آموزشی

قانون جدید بانک مرکزی برای افراد چک برگشتی

ایسنا: در فاز تغییر نظام بانکی، ممنوع بودن هایی واسه سرویس دهی بانکی به افراد دارای سابقه چک برگشتی اجرا می شه.

نهم آذر ماه سال جاری (روز گذشته)زمان شروع تغییراتی اساسی در سیستم بانکی کشوره. در این فاز تغییر بانکی، ممنوع بودن هایی واسه سرویس دهی بانکی به افراد دارای سابقه چک برگشتی اجرا می شه، امکان پرداخت مبلغ چک به دارنده چک از بقیه حساب های سپرده صاحب حساب امکان پذیر می شه، اطلاعات مربوط به سابقه چک برگشتی در سامانه استعلام همگانی قرار می گیرد و طبقه بندی چک ها اجرا می شه.

طرح تغییر بانکی به معنی انجام اصلاحاتی در نظام بانکی کشوره که از سال های قبل شروع شد طوری که بانک مرکزی در سال ۸۴ به سمت تدوین قوانین پولی و بانکی جدید حرکت کرد و بخشی از این کار رو انجام داد، نوع نظارت بانک مرکزی بر سیستم بانکی و سیاست گذاری های نظام بانکی با عنوان قوانین پولی و بانکی از جمله کارائیه که بانک مرکزی انجام داده، اما با اجرایی شدن این دستورالعمل چه اتفاقاتی در سیستم بانکی کشور رخ میده

پس از تصویب “دستورالعمل حساب جاری” در شورای پول و اعتبار و ابلاغ اون در تاریخ ۹ خرداد ماه امسال، شش ماه پس از این تاریخ یعنی ۹ آذر ماه سال جاری که روز گذشته بود موضوعات مورد اشاره در این قانون لازم الاجرا می شه.

رییس کل بانک مرکزی درباره اولویت در طرح تغییر در ساختار بانک ها گفته بود: اولویت ما بحث تفکیک قرض الحسنها بود که در حال انجام اون هستیم و بعد از این موضوع، بحث ساختار اجرای درست بانکداری اسلامی رو با ساختار هایی که در پیش داریم مورد توجه قرار دادیم.

به گزارش ایسنا بانک ها موظف هستن طی یه سال پس از لازم الاجرا شدن این دستورالعمل، هر شش ماه یه بار، گزارش کارکرد خود در اجرای این دستورالعمل رو به طور کامل به بانک مرکزی ارسال کنن.

جالبه بدونین؛ گشایش حساب جاری واسه افراد دارای سابقه چک برگشتی یا بدهی غیرجاری به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی و هم اینکه تحویل دسته چک به افراد دارای سابقه چک برگشتی و بدهی غیرجاری به بانک ها و یا مؤسسات اعتباری غیربانکی اجرایی ممنوع می شه.

ساز و کار پرداخت مبلغ چک به دارنده چک از بقیه حساب های سپرده صاحب حساب، مثل سپرده قرض الحسنه پس انداز، سپرده قرض الحسنه جاری (واسه افراد حقوقی) و سپرده سرمایه گذاری مدت دار در همون بانک، در صورت نبود موجودی یا لایق نبودن موجودی حساب جاری ذی ربط طراحی می شه.

گشایش حساب جاری واسه شخص حقوقی به گرفتن شرایط گشایش حساب جاری واسه افراد حقیقی عضو هیأت مدیره و افراد حقیقی که به نمایندگی از بقیه افراد حقوقی در هیأت مدیره عضو هستن و هم اینکه افراد حقیقی که به نمایندگی از شخص حقوقی مجاز به امضاء هستن منوط می شه.

هم اینکه همه بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از دادن هرگونه تسهیلات، گشایش هرگونه حساب سپرده جدید، ارائه دسته چک، گشایش اعتبار اسنادی، ارسال ضمانت نامه و سرویس دهی بانکی الکترونیکی به دارندگان سابقه چک برگشتی منع می شن.

قوانین مربوط به رفع سوء اثر از چک های برگشتی از راه تأمین موجودی، ارائه لاشه چک برگشتی، ارائه رضایت نامه محضری ذی نفع چک به بانک، واریز مبلغ چک به حساب جاری و بستن اون به مدت ۲۴ ماه، ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر از سوابق چک برگشتی و انقضای مدت نگهداری سوابق چک های برگشتی (فقطً مدت هفت سال در مورد هر برگ چک برگشتی) در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی تجمیع می شه.

اما از دارندگان حساب جاری، واسه گذاشتن اطلاعات مربوط به سابقه چک برگشتی ایشون در اختیار بقیه از راه سامانه استعلام همگانی اجازه اخذ می شه و بانک ها از گشایش و نگهداری بیشتر از یه حساب جاری ریالی واسه هر شخص حقیقی در هر بانک منع می شن.

هم اینکه چک ها طبقه بندی می شن و چاپ و پخش دسته چک به صورت به طور کاملً متمرکز و با رعایت ضرایب ایمنی و استانداردهای قابل قبول و برابر و هم اینکه درنظر گرفتن چیزای مهم ناظر بر طراحی چک بوسیله بانک، واسه برابر سازی و هماهنگ کردن طراحی چک پیش بینی می شه.

واسه ارسال ابلاغیه ها، مکاتبات و هم گواهی نامه نبود پرداخت چک، نشانی و کدپستی دارندگان و یا خواهندگان گشایش حساب جاری موجود در سازمان ثبت احوال کشور (پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور) ملاک عمل قرار می گیرد.

قبل از این بانک مرکزی اعلام کرده بود: براساس اختیارات مندرج در بند «۸» از ماده« ۱۴» «قانون پولی و بانکی کشور»، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بازنگری در مقررات گشایش حساب جاری رو با دید قوانین و مقررات جاری کشور از جمله قانون ارسال چک و هم اینکه با در نظر گرفتن نیازها، مقتضیات و مصالح حال حاضر کشور، در دستور کار خود قرار داد. در همین زمینه، این بانک پس از طی بیشتر از دو سال کار کارشناسی و اخذ نظرات و پیشنهادات مراجع ذی ربط و هم اینکه پیشکسوتان و کارشناسان این بخش، «دستورالعمل حساب جاری» رو تدوین و در آخر دستورالعمل مزبور، در یکهزار و یکصد و چهلمین جلسه دوم خرداد ۹۱ شورای پول و اعتبار، به تصویب رسید.

حال باید دید با شروع جراحی بزرگ بانکی در کشور تغییرات اساسی در سیستم بانکی کشور اتفاق می افته.

قانون جدید قانون چک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *