخت.

سندروم روده تحریک پذیر با یبوست غالب (IBS-C) یه مشکل شایع بوده که به شکل درد یا ناراحتی شکمی که با دفع مدفوع بهبود پیدا میکنه تعریف می شه.

برابر این تحقیق درمانای عادی فعلی کافی نبوده و درمان این سندروم رو به صورت چالشی واسه کارشناسان درمانی باقی گذاشته، هم اینکه در همین زمینه فضای خالی مدارک و دلایل مبنی بر تاثیر به کار گیری گیاهان درمانی در بهبود علائم به وجود اومده از طریق این سندروم احساس می شه.

در این تحقیق ۶۰ مریض گرفتار به IBS-C واسه شرکت در این کار آزمایی بالینی تصادفی استفاده کرده شدن، پس از مرحله run-in همه بیماران به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم و به مدت چهار هفته دخالت روی اونا انجام شد.

هدف از این مطالعه بررسی و مقایسه سودمندی مصرف خاکشیر و انجیر روی کنترل علائم در بیماران گرفتار به سندروم یاد شده. به بیماران مورد مطالعه آموزش داده شد که ۳۰ گرم خاکشیر یا ۴۵ گرم انجیر خشک رو قبل از صبحونه و ناهار همراه با یه لیوان آب مصرف کنن (اندازه مصرف کل: خاکشیر ۶۰ گرم/روز و انجیر ۹۰ گرم/روز).

این تحقیق نشون داد علائم IBS-C شامل درد و ناراحتی شکمی، تعداد دفعات دفع، یبوست و تعداد دفعات اجابت مزاج با احساس دفع کم در اول و در آخر هر هفته به مدت چهار هفته اندازه گیری شد. هم اینکه شاخص التهابی C-reactive protein در اول و انتهای مطالعه اندازه گیری شد.

مصرف خاکشیر یا انجیر به صورت با معنی منتهی به کاهش در تعداد دفعات درد یا ناراحتی شکمی، تعداد دفعات اجابت مزاج با احساس دفع کم و افزایش دفعات دفع شد. با این حال اثر معنا داری روی دفعات یبوست و سطح CRP به موجب مصرف خاکشیر و انجیر مشاهده نشد.

یافته های این مطالعه نشون دهنده اون بود که مصرف خاکشیر و انجیر به مدت چهار هفته تونست اثرات سودمندی روی درد و ناراحتی شکمی، دفعات دفع و تعداد دفعات اجابت مزاج با احساس دفع کم در بیماران گرفتار به IBS-C داشته باشه.

به گزارش ایسنا، این پایان نامه با راهنمایی دکتر رضا غیاثوند و مشاوره دکتر نیما بحرینی در دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دفاع شد.

خواص خاکشیر واسه گرفتگی صدا

دکتر و محقق طب اسلامی گفت: نوشیدن شربت خاکشیر علاوه بر اینکه جوشای صورت رو درمان می کنه، واسه آدمایی که دچار گرفتگی صدا هستن، هم موثره.

دکتر و محقق طب اسلامی گفت: نوشیدن شربت خاکشیر علاوه بر اینکه جوشای صورت رو درمان می کنه، واسه آدمایی که دچار گرفتگی صدا هستن، هم موثره.

مریم نواب زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان جنوبی، گفت: خاکشیر از نظر طب قدیم ایران گرم و تره.

ایشون اضافه کرد: خاکشیر علاوه بر این، خواص دیگری هم داره که از بین اونا به دفع سنگ کلیه، بهبود بعضی از مشکلای پوستی و درمان اسهال میشه اشاره کرد.

دکتر و محقق طب اسلامی اعلام کرد: مخلوط دو قاشق غذاخوری خاکشیر با عرق شاه تره، عرق کاسنی و عرق بید مشک ترکیب خوبی واسه درمان جوشای صورته.

نواب زاده ادامه داد: واسه نابود کردن لکای پوست مخصوصا صورت یکی از بهترین روش ها، نوشیدن خاکشیر و ترنجبینه.

ایشون با بیان اینکه جوشونده خاکشیر واسه رفع اسهالای ساده خوبه، گفت: خاکشیر درمون دهنده زخم و جراحاته.

دکتر و محقق طب اسلامی گفت: از گلا و برگای این گیاه میشه واسه رفع مریضی به وجود اومده از طریق کمبود ویتامین C استفاده کرد.

 

خاصیت شنبلیله خشک شده چیه؟

خواص عصاره و ریشه شیرین بیان

ایسنا گیاهان دارویی