پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: بهینه سازی رنگرزی پشم با بهره گرفتن از لیپوزوم

0 Comments

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بهینه سازی رنگرزی پشم با بهره گرفتن از لیپوزوم

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

گرایش: مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

بهینه سازی رنگرزی پشم با بهره گرفتن از لیپوزوم

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
لیپوزوم ذرات کروی می باشند که از بهم پیوستن مولکول های آمفی فیل تشکیل شده اند و به دلیل ماهیت ساختمانی خود قادر به حمل مواد چربی دوست و آبدوست می باشند.
در این تحقیق از لیپوزوم به عنوان ماده کمکی در رنگرزی کالای پشمی استفاده شده است. در ابتدا لیپوزوم چند جداره (MLV) از لستین سویا به روش آب پوشانی تهیه شد و سپس در رنگرزی کالای پشمی مورد استفاده قرار گرفت. به منظور بررسی تأثیر لیپوزوم روی دمای نهایی رنگرزی، میزان قدرت رنگی (K/S) پشم به وسیله روناس در دماهای 75 درجه سانتیگراد، 85 درجه سانتیگراد و 95 درجه سانتیگراد و در زمان های 30، 45 و 60 دقیقه با غلظت های متفاوت 0%، 1%، 2% و 3% لیپوزوم بررسی شده است.
نتایج بدست آمده از قدرت رنگی (K/S) به روش آزمایشگاهی و روش های بهینه سازی آماری (روش CCD)، نشان می دهد که با بهره گرفتن از 2% o.w.f لیپوزوم، در دمای 85 درجه سانتیگراد و در زمان 60 دقیقه (شرایط بهینه)، میزان (K/S) تقریبا یکسانی نسبت به روش متداول رنگرزی (رنگرزی در جوش) حاصل می شود. به هرحال با افزایش دما تا حدود 95 درجه سانتیگراد و افزایش غلظت لیپوزوم قدرت رنگ کاهش یافته است. به علاوه در رنگرزی پشم با 2% o.w.f لیپوزوم در دمای 85 درجه سانتیگراد و زمان 60 دقیقه (شرایط بهینه)، میزان ثبات شستشویی، نوری و مالشی خشک و تر تغییر چندانی نداشته است.
تصاویر میکروسکوپی SEM نمونه ها نشان دادند که لیپوزوم تمایل زیادی به تجمع در لبه فلس ها دارد در حالی که عملیات دندانه، سبب ایجاد لکه های نایکنواخت روی سطح لیف می شود. نمونه های دندانه شده و رنگرزی شده به همراه لیپوزوم از سطح نایکنواخت تری نسبت به پشم عمل نشده برخوردارند ولی وضوح فلس ها در الیاف این نمونه ها کمتر از پشم عمل نشدع می باشد.
تصاویر میکروسکوپی از لیپوزوم ها در درجه حرارت های 40 درجه سانتیگراد تا 95 درجه سانتیگراد نشان می دهند که با افزایش درجه حرارت از 50 درجه سانتیگراد لیپوزوم ها تخریب شده و به فسفولیپید تبدیل می شوند. همچنین ذرات چربی تشکیل شده با افزایش درجه حرارت به ابعاد کوچکتری تبدیل می شوند.
نتایج آزمایش جذب قطره نشان می دهد که نمونه رنگرزی شده در دمای 95 درجه سانتیگراد و زمان 60 دقیقه، بدون لیپوزوم (نمونه شاهد)، نسبت به نمونه عمل نشده، زمان بیشتری برای جذب قطره نیاز دارد که احتمالا به دلیل استفاده از سولفات آلومینیوم برای دندانه دادن پارچه بوده است. همچنین نمونه رنگرزی شده با (2%) o.w.f لیپوزوم، در دمای 85 درجه سانتیگراد و زمان 60 دقیقه (نمونه بهینه) نسبت به نمونه عمل نشده و نمونه شاهد، مدت زمان بیشتری برای جذب قطره نیاز دارد که علاوه بر اثر دندانه، وجود بقایای لیپوزوم روی کالا نیز موثر بوده است.
مقدمه
لیپوزوم ها به طور جدی توسط Alec.D.Bangham در کمبریج مطرح گردیدند. ایشان که برای اولین بار در سال 1961 لایه نازک خشک از فسفولیپیدهای هیدراته در آب را جهت آزمایش های خود به کار برد، پس از گذشت چهار سال نتیجه گرفت که در غلظت های بالا، فسفولیپیدهای پراکنده در آب به طور خودکار قادرند وزیکول های میکروسکوپی ایجاد نماید که در آن آب توسط غشاءهای فسفولیپیدی هر لایه محصور شده است. او خاطرنشان کرد که ساختمان مذکور تشابه زیادی به غشاءهای زنده داشته، بنابراین مدل خوبی برای مطالعه غشاهای سلولی هستند.
بعد از چند سال این مطالعات توسعه یافت و گروه های زیادی جنبه های مختلف خواص لیپوزوم ها را مورد بررسی قرار دادند که این تحقیقات وسیع تا امروز همچنان ادامه دارد.
لیپوزوم ها، وزیکول های دولایه ای هستند که از لیپیدهای سطح فعال یا مولکول های آمفی فیل تشکیل شده و محیط مائی می تواند در درون آنها و بین لایه های لیپیدی محصور شود. لیپوزوم ها به دو دلیل زیر از طرف بخش های مختلف علمی و تحقیقاتی مورد توجه قرار گرفته اند. اول اینکه از این ساختارها می توان در تهیه مدل بسیار عالی از غشاهای سلولی استفاده کرد و دوم اینکه اخیرا از آنها به عنوان حامل های دارویی و منتقل کننده مواد شیمیایی آبدوست و چربی دوست به درون سلول های بافت زنده استفاده می کنند.
اگرچه در ابتدا بهره گیری از لیپوزوم ها و فناوری میکروکپسول کردن (Microencapsulation) به کندی پیش می رفت، اما امروزه در صنایع نساجی دامنه وسیعی از تحقیقات و نوآوری ها بر پایه اصول اولیه این فناوری، همچون هدف یابی (Targeting)، رهاسازی آهسته (Slow Release) و محافظت از منسوجات حساس در مقابل مواد شیمیایی انجام شده است.
الیاف پشم به دلیل کیفیت آنها از قیمت بالایی برخوردارند پس باید برای حفظ خواص ذاتی ارزشمند آنها مراقبت زیادی در طی فرایند آن بکار برد. یکی از خواص ویژه لیف پشم ایجاد تغییرات ساختاری در لیف به هنگام قرار گرفتن آن در آب جوش می باشد. در طی این فرایند پیوندهای دی سولفیدی سیستین و تیول تحت واکنش های تبادلی قرار گرفته و الیاف در حالت فشرده ای تثبیت می شوند. این تثبیت دائمی در لیف علاوه بر اینکه فرایندپذیری لیف را به شدت کاهش می دهد، خواص ریسندگی را نیز دچار مشکل می کند. از طرفی رنگرزی منسوجات پشمی معمولا در آب جوش به مدت یک ساعت یا بیشتر و pH های متفاوت انجام می گیرد. مقدار pH حمام رنگرزی بسته به نوع رنگزای مصرفی از pH اسیدی برابر 1/8 تا شرایط خنثی (pH=7) تغییر می کند. در pH پایین، عمده دلیل آسیب به الیاف، شکسته شدن اتصالات و پیوندهای آمیدی در لیف می باشد. در حالی که در pH=3 آسیب به الیاف پیوسته با هیدرولیز پیوندهای دی سولفیدی افزایش می یابد و اگر رنگرزی در محیط قلیایی صورت گیرد، آسیب به الیاف به دلیل شکسته شدن هر دوی این اتصالات می باشد. پس بنابه دلایل گفته شده باید میزان آسیب به لیف را در فرایند رنگرزی الیاف (Loose fibre dyeing) به حداقل ممکن رساند، تا مقدار ضایعات در کاردینگ کاهش یابد و از پارگی نخ در ریسندگی جلوگیری شود. از این رو زمان رنگرزی در جوش باید به کمترین مقدار ممکن کاهش یابد و یا رنگرزی در دمایی کمتر از جوش انجام شود. در دو دهه اخیر در بسیاری از تحقیقات انجام گرفته بر روی رنگرزی پشم، به منظور کاهش دمای رنگرزی و در نتیجه کاهش آسیب به لیف در حین رنگرزی، از مواد تعاونی مختلف استفاده شده است. امروزه رنگزاهای اسیدی میلینگ و متال کمپلکس به همراه مواد تعاونی مصنوعی متفاوتی در رنگرزی به کار می روند. این مواد، رمق کشی رنگزا را بهبود داده و انتشار و نفوذ سریع تر و بهتری را نتیجه می دهند. اما مهمترین مزیت این روش (رنگرزی در دمای پایین) نسبت به رنگرزی های متداول، علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، محافظت از الیاف پشمی به جهت پایین بودن دما و یا کاهش زمان رنگرزی در دمای بالا می باشد. پشم رنگرزی شده در دمای پایین حالت طبیعی خود را بیشتر حفظ کرده و ماندگاری و دوام آن نیز افزایش می یابد. با این هدف، فناوری لیپوزوم ها و میکروکپسول کردن در رنگرزی پشم و مخلوط پشم / پلی استر بکار گرفته شده و نتایج رضایت بخشی نیز در بهبود کیفیت و کاهش دمای رنگرزی (در حدود 10 درجه سانتیگراد)، به دست آمده است.
بعلاوه به دلیل سازگاری این مواد با محیط زیست و عدم استفاده از مواد کمکی با ساختار مصنوعی، مشکلات و عوارض زیست محیطی در این روش به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. همچنین امروزه حرکت به سمت استفاده بیشتر از مواد طبیعی به جهت مسایل زیست محیطی و انسانی سبب شده است تا رنگرزی کالاهای نساجی با بهره گرفتن از رنگزای طبیعی مورد توجه قرار گیرد.
تعداد صفحه : 137
قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

[add_to_cart id=144257]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *