دانلود مقاله تحقیق پایان نامه

محصولات کشاورزی، شهرستان رودبار

[do_widget id=kl-erq-2]

این پل درست راست جاده آسفالته رشت ـ قزوین بر روی رودخانه سیاهرود احداث گردید. تاریخ و ساخت این پل به اوایل دوره رضا شاه که جاده رشت به قزوین ساخته می شود بر می گردد.
پل تاریخی انبوه :
پل انبوه در نزدیکی روستای انبوه از توابع شهرستان رودبار بخش عمارلو و بر سر راه قدیمی قزوین به دیلمان و بر روی رودخانه شاهرود واقع شده است.
تپه باستانی جلالیه :
این تپّه روستای کلورز (جلالیه) در دهستان رستم آباد جنوبی واقع شده است. کهن ترین محوطه باستانی مسکونی در رستم آباد محسوب می گردد.
گورستان باستانی شهران :
ناحیه شهران در دره سبز و سیار زیبایی که از شرق به غرب سپید رود منتهی می گردد قرار گرفته است.
قلعه دختر یا قلعه گورمیرزا :
قلعه دختر که حد فاصل بین اتوبان جدید احداث و جاده اصلی رشت ـ قزوین در میان رودخانه سپید رود واقع شده است.
روستای نصفی :
روستای نصفی در 18 کیلومتری شمال شرقی رودبار قرار گرفته است.
آثار باستانی مارلیک :
چراعغلی تپّه که بعدها به تپه مارلیک شهرت پیدا کرد در منطقه رحمت آباد رودبار در روستای نصفی واقع شده است.
آثار و بناهای عمارلو:
1 ـ مقبره زرین تاج، گورستان بالا محله نحیل، بقعه امامزاده سلیمان ـ بقعه امام زاده حمزبن موسی، بقعه امام زاده محمد حنفیه ، پل منجیل.
هرزویل :
یک روستای استثنایی است که ویژگی های جالب و شگفت انگیزی آن را در میان تمام روستاهای گیلان و بلکه ایران مشخص و ممتاز ساخته است. نخستین ویژگی هرزویل قدمت و طول عمر آن است که طبق مدارک معتبر از هزار سال متجاوز می باشد و بنا بر اقوال غیر مستند به 3 هزار سال می رسد.
سروکهنسال:
یکی از ویژگی های جالب توجه هرزویل داشتن درخت کهنسال سرو ی که متجاوز از هزار سال عمر دارد. (اصلاح عربانی،1387: 1138 ـ 1135).
7-3 اوضاع اقتصادی
اقتصاد رودبار بر پایه کشاورزی ، دامداری ،توریسم و صنعت نهاده شده استwww.wikipedia.org) )مهمترین محصول این ناحیه زیتون و روغن زیتون است . گندم ، جو ، یونجه ، برنج ، سیب زمینی ، پیاز ، انواع سبزی و صیفی از محصولات کشاورزی ناحیه رودبار به شمار می روند .از آن جا که شهرستان رودبار منطقه ای کوهستانی است ، پرورش انواع دام به ویژه گوسفند و بز در نواحی مختلف آن رواج دارد . وجود کارخانه های روغن کشی و کارخانه هایی چون پرسیت ، سیمان لوشان ، نیروگاه برق آبی سپیدرود ، نیروگاه برق لوشان ، نیروگاه بادی منجیل و معدن زغال سنگ سنگ رود که از نظر کک دهی دارای اهمیت است ، موجب شده شهرستان رودبار از نظر صنعتی در دهه های اخیر از اهمیت زیادی برخوردار شود . صنعت صابون پزی به کمک روغن زیتون از مهمترین صنایع دستی این شهرستان به شمار می رود .بعد از شهر صنعتی رشت ، بزرگترین مجتمع صنعتی گیلان در لوشان قرار دارد . از نظر منافع ملی بهتر است که صنایع استان در شهرستان رودبار که پوشش گیاهی کمتری دارد ، استقرار یابد(فاخته،166:1387)
اقتصاد صنعت و معدن :
]]>