آموزشی

فیلم‌های خارجی زبان اسکار ۲۰۱۶

چیزی به اسکار امسال نمونده و در حالی که هنوز تکلیف فیلم معرفی شده از طرف ایران به اسکار مشخص نیس و مشورت ها بازم درخصوص معرفی نماینده ایران به این جشنواره بزرگ و معتبر فیلم ادامه داره، بعضی از کشورای جور واجور جهان نمایندگان خود رو واسه حضور در بخش خارجی زبون اسکار معرفی کرده ان و تکلیف شون با اسکار بخش خارجی زبون ۲۰۱۶ روشن شده.

بخش اسکار خارجی زبون که از سال ۱۹۵۶ به جوایز اسکار اضافه شده، هر سال چشم کشورای جور واجور رو به اسکار می دوزد و هرچه به اول اکتبر نزدیک تر شیم و زمان واسه معرفی نامزدهای کشورای جور واجور تنگ تر شه، تماشاگر اعلام اسامی بیشتری هستیم. فیلم هایی که به عنوان نماینده هر کشور واسه شرکت در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی اسکار شرکت می کنن باید بین تاریخ اول اکتبر ۲۰۱۴ تا سی ام سپتامبر ۲۰۱۵ در کشورای مبدأ اکران شده باشن.

پنج نامزد پایانی بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۶ روز ۱۴ ژانویه سال آینده معرفی می شن و مراسم دادن جوایز هم روز ۲۸ فوریه درلس آنجلس برگزار می شه.

هشتاد و هشتمین دوره جوایز اسکار ۲۸ فوریه ۲۰۱۶ (دوشنبه ۱۰ اسفند) در دالبی تیه تر در هالیوود برگزار می شه.سال قبل از ۸۳ فیلم فرستاده شده به آکادمی، «آیدا» به کارگردانی پاول پاولیکوفسکی از لهستان برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبون شد.با هم نگاهی به فیلم های معرفی شده به اسکارفیلم غیرانگلیسی میندازیم:

اتریش

«شب خوش مامی» ساخته سورین فیالا و ورونیکا فرانتس، فیلمی ۹۹ دقیقه ای در ژانر ترس با بازی سوزانه ووسته.

بوسنی و هرزگوین

فیلم «زندگی هر روزه ما» به کارگردانی اینس تانوویچ درباره خونواده ای از طبقه متوسط سارایووه که با مشکلات روزانه زندگی می کنن.

بلغارستان

«داوری» ساخته استفان کوماندارف، درامیه که زندگی پدر و پسری در منطقه ای فقیر نزدیک مرز بلغارستان-ترکیه و یونان رو روش زوم کرده.

چین

فیلم «توتم گرگ» ساخته ژان-ژاک آنو کارگردان فرانسوی به زبون ماندارین که سال پیش هم از نامزدهای چین واسه معرفی به اسکار بود اما به دلیل نبود اکران داخلی این امکان رو نیافت، یه دانشجوی چینی رو در مرکز توجه قرار می دهد که در دوران انقلاب فرهنگی به مغولستان سفر می کنه تا در میان گله داران چادرنشین زندگی کنه. اون دلباخته گرگ هایی می شه که در استپ چرخ می زنند. این فیلم محصول مشترک چین و فرانسه و از فیلم های پرفروش سال بود.

کرواسی

«خورشید بالا» به کارگردانی دالیبور ماتانیک، امسال در جشنواره کن واسه اولین بار به نمایش درآمد و در بخش یه جور نگاه موفق به کسب جایزه هیات داوران شد. فیلم سه داستان عاشقانه متفاوت رو در سه مقطع وقتی متفاوت در دهکده های مرزی بالکان روایت می کنه که تاریخی دراز از نفرت بین قومی در اونجا حاکمه. خطر، قدرت تحمل و عشق ممنوعه، موضوع همه قصه هاست.

جمهوری دومینیکن

«دلارهای شنی» ساخته لورا املیا گوزمان و ایزراییل گاردناس به زبون اسپانیایی درامی ۸۰ دقیقه ای درباره یه زن سن بالا اروپاییه که دلباخته یه زن جوون دومینیکنی می شه. جرالدین چاپلین از بازیگران این فیلمه.

فنلاند

«شمشیرباز» به کارگردانی کلاوس هارو با اقتباس از داستانی واقعی در دوران جنگ سرد، اندل نلیس قهرمون شمشیربازی استونیایی رو که از پلیس مخفی شوروی قبلی فرار می کنه، به عنوان موضوع خود انتخاب کرده.

آلمان

«هزارتوی دروغ ها» ساخته یولیو ریچارلی، درامی تاریخی و درباره یه دادیار جوونه که در دهه ۱۹۵۰ تلاش می کنه به پشت پرده کشتار دسته جمعی در آشویتس برسه. اولین دادگاه آشویتس در فرانکفورت به دنبال همین تلاش شکل گرفت.

یونان

«ژنیا» ساخته پانوس کوتراس، درامی ۲ ساعت و ۱۴ دقیقه ایه که در جشنواره کن ۲۰۱۴ و تورنتوی همون سال حضور داشت. این فیلم درباره دو داداش نوجوانه که سراسر کشورشون رو زیر پا می گذارن تا پس از درگذشت مادرشون که آلبانیایی بود، پدر یونانی شون رو پیدا کنن.

گواتمالا

«آتیش فشان ایکس کانول» به کارگردانی هایرو بوستامانته، نخسیتن نماینده گواتمالا در اسکاره. دختری ۱۷ ساله به نام ماریا از قوم مایا که در دامنه آتشفشانی فعال در گواتمالا زندگی می کنه، باید برخلاف جایگاهش به عنوان یه زن بومی، وارد دنیای امروز شه.

مجارستان

«پسر سائول» ساخته لازلو نمس، درامی هولوکاستیه که داستانش در ۱۹۴۴ در آشویتس روی می دهد. سائول جنازه پسری رو می بیند که سوزونده شده و به باور این که پسرشه، تصمیم می گیرد اون رو به خاک بسپرد.

عراق

«خاطرات روی سنگ» به کارگردانی شوکت امین کورکی کارگردان کرد عراقی. این فیلم بر یه کارگردان کرد عراقی تمرکز داره که می خواهد فیلمی درباره عملیاتی در اواخر دهه ۱۹۸۰ بسازه که در جریان اون نیروهای رژیم بعثی بیشتر از ۱۸۲ هزار کرد عراقی رو قتل عام کردن.

ژاپن

«۱۰۰ ین عشق» ساخته ماساهارو تیک، درامی ورزشیه که از بیست و هفتمین جشنواره فیلم بین المللی توکیو جایزه برده و جز اون جوایز زیاد دیگری در کارنامه داره. داستان فیلم درباره دختری به نام ایچیکوه. اون در کنار والدینش زندگی می کنه و خواهرش که تازگیا از همسرش جدا شده به خونه برمیگرده. ایچیکو تصمیم می گیرد از خونه بره و زندگی خودشو پیدا کنه.

قزاقستان

«ناشناس» به کارگردانی یرمک تورسانوف داستان مرد جوونی رو روایت می کنه که تصمیم می گیرد در دوران جنگ جهانی دوم و حکومت استالین تو یه غار زندگی کنه. اون با پشت سر گذاشتن همه این ماجراها دوباره به دهکده اش برمیگرده تا با مردم زندگی کنه، اما روش زندگی اون با همه فرق داره.

لوکزامبورگ

«کودک تنها» ساخته دوناتو روتونا، درامی تاریخیه که با اقتباس از رمانی به نام «آموک» ساخته شده و محصول مشترک لوکزامبورگ و بلژیکه. این فیلم زندگی دو کودک- نوجوون رو در مرکز توجه قرار داده.

نروژ

«موج» به کارگردانی رور اوتاگ، درامیه که بر مبنای سونامی سال ۱۹۳۴ در کشور نروژ که به کشته شدن ۴۰ نفر رسید، ساخته شده.

فلسطین

انیمیشن «۱۸ تحت تعقیب» ساخته عامر شوملی فلسطینی و پل کوان کانادایی. این انیمیشن درباره ۱۸ گاو فراری از دست ارتش اسرائیل در دوران انتفاضه اول و یادآور مقاومت فلسطینی ها در برابر اشغال کرانه باختری و نوار غزه س.

پاناما

«صندوق ۲۵» مستندی به کارگردانی مرسدس آریاس و دلفینا ویداله که نامه هایی تازه کشف شده رو موضوع خود قرار داده که درباره شرایط کاری سخت در ساختن کانال پاناما و نشون دهنده امیدها و آرزوهای سازندگان این کاناله.

پاراگوئه

«دوران ابری» ساخته آرومی اولون، فیلم مستندیه که رابطه فیلمساز رو با مادر سالخورده اش که به پارکینسون مبتلاست، تصویر کرده. این فیلم در جشنواره کارلوی واری و لوکارنو هم به نمایش درآمد.

رومانی

«آفرین» به کارگردانی رادو ژوده، درامی تاریخی و محصول مشترک رومانی، بلغارستان، جمهوری چک و فرانسه س. داستان فیلم به اوایل قرن نوزدهم برمیگرده و پلیس محلی رو در مرکز قرار می دهد که باید یه کولی برده رو به اربابش برگرداند.

صربستان

«تحت محاصره» ساخته گوران رادووانوویچ، فیلمی ۵۲ دقیقه ای و درباره زندگی تو یه منطقه تحت محاصره صرب در شمال کوزووه. در این منطقه که قبلا قلمروی آلبانی بود، مردم از هم بدشون میاد و واسه هم تله های مختلفی می گذارن.

کره جنوبی

درام تاریخی «تاج و تخت» به کارگردانی لی- جون ایک. این فیلم که هنوز به سینماهای کره راه نیافته، بخشی تراژیک از تاریخ سلسله چوسان رو جلوی دوربین برده. کره جنوبی به مضمون جهانی این فیلم که می تونه با خارجی ها رابطه برقرار کنه، دل بسته ان.

سوئد

«کبوتری روی شاخه ای نشست و به هستی فکر کرد» ساخته روی آندرسون که موفق به دریافت جایزه شیر طلای بهترین فیلم هفتاد و یکمین جشنواره ونیز سال پیش شد. این فیلم که قسمت سوم یه سه گانه س، ماجرای دو فروشنده سیار رو به تصویر می کشد.

سوییس

«اودیسه عراقی» به کارگردانی سمیر فیلمساز سوییسی -عراقی، فیلم مستندی درباره تاریخ زادگاه کارگردانه. بررسی زندگی اعضای خونواده ایشون هم که در سراسر دنیا از ابوظبی و اوکلند تا سیدنی و لس آنجلس و مسکو پراکنده شده ان، نشون دهنده مهاجرت بر اثر حضور دیکتاتوری و جنگه.

ونزوئلا

«با رود رفته» ساخته ماریو کرپسو درباره دوناه. واسه این زن بومی زندگی در دلتای اورینوکو تحریک کننده حس قوی کنجکاوی اشه و استعدادهای بومی و توانایی اش واسه یادگیری زبون رو تقویت می کنه. چیزی که سنت دیکته می کنه تا جاه طلبی علمی اون رو سرکوب کنه، در کنار رودخانه قهوه ای که در سراسر فیلم حاضره، داستان فیلم رو تشکیل می دهد. این فیلم در برلیناله به نمایش درآمد.

هنرمندانی که اسکار گرفتن اما خودشون اونو دریافت نکردن!

لیست کامل برندگان اسکار ۲۰۱۷ – فرهادی اسکار گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *