پایان نامه خیانت همسران و اثار فقهی مترتب بر آن۱- قسمت ۸

0 Comments

همسری که متوجه خیانت شریک زندگیش می‌‌شود، وضعیت و شرایط نامناسبی را تجربه خواهد کرد، عواملی که بدان اشاره شد فکر و ذهن او را مشغول می‌‌نماید، به نحوی که مقدار قابل ملاحظه‌ای از سلامت رفتاری و عاطفیش را از دست می‌‌دهد در بسیاری موارد ملاحظه شده که چنین همسرانی با وجود اینکه در طول عمر از اعتماد به نفس خوبی برخوردار بودند به یکباره اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند و حتی در کارهای عادی و روزمره خود نیز با مشکل روبه‌رو می‌‌شوند. با از دست دادن سلامت عاطفی و رفتاری، ارتباط شخص نیز با دشواری‌ها و نابسامانی‌های روبه‌رو می‌‌شود و به ویژه روابط داخل خانواده دچار تنش‌ها و درگیری‌هایی می‌‌شود. و در واقع سلامت ارتباطی خانواده نیز دچار مشکل می‌‌شود.

در چنین اوضاع و احوالی همسر مورد خیانت قرار گرفته شرایط عادی، طبیعی و متعادلی ندارد و نمی‌تواند با تمام ظرفیت‌های فکری و ذهنی‌اش تصمیم‌گیری نماید. همچنین کمک فکری گرفتن از کارشناسان و متخصصین در این زمینه می‌‌تواند شخص را درحد و اندازه‌هایی کمک نماید، تا مناسب‌‌ترین رویه‌ها را در پیش گیرد. البته نبایستی موضوع خیانت همسر بین دوستان، آشنایان و سایر فامیل پخش شود، این امر به ضرر زوجین و خانواده خواهد بود. بنابراین در کمک فکری گرفتن از اطرافیان این نکته مهم را بایستی در نظر گرفت که حتی الامکان از افشاء این امر نزد دوستان و آشنایان خودداری کرد و آبروی همسر را حفظ نمود. در مجموع همسری که مورد خیانت قرار می‌‌گیرد، آسیب‌ها و عوارض مختلفی را تجربه می‌‌کند که البته هر فردی با توجه به ویژگی‌های فردی و شرایط ارتباطی خاصی که در خانواده‌ها کم است، تجربه منحصر به فردی را خواهد داشت، که به چند مورد از عمده‌ترین آنها اشاره و توضیحاتی نیز ارائه گردید.[۱۴]
۱-۸-۳ آثار خیانت بر روی فرزندان:
اعضای خانواده وضعیت‌شان به نحوی است که تغییر در شرایط و اوضاع و احوال هر یک از افراد خانواده در وضعیت سایر اعضای خانواده تأثیرگذار خواهد بود. این ویژگی بارز خانواده باعث می‌‌شود تا امری مانند خیانت همان‌طور که در وضعیت عاطفی، روانی و ارتباطی همسر پیامدهای قابل توجهی را ایجاد و در سایر اعضای خانواده مانند فرزندان نیز مشکل آفرینی و عواقبی را می‌‌تواند به همراه داشته باشد. در هر حال امری مانند خیانت، اثرگذاری‌ها و پیامدهایی برای فرزندان دارد که به بعضی از عمده‌ترین آنها اشاره می‌‌شود:
۱-۸-۳-۱ تربیت نادرست و بدآموزی فرزندان:
این امری عادی است که فرزندان ناسازگاری که دچار اختلال شده و مشکل آفرینی‌هایی برای خود و خانواده ایجاد می‌‌کنند اغلب والدینی دارند که در روابط‌شان دچار مشکل هستند. هم چنین بیش‌‌ترین آسیبی که به فرزندان وارد می‌‌شود، در داخل خانواده انجام می‌‌گیرد. از سوی دیگری از شناخت‌های نادرستی که برای بعضی از پدران و مادران ایجاد می‌‌شود، بدین صورت است که فرزند را پند و اندرز و نصیحت تربیت می‌‌نماید، در صورتی‌که این اعمال، رفتار و عملکرد والدین است که نقش اصلی را در تربیت فرزندان بر عهده دارد. با توجه به این مطلب که جنس مذکر در مجموع آسیب پذیری به مراتب بیشتری را در مقایسه با جنس مونث دارد. به همین جهت پسرهایی که در خانواده شاهد و ناظر خیانت پدرشان باشند، این امر می‌‌تواند تا حد و اندازه‌ای باعث بدآموزی شود. البته بعضی از پسرها پدرشان را الگوی رفتاری برای خود انتخاب‌ نمی‌کنند و به قول معروف، ادب را از بی ادبان یاد می‌‌گیرند. اما در مواردی نیز ملاحظه شده که بعضی پسرها حتی با وجود تنفری که از پدرشان دارند، دقیقاً رفتارهای او را نمونه برداری می‌‌کنند و رفتاری مشابه با او خواهند داشت. در هر حال در خانواده‌هایی که خیانت روی می‌‌دهد، اگر به درستی با پیامدهای آن برخورد نشود، چنین امری می‌‌تواند باعث بدآموزی شود. در واقع مردی که اقدام به خیانت به همسرش می‌‌نماید، به نحوی غیرمستقیم به فرزندش به ویژه اگر پسر هم باشد، به نوعی می‌‌آموزد که چنین اقدامی را درآینده نسبت به همسرش انجام دهد. زیرا به طور معمول این گفته‌های پدر و مادر نیست که فرزندان را تربیت می‌‌کند، بلکه رفتار و عملکرد والدین جهت دهنده و الگوی رفتاری فرزندان می‌‌شود.
۱-۸-۳-۲ از دست رفتن آرامش و افت تحصیلی:
در خانواده‌ای که خیانتی روی می‌‌دهد، مجموعه‌ای از تنش‌ها، منازعه و درگیری‌ها میان والدین ایجاد می‌‌شود. این گونه اختلاف‌ها به دلیل اینکه ماهیت‌شان با سایر اختلاف‌ها و درگیری‌های همسران متفاوت است. درگیری‌ها خیلی شدیدتر و پردامنه‌تری را به همراه دارد. فرزندان در خانواده نیز واکنشی که نسبت به محیط خانواده نشان می‌‌دهند، متفاوت است. بعضی از فرزندان به واسطه برون‌گرایی‌شان ناراحتی و نگرانی خود را واضح و آشکار در عمل بروز می‌‌دهند و بعضی دیگر بروز نداده، اما در اعمال و رفتارشان دچار مشکل و افت تحصیلی می‌‌شوند و یا در بلند مدت دچار رفتارهایی ناهنجار می‌‌شوند. در هرحال این امر طبیعی و بدیهی است که ‌‌آرامش والدین باعث ‌‌آرامش فرزندان می‌‌گردد و هم چنین تنش‌ها و درگیری‌های ناشی از خیانت والدین به راحتی به فرزندان نیز منتقل خواهد شد.
۱-۸-۳-۳ جبهه گیری و در گیری در مقابل خیانت:
<

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *