دانلود مقاله تحقیق پایان نامه

پایان نامه با موضوع زنان باردار، ایجاد تغییر

[do_widget id=kl-erq-2]

ویتامین C به شکل گسترده به صورت قرص و پودر موجود است. ویتامین C آنتی اکسیدان است، یعنی در جریان خون قرار گرفته و اثر شیمیایی موادی که به بافت های بدن آسیب می رسانند را خنثی می کند. این ویتامین موجب حفاظت پوست در مقابل آثار مخرب اشعه ماورای بنفش نور خورشید می شود. همچنین این ویتامین به افزایش قدرت ایمنی بدن استحکام لثه ها و دندان ها کمک می کند. این ویتامین همچنین باعث ساخت کلاژن شده و در پیشگیری از بالارفتن کلسترول خون و ایجاد لخته های خونی در رگ مؤثر است (احمدی، 1390). اشاره شده است که این ویتامین برخلاف تفکر همگان کمکی در پیشگیری از بروز سرماخوردگی نمی کند و فقط طول دوره بیماری را کوتاه و به تخفیف عوارض آن کمک می کند. همچنین مصرف این ویتامین باعث جذب بهتر آهن در بدن می شود و به افرادی که دچار کم خونی هستند توصیه می گردد (سعادتمند، 1373).
ویتامین C به عقیده برخی کارشناسان احتمال بروز سکته مغزی در افراد غیر سیگاری را تا 30 درصد و در افراد سیگاری تا 70 درصد کاهش می دهد. به اعتقاد این محققان آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C احتمالا سلول ها را از فشار اکسیدی که در سکته مغزی موثر هستند، حفظ میکند. البته به گفته دانشمندان ویتامینC که از طریق مصرف طبیعی کسب شود، اثرش بسیار بیشتر است. همچنین در تحقیق دیگری دانشمندان مصرف این ویتامین را در تراکم استخوانی افراد موثر دانسته اند. همچنین در تحقیق دیگری دانشمندان مصرف این ویتامین را در تراکم استخوانی افراد موثر دانسته اند. در پژوهشی دیگر نیز گفته شده است که تزریق مقدار زیادی ویتامینC به افرادی که دچار سرطان هستند باعث می شود که رشد سرطان در آن ها را متوقف کند. این ویتامین می تواند زنجیره ای مخرب دردرون سلول بیمار به وجود آورد .گفته شده که تزریق این ویتامین به موشهایی که دچار تومور بودند، اندازه تومورهای آنان را به نصف کاهش داده است. این ویتامین از اکسید شدن سلول های چرب حاضر در غشاء سلولی توسط عوامل اکسید کننده جلوگیری می کند، با تداوم اکسید شدن سلول های چرب و ایجاد تغییراتی در سلول و ماده ژنتیکی سلول باعث بروز برخی سرطان ها می شود. محققان مصرف این ویتامین را به کسانی که از بیماری های قلبی رنج می برند نیز توصیه کرده اند. زیرا ویتامینC باعث تصلب شریان شده و کمبود آن در بیماران قلبی همراه با خشکی و سفتی رگها می شود و باعث به وجود آمدن درد در این افراد می گردد (احمدی، 1390).
2- 17 کمبود ویتامین C
ویتامینC مورد نیاز برای هر فرد سالم 60 میلی گرم در روز توصیه شده است. اگر فردی به مدت یک ماه به میزان کمتر از حداقل مورد نیاز یک فرد این ویتامین را دریافت کند دچار عوارضی مانند بیماری اسکروی، خونریزی لثه و همچنین خشکی پوست و آثار خون مردگی در زیر آن می شود. در پژوهشی دانشمندان به این نتیجه رسیدند که وجود چربی در غذا باعث می شود که ویتامین C خاصیت ضد سرطانی خود را از دست بدهد.
