آموزشی

فواید کتاب خواندن برای بچه‌ها

کتاب خوندن واسه کودکان

شاید قصه ها مربوط به پریان باشن اما فواید خوندن واسه بچه های شما واقعیه. آکادمی آمریکایی کودکان و تقریبا تموم استادان، والدین رو تشویق به کتاب خوندن واسه کودکان شون در سنین خیلی پایین می کنن. پشتوانه های علمی قوی واسه این پیشنهاد هست.

یکی از بهترین نمونه تحقیقاتی که دراین مورد انجام شده، برنامه ای به نام Reach Out and Readه که جهت تشویق والدین به بلند کتاب خوندن واسه کودکان شون در بوستون شروع شده. دریکی از این تحقیقات، محققان ۱۲۲ کودک درسنین قبل از دبستان رو مورد بررسی قرار دادن و به این نتیجه رسیدن زبون شنوا یا پذیرنده کودکان- توانایی گوش کردن و فهمیدن- در خونواده هایی که دراین برنامه بودن، به اندازه زیادی بهتر بود. این تحقیق، یافته‎های تحقیقی در گذشته رو که ۳۲۳ کودک چهارساله رو مورد آزمایش قرار داده بود تائید کرد، که نشون می داد میان مهارت های زبانی و شنیدن کتاب با صدای بلند در خونه، رابطه قوی هست.

مطالعه ای جدید در نشریه Pediatrics هست که نشون می دهد، کودکان کم سن، وقتی براشون کتاب خونده شه، تغییرات فیزیکی در مغزشون رخ می دهد. این تحقیق کوچیک، یکی از اولین تحقیقاتیه که از تصویربرداری عصبی یا neuroimaging واسه آزمایش اثرات این پدیده استفاده می کنه. محققان تصاویر عملکردی ام آر آی از مغز ۱۹ کودک بین ۳ تا ۵ ساله هنگام گوش دادن به قصه ها جفت و جور کردن. این تصاویر نشون داد بچه هایی که درخانه واسه شون کتاب خونده می شد نسبت به بچه هایی که کمتر این اتفاق واسه شون می افتاد، در ناحیه ای از مغزشون که مسئول پردازش زبانه، فعالیت بیشتری داشتن.

نکاتی درمورد کتاب خوندن واسه بچه ها

تنها ده دقیقه کتاب خوندن واسه کودک تون می تونه به درد بخور باشه و واسه شمام استراحت خوبیه. باهم خوندن حتما نباید بخشی از عادات قبل از خواب باشه اما خیلی از افراد این زمان رو انتخاب می کنن. و اما چند نکته:

واسه شروع هیچوقت خیلی زود یا خیلی دیر نیس. کتاب های مصور، واسه بچه ها عالی و موندگار هستن. صفحات رو ورق بزنین و تصاویر رو به بچه ها نشون بدید. به بچه های بزرگ تر کمک کنین تا کلمات مربوط به هر تصویر رو ادا کنن.

از کتابخونه محل استفاده کنین. هم راحته و هم رایگان. خیلی از کتابخونه عمومی، ساعاتی واسه داستان خوانی بچه ها دارن؛ با شعبه محل خودتون تماس بگیرین و یا وب سایتش رو بررسی کنین. اگه تبلت دارین، می تونید کتاب های رایگان رو از آمازون کیندل دانلود کنین.

حواس پرت کن ها رو دور کنین. تلویزیون، تلفن یا کاغذای اداری تون رو هنگام کتاب خوندن خط بزنین. کودک کوچیک شما استحقاق توجه مستقیم همراه با کمی برانگیختن حس رقابت رو داره.

از متخصص کودک تون اطلاعات به دست بیارین. دکتر کودک تون، مفیدترین پشتیبان و کمک شماس. اون می تونه به شما بگه کودک تون در چه مرحله ای از تکامله و چه نوع کتاب خوانی براش از همه مناسب تره.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه کتاب