دانلود مقاله تحقیق پایان نامه

مقاله کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری

[do_widget id=kl-erq-2]

3-1- موقعیت منطقه مورد مطالعه<br/” title=”br”>br/>استان کهگیلویه و بویراحمد با وسعتی بالغ بر 16264 کیلومترمربع و سطحی در حدود 68/0% (کمتر از یک درصد مساحت کشور) را به خود اختصاص داده است. این استان بین دو مدار 29 درجه و 52 دقیقه، و 31 درجه و 26 دقیقه ی شمالی و نصف النهارهای 49 درجه و 55 دقیقه، و 51 درجه و 53 دقیقه ی شرقی قرار گرفته است. از شمال به استان های اصفهان و چهار محال و بختیاری، از شرق با فارس، از جنوب با فارس و بوشهر و از غرب با خوزستان همسایه است. در نقشه 3-1 موقعیت منطقه مورد مطالعه در ایران نشان داده شده است.

نقشه 3-1: موقعیت منطقه مورد مطالعه
3-2- تاریخچه استان
استان کهگیلویه و بویراحمد در گذشته ای نه چندان دور جزء یکی از بلوک های مملکت فارس بوده که شامل دو قسمت شمال شرقی که آن را سردسیر نامیده و کوهستانی بوده و قسمت جنوبی و غرب که آن را نرهکوه و بهبهان می نامیدند. تا دوم تیر ماه 1342 شمسی، قسمتی از استان فعلی کهگیلویه و بویراحمد جزء استان خوزستان و قسمتی جزء استان فارس بود. پانزدهم آبان ماه 1338، قسمت گرمسیری بهبهان به شهرستان کهگیلویه با مرکزیت دهدشت تبدیل شد. این شهرستان کماکان جزء استان خوزستان و بقیه منطقه جزء استان فارس بود. در 22 تیرماه 1342، منطقه کهگیلویه و بویراحمد طبق تصویب نامه مجلس شورای ملی وقت، از استان های فارس و خوزستان جدا شد و به یک فرمانداری کل تبدیل شد و یاسوج به عنوان مرکز آن تعیین گردید. در اسفند ماه 1352 شمسی فرمانداری کل کهگیلویه و بویراحمد به استان تبدیل شد ( تقوی مقدم ، 1377).
بر اساس آخرین تقسیمات کشوری استان دارای 5 شهرستان (بویراحمد، کهگیلویه، گچساران، دنا و بهمئی) و تعداد 14 بخش،13 شهر و 41 دهستان می باشد که به ترتیب شهرستان کهگیلویه 6 بخش، بویراحمد 3 بخش، گچساران 2 بخش، دنا 1 بخش و بهمئی نیز 1 بخش می باشد. در نقشه 3-2 شهرستان های منطقه مورد مطالعه نشان داده شده است (مرادی، 1385).

نقشه 3-2: شهرستان های استان کهگیلویه و بویراحمد
3-2-1- شهرستان بویراحمد
این شهرستان در شمال شرقی استان به مرکزیت شهر یاسوج با مساحت 3681 کیلومترمربع دارای 3 شهر، 3 بخش، 9 دهستان و 882 آبادی (550 آبادی دارای سکنه و 332 آبادی خالی از سکنه) می باشد. شهرستان بویراحمد از ناحیه شمال به شهرستان های دنا، لردگان (چهارمحال و بختیاری)، از شرق به شهرستان اقلید (استان فارس)، جنوب شرقی به شهرستان سپیدان (استان فارس) و از جنوب به شهرستان ممسنی (استان فارس) و از غرب به شهرستان کهگیلویه محدود می گردد (مرکز آمار ایران، 1383).
شهرستان بویراحمد در منطقه اقلیم سردسیری واقع شده و دارای هوای معتدل متمایل به سرد است. در این ناحیه میزان بارش برف و باران زیاد می باشد و به علت بارش فراوان برف و باران و پوشیده شدن ارتفاعات از برف برای مدت مدیدی از سال، از منابع آب کافی برخوردار می باشد. عمده ترین منابع آبی شهرستان بویراحمد رودخانه بشار و رودخانه دشت روم است که رودخانه بشار از ارتفاعات جنوب شرقی و شمال شرقی شهر یاسوج سرچشمه گرفته و از کنار شهر یاسوج گذشته و در ناحیه شمال غربی پس از ادغام با رودخانه کبکیان و خرسان به سمت جنوب غربی ادامه مسیر داده و در نهایت در مرز استان با استان چهار محال و بختیاری به رودخانه کارون می پیوندد. از دیگر رودخانه های این شهرستان می توان به رودخانه مهریان، گنجه ای و لوداب اشاره کرد. چال کلاغ، کوه هجال، کوه آب نهر، دومازه، وزگ، دوپشته، پازنان، کالوس، کاچیان و شیر کشو تامر از مهم ترین ارتفاعات این شهرستان که تمامی آن ها رشته کوه های زاگرس را تشکیل می دهند (وبگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 1391).
3-2-2- شهرستان گچساران
این شهرستان در جنوب باختری استان به مرکزیت شهر دوگنبدان با مساحت ۴۶۸۳ کیلومترمربع دارای 2 شهر، 2 بخش، 6 دهستان و 481 آبادی (244 آبادی دارای سکنه و 237 آبادی خالی از سکنه) می باشد. شهرستان گچساران از شمال به شهرستان کهگیلویه، از جنوب به شهرستان گناوه (استان بوشهر) از شرق و شمال شرقی به شهرستان ممسنی (استان فارس) و از غرب به شهرستان بهبهان (استان خوزستان) محدود می گردد (وبگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 1391).
راه اصلی استان خوزستان (اهواز) به استان فارس (شیراز) از این شهرستان می گذرد و قشلاق عشایر بویراحمد و قشقایی نیز در آن قرار دارد. ناحیه گچساران در منتهیالیه مناطق نفت خیز ایران قرار گرفته است. منطقه نفتی گچساران بسیار معروف بوده و از نواحی قدیمی و مشهور صنعت نفت ایران به شمار می آید. گچساران در منطقه گرمسیر قشلاقی واقع شده است و دارای دو نوع آب و هوای معتدل و خشک در نیمه شرقی و گرمسیری خشک در نیمه غربی می باشد و از منابع مهم آبی شهرستان می توان رودخانه زهره را نام برد که مهم ترین رودخانه شهرستان است و در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب دوگنبدان جاری است. دیگری رودخانه باشت است که از کوه خامی و دره تنگشیر سرچشمه می گیرد. رودخانه خربل یکی دیگر از رودخانه های شهرستان است که در جنوب شرقی دوگنبدان جاری است و پس از طی مسافتی به رودخانه زهره می پیوندد (وبگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 1391).
شهرستان گچساران به دلیل وجود مخازن غنی نفت، یکی از مهم ترین مراکز استخراج و بهره برداری نفت کشور به شمار می رود؛ و دارای اهمیت و اعتبار ویژه ای در این زمینه می باشد. شهر دوگنبدان مرکز شهرستان در ارتفاع ۷۲۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۱۸ کیلومترمربع و در ۱۵۷ کیلومتری شهر یاسوج (مرکز استان) قرار گرفته است (وبگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 1391).
3-2-3- شهرستان کهگیلویه
شهرستان کهگیلویه از شمال به شهرستان های باغ ملک و ایذه (استان خوزستان)، از جنوب به شهرستان گچساران، از غرب به شهرستان های بهبهان، امیدیه و رامهرمز (استان خوزستان) و از شرق به شهرستان بویراحمد محدود می گردد. این شهرستان به مرکزیت شهر دهدشت با مساحت ۶۰۷۹ کیلومترمربع دارای 7 شهر، 6 بخش، 19 دهستان و 1370 آبادی ( 996 آبادی دارای سکنه و 374 آبادی خالی از سکنه) می باشد و شامل دو نوع آب و هوای کاملا متفاوت در نواحی سردسیر و گرمسیر بوده و نیز محلی برای قشلاق ایلات منطقه می باشد (وبگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 1391).
عمده ترین منابع آبی منطقه شامل رودخانه مارون می باشد که از ارتفاعات بخش لوداب شهرستان بویراحمد سرچشمه گرفته و پس از عبور از مناطق مختلف کهگیلویه از جمله سوق و لنده از آخرین نقطه شهرستان واقع در مرز شهرستان بهبهان از تنگ تکاب گذشته و به سمت شهرستان بهبهان جریان یافته و به نام رود جراحی به خلیج فارس می ریزد. در منطقه تنگ تکاب یک سد بزرگ بنام سد مارون بر روی این رودخانه احداث گردیده که آب اراضی زراعی مناطق بهبهان و زیدون خوزستان را تامین می نماید. از دیگر رودخانه های این شهرستان می توان رودخانه چرام را نام برد که از کوه های شمال شرقی چرام سرچشمه گرفته و به رودخانه نازمکان می پیوندد. ارتفاعات مهم این شهرستان شامل کوه های سیاه، اشکر، سفید، نور (نیل) و کوه دیل می باشد. (وبگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 1391).
3-2-4- شهرستان دنا
شهرستان جدید دنا که در روزهای پایانی سال ۱۳۷۹ به تصویب هیات مدیره وزیران رسید در شمال استان کهگیلویه و بویراحمد واقع گردیده و دارای مساحتی بالغ بر ۱۸۲۱ کیلومترمربع می باشد. این شهرستان از شمال به سمیرم (استان اصفهان) و لردگان (استان چهارمحال و بختیاری)، از جنوب به شهرستان بویراحمد، از شرق به شهرستان بویراحمد و از غرب نیز به شهرستان لردگان محدود می باشد و مرکز آن شهر جدید و نوپای سیسخت بوده و از یک شهر (سیسخت) و سه بخش (مرکزی، پاتاوه و کبگیان) و 335 آبادی ( 222 آبادی دارای سکنه و 133 آبادی خالی از سکنه) و 6 دهستان تشکیل شده است. رودخانه کبکیان، رودخانه خرسان، رود احمد غریب و کره، نهر بهرام بیگی و نهر شبلیز از عمده ترین منابع آبی شهرستان دنا محسوب می شود. ارتفاعات مهم این شهرستان نیز عبارتند از: قله دنا یا دینار به ارتفاع ۴۴۰۹ متر که نهمین قله مرتفع ایران از دیگر ارتفاعات مهم این شهرستان می توان به ارتفاعات شوروم، کوه سیوک و سیاه کوه اشاره کرد (وبگاه سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی گردشگری، 1391).
3-2-5- شهرستان بهمئی

]]>