دانشمندان می گویند وقتی مخلوط از بزاق و مواد غذایی در معده با شیره آن مخلوط می شوند، ویتامین C موجود در مواد غذایی می تواند رادیکال های آزاد، یعنی همان موادی که سرطان زا هستند را از بین ببرد، رادیکال های آزادی مانند نیتریت که در مواد غذایی آماده و کنسروی، مانند سوسیس و کالباس به مقدار زیاد وجود دارند. اما در یک تحقیق، هنگامی که مقدار بیشتری چربی به همین مخلوط غذایی اضافه شد دیده شد که دیگر ویتامین C نمی تواند این واکنش شیمیایی را انجام دهد (احمدی، 1390).
2- 18 مصرف مازاد بر نیاز
معمولا اضافه این ویتامین از راه ادرار دفع می شود. اما مصرف خیلی زیاد آن باعث تکرر ادرار، سنگ کلیه و اسهال می شود. همچنین مصرف زیاد این ویتامین به صورت دارو باعث بروز اختلالات گوارشی، خطر ابتلا به سنگ اگزالات در مجاری ادراری و اعتیاد بدن به مقدار زیاد مصرف این دارو می شود (احمدی، 1390).
2- 19 منابع حاوی ویتامین C
مرکبات بهترین منابع ویتامین C می باشند. بیشتر جانداران این ویتامین را خود می سازند اما جاندارن دیگری مثل انسان هستند که باید این ویتامین را در طول روز از موادی که مصرف می کنند بدست بیاورند. این ویتامین هم به صورت طبیعی در منابع گیاهی و جانوری موجود است و هم به صورت مصنوعی و قرص.
منابعی که بیشترین مقادیر این ویتامین را در خود دارند عبارتند از: توت فرنگی، کلم بروکلی، گریپ فروت، گوجه فرنگی، انبه، لیمو، گل کلم، سیب زمینی، هندوانه، اسفناج، کلم، نارنگی و مرکبات، کیوی و دیگر میوه ها و سبزی ها، منابع گیاهی دارای ویتامین C و جگر منبع حیوانی دارای ویتامین C است. نگهداری طولانی مدت در یخچال، پختن، گرمای هوا، نور و دخانیات باعث از بین رفتن این ویتامین می شوند. از این رو افراد سیگاری به این ویتامین نیاز بیشتری دارند. همچنین شیر مادر نیز دارای مقادیری از ویتامینC می باشد و به همین جهت زنان باردار باید از مقداربیشتری از این ویتامین مصرف کنند. همچنین می شود این ویتامین را 3 تا 6 ماه در دمای زیر صفر نگهداری کرد اما پس از آن تجزیه می شود. همچنین در میان سبزی ها، سبزی های تیره برگ ویتامینC بیشتری دارند و جعفری شش تا هفت برابر سایر سبزی ها دارای ویتامین C می باشد (احمدی، 1390). منابع گیاهی ویتامین C در جدول شماره 2- 8 آمده است. همچنین منابع حیوانی ویتامینC در جدول 2- 9 آمده است.
جدول 2- 8 منابع گیاهی ویتامین C (احمدی، 1390)
ردیف منابع گیاهی متوسط(میلی گرم) در
هر 100 گرم ردیف منابع گیاهی متوسط(میلی گرم) در
هر 100 گرم
1 کاکادو پلوم 3100 29 اسفناج 30
2 کامو کامو 2800 30 کلم نارس سبز 30
3 میوه گل رز 2000 31 لیمو ترش 30
4 آسرولا 1600 32 انبه 28
5 عناب 500 33 توت سیاه 21
6 انگور هندی 445 34 سیب زمینی 20
7 باوباب 400 35 طالبی 20
8 فلفل قرمز 190 36 گوجه فرنگی 10
9 جعفری 130 37 زغال اخته 10
10 گوآوا 100 38 آناناس 10
11 کیوی 90 39 پاپااو 10
12 کلم بروکلی 90 40 انگور 10
]]>