فناوری

چگونه از منوی مخفی System UI Tuner قابلیت های آزمایشی اندروید را آزاد کنیم؟

همونطور که میدونید سیستم عامل اندروید به امکانات شخصی سازی متنوعی که در اختیار کاربر میذاره معروفه. در مورد همین موضوع شایدً نمی دونین که اهالی کالیفرنیا بعضی از قابلیتای آزمایشی رو تحت منویی به نام System UI Tuner از دسترس مخاطب دور نگه می دارن.

این منو در هر دیوایسی در دسترس نیس؛ با این حال بررسی این موضوع ضرر نداره و قادر هستین ویژگیایی که ممکنه در نسخه های آینده اندروید عرضه شن رو ببینین. مثلا بعضی ویژگیای گوگل که در بروزرسانی اندروید مارشملو به این نسخه اضافه شده بود، الان قابلیتایی استاندارد در اندروید نوقا هستن.

اینجا هستیم تا چگونگی دسترسی به System UI Tuner و کارایی که می تونین با آخرین نسخه اندروید انجام بدین رو واسه شما بازگو کنیم؛ پس تا آخر مطلب با ما همراه باشین.

واسه فعال کردن System UI Tune، نوار وسیله رو پایین بکشین و بعد روی علامت چرخ دنده در بالا و سمت راست صفحه بین ۵ تا ۷ ثانیه لمس طولانی کنین تا این آیکن شروع به چرخیدن کنه.

پس از اون مثل تصویر زیر یه اعلان کوچیک در پایین نمایشگر خود مشاهده می کنین.

اگه مراحل بالا رو به درستی طی کرده باشین باید یه آیکن کوچیک آچار رو در کنار آیکن چرخ دنده ببینین.

واسه پیدا کردن منوی Tuner به تنظیمات دستگاه برید و به پایین بخش System نگاه کنین. این منوی اضافی درست در پایین صفحه قرار داره.

واسه اولین بار که روی اون ضربه بزنین با پیغام اخطاری مشابه تصویر زیر مواجه میشین که به شما دلیل مخفی بودن این قابلیتای آزمایشی رو میگه. اگه به اندروید مسلط نیستین، مراقب این بخش باشین. این قابلیتا ممکنه در نسخه بعدی اندروید دچار تغییرات مختلفی شن.

پس از کلیک روی System UI Tuner با منویی مشابه تصویر زیر مواجه میشین.

با مراجعه به تب Status bar می تونین چگونگی نمایش آیکنا در نوار وضعیت رو تعیین کرده و یا اقدام به حذف اونا کنین. مثلا قادر هستین درصد شارژ باتری رو همیشه داخل آیکن اون ببینین.

این بخش رو طوری میشه تنظیم کرد که درصد شارژ همیشه نشون داده شه، فقط موقع شارژ دیوایس به نمایش در بیاد و یا هیچوقت نشون داده نشه.

هم اینکه می تونین مثل تصویر زیر فرمت نمایش ساعت رو تغییر بدین.

علاوه بر اون قادر هستین مشخص کنین که چه تنظیماتی در نوار وضعیت قبل از بقیه آیکنا نشون داده شه. مثلا اگه از حالت پرواز یا بلوتوث با احتمال خیلی کم استفاده می کنین، می تونین واسه جلوگیری از هدر رفتن فضا، آیکن اونا رو از دیدگان مخفی کنین.

دوباره به منوی اصلی برگردین و روی تب Do Not Disturb ضربه بزنین. با فعال کردن این بخش هر زمان که اقدام به تنظیم صدا کنین، مثل تصویر زیر با گزینه اضافی Do Not Disturb مواجه میشین.

اما یکی از جذاب ترین بخشای Tuner به بخش Other مربوط می شه. مثلا در این بخش گزینه ای به نام Power notification controls هست.

معمولا اندروید بخش بزرگ تنظیمات اخطار اپلیکیشنا رو به دست پیشرفت دهنده می سپارد. در همین رابطه اندروید نوقا گزینه هایی رو واسه تنظیم این بخش که تقریباً ساده هستن در اختیار کاربر قرار میده: می تونین تموم نوتیفیکیشنا رو بسته و  بی صدا کنین یا اونا رو واسه ندیده گرفتن حالت Do Not Distrub اولویت بندی کنین.

در بخش Power notification controls گزینه اخطار هر اپلیکیشن دارای ۶ سطح مختلفه. اگه سطح یکی از اونا رو به صفر تغییر بدین این بدون معناست که سیستم اخطار اون اپلیکیشن رو به کلی بسته کردین.

هم اینکه اگه گزینه رو بین سطح ۱ تا ۵ تنظیم کنین، درست مثل وقتی که یه تماس تلفنی دریافت میکنین اخطار اپلیکیشن نامبرده هم تموم نمایشگر شما رو می پوشونه. البته به شرطی که این اپلیکیشن در مرحله اول دارای توانایی معطلی روی صفحه نمایش کامل باشه.

این وسط می تونین جلوی بعضی از نوتفیکیشنایی که به صورت پاپ آپ در بالای صفحه ظاهر می شن رو بگیرین. هم اینکه می تونین سطوح جور واجور این حالت رو در تصویر زیر ببینین. اگه می خواین تنها  نوتفیکیشن چند اپلیکیشن مشخص براتون به نمایش در بیاد، این توانایی آزمایشی بسیار به کارتون میاد.

اگه دیوایس هوشمندی دارین که توانایی دسترسی به System UI Tuner رو داراس، ارزشش رو داره که پس از هر بروزرسانی سیستم عامل، دوبارهً به اون سری بزنین. مثلا در بروزرسانی اندروید نوقا، گوگل تمی تاریک و گسترده رو با عنوان Night Light مورد آزمایش قرار داده.

قابلیتی که تازگیاً روی تلفنای هوشمند پیکسل عرضه شده و در دسترس کاربران قرار گرفته.

تنظیمات System UI Tuner و ترفندهایی که پشت اون قرار دارن باحال به نظر می رسن و اگه سرتون واسه اینجور مواردی درد می کنه، به کار گیری اونو به شما پیشنهاد می کنیم. وگرنه می تونین به منوی System UI Tuner مراجعه و با ضربه زدن روی آیکن سه نقطه در بالا و سمت راست صفحه گزینه Remove from settings رو انتخاب کنین.

با انجام این که منوی فوق حذف شده و تنظیمات سیستم عامل اندرویدتان به حالت طبیعی برمیگرده.

به چه دلیل نباید هنگام بروز رخنهای امنیتی، تقصیر رو به گردن کاربران انداخت؟

با ۳ مورد از امن ترین سرویسای ایمیل رمزنگاری شده آشنا شید