آموزشی

قانون ۱۰۰ درصد چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

The 100-Percent Rule

اگه قصد تغییر زندگی خود رو دارین باید از تغییرات کوچیک شروع کنین و این تغییرات کوچیک رو اونقدر پیشرفت بدید که کل زندگیتون عوض شه.

نگید امروز یا فردا، فقط انجامش بدین!

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ من دوستی دارم که دو سال قبل مصرف قند رو ترک کرد. هر بار که واسه غذا خوردن بیرون میریم، من واسه خودم دسر سفارش میدم. بعضی وقتا واسه اینکه امتحانش کنم، ازش می پرسم: ” یکم می خوری؟ ” ، اونم جواب میده:” نه ممنون! “. همیشه این جوابو به آسونی و بدون بیان علاقه می داد. حتما براش خیلی سخت بود که هربار از دسر خوشمزه من بگذره… مگه نه؟!

ولی اینطور نیس! اشتباه می کنین!

با معتقد نبودن به چیزی که از صمیم دل برامون مهمه می تونیم خیلی راحت زمان، پول و انرژی خودمونو هدر بدیم. مثلا وقتی تلاش می کنیم این بار جدی نوشتن رو شروع کنیم اما همش حواسمون پرت میشه. وقتی تلاش می کنیم خریدهای خودمونو کم کنیم یا کلی پول خرج لباس می کنیم.

تلاش ۹۹ درصدی باعث میشه این تلاشا بدون اینکه نتیجه ای بده انرژیمون رو بگیره. خیلی استرس داریم و وقتی به نتیجه نمی رسیم احساس می کنیم بازنده ایم، دلیلش هم اینه که به طور کامل به اون چیز معتقد نبودیم. گذاشتن ۹۹ درصد از تلاشمون روی چیزایی که تو زندگی برامون مهمه باعث میشه دچار پسرفت بشیم و این احساس بدی برامون درست می کنه.

قانون ۱۰۰ درصد

اوایل امسال تو یه کنفرانس بودم و اونجا بیانیه ای شنیدم که کسب و کارم رو به کلی عوض کرد. بعدا فهمیدم که کل زندگیم رو تغییر داده.

می خواید بدونین چی شنیدم؟ ۹۹ درصد سخت و ۱۰۰ درصد ساده س!. یکم پیچیده به نظر می رسه، راستش یکم زمان برد تا خودم هضمش کنم.

بعدش این آدما به ذهنم اومدن: خواهرم که یه گیاه خوار دو آتیشهه، همسایه م که شش مرتبه به عنوان پرفروش ترین نویسنده نیویورک تایمز شناخته شده و اون کمدینی که هر هفته یه فیلم جدید و باحال تو فضای مجازی منتشر می کنه. آدمایی بدون استثنا یا استراحت و بهونه.

شاید وقتی که تازه این کارا رو شروع کرده بودن براشون سخت بود. اما حالا خواهرم دقیقا می دونه چه غذایی رو از چه جایی بخره و چیجوری اونها رو بپزه. اون نویسنده که تو همسایگیمون هست، هر روز می نویسه نه فقط وقتی که حس می کنه چیزی بهش الهام شده. کمدینی که هر هفته یه چیز جدید رو می کنه، هیچ وقت دست از تحقیق و مطالعه و خلاقیت بر نمی داره و فیلم هاش نسبت به قبل بیشتر پیشرفت می کنن.

اما چیجوری تلاش ۹۹ درصدی خودمون رو تبدیل به ۱۰۰ درصد کنیم و اون چیزی که دنبالش هستیم رو بدست بیاریم؟

۱. ببینین دقیقا چی به ۱۰۰ درصد توجه شما نیاز داره

نوشتن؟ عکاسی ؟ ایده ای که خیلی وقته داره خاک می خوره و باید عملی ش کنین؟ عادتی که باید به کلی کنارش بذارید؟ خریدهای افراطی، خوردن نوشابه و یا حتی دیدن یه شخص خاص؟! کدومش؟!

همه چیز تو زندگی به ۱۰۰ درصد تلاش نیاز نداره، این قلب شماس که واقعا می دونه چی ارزش تلاش کردن رو داره. حتما لازم نیس خیلی به خودتون سخت بگیرین و مسئولیت چندین پروژه رو با هم دست بگیرین یا همه خوش گذرونیا رو از زندگیتون پاک کنین. ۱۰۰ درصد شما الان شاید یه چیزه، اون چی هست؟

۲. تلاشتون رو به جریان بندازین

تو هفت روز هفته، به اندازه یه ساعت تو روز معتقد بشین که مثلا به نویسندگی می پردازید، اون قوطی نوشابه رو دور بندازین و یا تصمیم بگیرین یه بار واسه همیشه به رابطه مسمومی که توش هستین پایان بدین.

واسه من ۱۰۰ درصد تلاشم، تموم کردن کتابم بود. دو سال بود که تلاشم واسه این کتاب، ۹۹ درصد بیشتر نمی شد و بعد شنیدن این پیشنهاد، در آخر تمومش کردم اونم فقط تو دو ماه! کار ساده ای نبود اما ساده تر از این بود که تو مسافرت، موقع آشپزی و وقتی با دوستام بیرون هستم، تموم مدت ذهنم رو مشغول خودش می کرد.

باری که اون ۹۹ درصد روی دوشم گذاشته بود خیلی سنگین بود. حتی سنگین تر از خود اون چیزی که دنبالش بودم. خستگی ای که به اراده کردن نیاز داشت، کم کم داشت منو می کشت: باید بنویسم یا بیرون برم؟! باید بنویسم یا خرید برم؟! باید بنویسم یا با دوستم تماس بگیرم؟! وقتی حالتم رو به ۱۰۰ درصد تغییر دادم، دیگه تصمیمی واسه انتخاب کردن نموند. دیگه یا باید می نوشتم یا می مردم!

۳. تکرار ( دوباره و دوباره )

شادی واقعی اون لذتیه که موقع حرکت به طرف پتانسیلمون تجربه می کنیم. قسمت جالبش اینه که قانون ۱۰۰ درصد رو روی وظیفه ای که تو دستمون هست اجرا و بعد کاملش می کنیم.

وقتی قانون ۱۰۰ درصد رو اجرا می کنین دیگر مشکلاتی که به نظر مهم می اومدن رنگ می بازن و وقتی به انجام ۱۰۰ درصد عادت می کنین اون وقته که به تک تک اهدافتون می رسید.

فکر می کنین به چه دلیل بعضیا از بقیه موفق ترن؟ چون به طور کامل به یه چیز معتقد میشن. اگه می بینین کسی پشت سر هم به موفقیت می رسه بدونین که هیچوقت بیکار ننشسته و تموم انرژیش رو روی اهدافش قرار داده. اگه می خواید رژیم بگیرین، با خودتون امروز و فردا نکنین، نگید امروز برم یا نه؟! فقط انجامش بدین. ۱۰۰ درصد بشین تا هیچ بهونه ای توان مقاومت در برابرتون رو نداشته باشه.

به این میگن تعهد داشتن!

چیجوری یه زندگی سالم داشته باشیم؟

چیجوری خوشبخت شیم؟

دکتر کرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *