آموزشی

قاعدگی و اضافه وزن

menstruation

اطلاع داشتن از عوامل موثر بر چرخه قاعدگی واسه هر خانمی لازمه، در این مقاله می خوایم رابطه وزن و قاعدگی رو بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ هر ۲۸ روز خانوما دچار تغییرات احساسی هورمونی و پریود می شن. قاعدگی نشونه اینه که یه زن باردار نیس. اگه این چرخه قطع شه معنیش چیه؟ اگه دوره قاعدگی تون بدون اینکه انتظارش رو داشته باشین جا بیفته چه؟ دلایل زیادی ممکنه باعث اینجور اختلالی شن. کاهش وزن می تونه یکی از مواردی باشه که روی قاعدگی تون تاثیر میذاره؟

کاهش وزن روی قاعدگی تاثیر میذاره؟

پروژسترون و استروژن دو هورمون اصلی هستن که روی چرخه قاعدگی خانوما تاثیر می ذارن. استروژن به کامل شدن تخمکا قبل از تخم گذاری و رشد و کامل شدن پوشش داخلی رحم کمک می کنه. پروژسترون از طرف دیگه به طور کلی ساخت دیواره داخل رحم رو کنترل می کنه و در طول بارداری به رشد و اثبات دیواره اون کمک می کنه. اگه بارداری اتفاق نیفتد، سطح سلولای پروژسترون افت می کنه و دیواره رحم می ریزه که همون قاعدگیه.

پس کاهش وزن می تونه روی قاعدگی تاثیر بزاره؟ کاهش وزن بالا می تونه باعث شه قاعدگی تون عقب بیفته. کاهش وزن به دلیل رژیم گرفتن یا مشکل تغذیه ای می تونه باعث ایجاد نوساناتی در غده تیروئید شه که به نوبه خود منتهی به کاهش این هورمونای تولید مثلی می شن. همین باعث از دست دادن قاعدگی می شه، شرایطی که به اون آمنوره ثانویه می گن. آمنور با کم شدن ۱۰ درصد از وزن بدن در یه وقتی کوتاه ممکنه اتفاق بیفته. این یعنی کاهش پنج کیلو در کسی که وزن فعلی اش ۵۴ کیلوه و منتهی به اینجور اتفاقی می شه.

خانمایی که کمبود وزن دارن به اندازه کافی استروژن تولید نمی کنن. هم اینکه اگه به اندازه کافی چربی نداشته باشین سلولا قادر نیستن کلسترول رو تبدیل به استروژن کنن. یادتون باشه واسه ساخت دیواره رحم و منظم شدن قاعدگی به استروژن کافی نیاز دارین. پس خانمایی که چربی کمی در بدن خود دارن کمتر پریود می شن و مدت زمان بیشتری بدون تخمک گذاری باقی می مانند.

اضافه کردن وزن می تونه تاثیری روی قاعدگی داشته باشه؟

همونطور که در بالا خوندین کاهش وزن می تونه روی قاعدگی تاثیر بزاره اما درباره اضافه شدن وزن هم همینطوره؟ جواب این سوال هم بله س. اما چیجوری این اتفاق اتفاق می افته؟ استروژن ضعیف که استرون اسمشه می تونه از ترکیبات کلسترول اساسی موجود در چربیا تشکیل شه. خانمای چاق یا دارای اضافه وزن که چربی اضافه زیادی دارن واحد تشکیل استرون کوچیکی دارن که تاثیری استروژنیک روی غدد دارن. این استروژن اضافی می تونه باعث مشکل در قاعدگی شه. خانمی که اضافه وزن بالا داره، ممکنه ماه ها تخمک گذاری نکنه حتی با وجود اینکه پوشش داخل رحمی در حال انباشته شدن باشه. این مرحله تا جایی ادامه پیدا می کنه که پوشش بی ثبات شه. در نتیجه یه خانوم در این شرایط ممکنه قاعدگی بسیار سنگین و شدیدی رو به همراه خونریزی تجربه کنه.

قاعدگی روی وزن تاثیر میذاره؟

چرخه قاعدگی یه خانوم می تونه روی کاهش و زیاد شدن وزن اون تاثیر بزاره. با این حال برعکس این هم ممکنه پیش بیاد. بیشتر به نظر می رسه در این موعد مخصوصا از ماه خانوما مقدار وزن اضافه می کنن. با این حال ممکنه قاعدگی دلیل تغییر در وزن نباشه. ممکنه رابطه ثانویه چرخه قاعدگی باعث افزایش یا کاهش وزن شه و تاثیر مستقیم نباشه.

سندروم قبل از قاعدگی (PMS ) با هوس غذایی و بالا رفتن اشتها خود رو نشون میده که می تونه روی وزن تاثیر بزاره. تحقیقات نشون داده خانوما در فازهای جور واجور قاعدگی کالری بیشتری مصرف می کنن. بعضی خانوما هم اینکه ورم کردگی رو تجربه می کنن که یکی از علائم موقت PMSه و باعث می شه وزن بالاتر بره. غذاهای نمکی باعث احتباس مایعات در بدن می شن که به صورت موقت باعث بالا رفتن اعداد روی ترازو می شه. خیلی با اهمیته که در طول قاعدگی و بعد از اون از غذاهایی که خیلی نمکی هستن استفاده نکنین. به برنامه غذایی خود مقدار زیادی میوه و سبزیجات اضافه کنین و هم اینکه مقدار زیادی آب بخورین تا احساس ورم کردگی کاهش پیدا کنه.

دیگه عواملی که می تونن روی قاعدگی تاثیر بذارن:

به غیر از کاهش و زیاد شدن وزن، موارد دیگری هم هستن که می تونن روی چرخه قاعدگی تاثیر بذارن و این موارد عبارتند از:

۱. داروها:

بعضی وقتا داروها با قاعدگی تداخل پیدا می کنن. اگه به دنبال به کار گیری یه دارو دچار مشکلاتی در قاعدگی شدید حتما با دکتر صحبت کنین.

۲. استرس:

چرخه و تکامل قاعدگی بعضی وقتا ممکنه به دلیل سطح استرس بالا دچار مشکل شه. به تاخیر افتادن تخمک گذاری ممکنه باعث پریود دیرهنگام شه. اگه اصلا تخمک گذاری نکنین ممکنه به کلی قاعدگی رو از دست بدین.

۳. ورزش:

چربی پایین بدن یا استرس وارد شده روی بدنتون به دلیل فشار بالای ورزش ممکنه باعث تداخل در چرخه قاعدگی تون شه.

۴. مریضی تیروئید:

تیروئید کم کار می تونه باعث تغییر در تولید بعضی هورمونای خاص شه و در نتیجه قاعدگی انجام نشه.

۵. تغییر در شیفت کاری:

اگه خیلی یهویی شیفت کاری خود رو از روز به شب تغییر بدید و یا کارتون طوری بود که دائم در حال تغییر شیفت بودین، ممکنه تغییراتی در چرخه قاعدگی تون هم صورت بگیره.

۶. شیردهی:

هورمونایی که تولید شیر کمک می کنن می تونن بعضی وقتا تخمک گذاری رو متوقف کنن یا به مرور باعث ایجاد مشکل در چرخه قاعدگی شن و قاعدگی رو متوقف می کنن.

۷. پیشگیری از بارداری:

نامرتب بودن قاعدگی هم اینکه می تونه به دلیل پیشگیری از بارداری باشه. بعضی از داروهای ضد بارداری خونریزی رو تغییر میدن طوری که انگار قاعدگی تون عقب افتاده و بعضی هم باعث می شن قاعدگی تون یک یا چند ماه و حتی یه سال عقب بیفته.

۸. داروهای ضدافسردگی یا ضد دیوونگی:

داروهای ضد افسردگی و ضد دیوونگی باعث افزایش تولید هورمون پرولاکتین می شن که با دیگه هورمونای مربوط به چرخه قاعدگی تون تداخل به وجود می آورد.

۹. سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن ممکنه سطح پروژستورن، استروژن، تستوسترون و دیگه هورمونایی که چرخه تون رو تنظیم می کنن کم کنه. خانمایی که سیگار میکشن PMS بیشتری رو تجربه می کنن و نسبت به غیر سیگاریا چرخه کوتاه تر و بی نظم تری دارن.

۱۰. دیگه عوامل:

دیگه عواملی که باعث قاعدگی بی نظم یا قطع اون می شن عبارتند از مشکلات بخش لگن مانند سندروم آشرمن، سندروم تخمدان پلی کیستیک، روشای کنترل بارداری، مسافرت، به کار گیری داروهای غیرمجاز، مشکلات هورمونی که با مشکلات هورمونی قاعدگی تداخل پیدا می کنن. مشکل زودرس تخمدان به وجود اومده بوسیله اشعه درمانی، شیمی درمانی یا جراحی روی شکم یا لگن و بیماریایی مثل بیماریای کبدی، سل، دیابت و سندروم روده تحریک پذیر هم تاثیر دارن.

نشونه های دوست داشتن واقعی پسران

چیجوری یه زن موفق باشم؟

دکتر کرمانی زنان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *