آموزشی

فواید سکوت کردن در زندگی

Four scientifically proven reasons to keep silent more often,فواید بودن در سکوت

شلوغی زیاد شما رو پریشون میکنه؟ شاید وقتشه که به یه مکان آروم و بدون تنش برید.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ ما در تموم لحظات زندگی با اصوات محاصره شده ایم، و اونقدر با این آلودگیای صوتی تطبیق پیدا کردیم که اونا رو صداهای پس زمینه عادی تلقی می کنیم، کمترین توجهی به صدای جمعیت، ترافیک، موزیک یا تلویزیون نمی کنیم.

حولوحوش مثبت سکوت به ما گوشزد می کنه که باید بیشتر از قبل خود رو به سکوت مهمون کنیم.

  1. سکوت به زنده کردن سلولای مغزی کمک می کنه

طبق مطالعه ایی که در سال ۲۰۱۳ در مورد تاثیر متفاوت سطح صدا روی موشا صورت قبول کرد، مشخص شد دو ساعت سکوت در روز به تشکیل سلولای جدید در هیپوکامپوس مغز، نقطه ایی در مغز که مسٔول تواناییای یادگیری، حافظه و احساساته، می شه.

  1. سکوت ما رو خلاق تر می کنه

مغز ما حتی تا وقتی که استراحت می کنیم، فعاله. درزمان ساعات استراحت، مغز اطلاعاتی که در طول روز به دست آورده، پردازش و در خود حک می کنه.

وقتی که پردازش اطلاعات خوب پیش بره، معطوف صدا و دیگه مداخلات نشه، اتحاد احساسات و حافظه، تحریک خیالات و بروز تواناییا از طرف مغز به جریان میفته. در نتیجه سکوت، خلاق تر شده و درهای جهان به رومون باز می شه.

  1. سکوت استرس و تنشا رو رفع می کنه

اثبات شده که صداهای مدوام بر مغز تاثیر گذاشته و منتهی به افزایش سطح هورمون استرس می شه. در مقابل، سکوت تاثیر به طور کاملً معکوسی داره؛ نبود وجود صدا محرکی واسه رفع استرس از مغز و بدنه.

محققان تغییر در فشار خون و جریان گردش خون رو مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه دست یافته ان که دو دقیقه استراحت در سکوت موثرتر از گوش دادن به هرگونه موسیقی آرامش بخشه.

  1. سکوت اندوختهای ذهنی ما رو گسترش می کنه

اصوات مانع از حل مشکلات پیش روی ما می شه، خواه مشکلات مربوط به مطالعه، خواه مشکلات کاری باشن؛ همین امر منتهی به کاهش انگیزه، توجه و افزایش خطا می شه.

بعضی از تحقیقات نشون دهنده اون هستش که نمرات درسِ خوندن و زبونِ کودکانی در نزدیکی خیابونای پر سر و صدا یا خطوط راه آهن زندگی می کنن، نسبت به کودکانی که در مناطق آروم تر زندگی می کنن، پایین تره.

با این وجود، قضیه باحالی هم در این قانون هست: مغز می تونه چیزی که رو که در نتیجه آلودگی صوتی از دست میده، بازیابد.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

آی بانو