چگونگی مواجهه امیرالمؤمنین با تخلّفات کارگزاران۹۲سنتز دی آریل دی سولفیدهای متقارن ازطریق

0 Comments

برای ساخت کاتالیزورهای ناهمگن از جمله Ni ، Co ،Pd و Cu برای انجام واکنش های جفت شدن صورت گرفته اما کاتالیزور مس در مقایسه با دیگر کاتالیزورهای ناهمگن کاربرد بیشتری در واکنش های جفت شدن دارد چون از لحاظ اقتصادی به صرفه تر و خالص سازی آن آسان و کار با آن راحت تر است.
بیشتر واکنش های جفت شدن در فرایند صنعت دارویی [۷] و در جفت کردن مواد با یکدیگر کاربرد دارند [۸].
۱- ۴- واکنشهای چند جزئی[۴]
در علم شیمی واکنش های چند جزئی به عنوان واکنش هایی به شمار می روند که در آن بیش از دو ماده واکنش دهنده به صورت متوالی ترکیب می شوند تا محصولی با گزینش پذیری بسیار بالا که در آن اکثریت اتم های مواد شرکت کننده حفظ شوند را بوجود آورند [۹]. این واکنش ها بیش از ۱۵۰ سال است که شناخته شدهاند. اولین واکنشهای چند جزئی کشف شده در زمینه سنتز α-آمینو سیانیدها بود که در سال ۱۸۵۰ توسط استرکر کشف شد.
واکنشهای شیمیایی ایدهآل باید ساده انجام شوند، حداکثر بازدهی را داشته باشند و مواد اولیه برای انجام واکنش به آسانی در دسترس باشد[۱۰] .واکنشهای چند جزئی مزایای فراوانی از جمله کوتاه بودن زمان واکنش، کاهش هزینهها ،گزینش پذیری بالا، تمیز بودن فرایندها، کاهش محصولات جانبی و بازده بالا را دارند. مزیت دیگر این واکنشها خالص سازی ساده آنها است زیرا قسمت عمده مواد استفاده شده در ساختار محصول نهایی وجود دارند [۱۱و۱۲]. واکنشهای چند جزئی بهترین نمونه از واکنشهای ایدهآل میباشند. امروزه واکنشهای چند جزئی به طور گستردهای در سنتز ترکیبات داروئی جدید به کار برده میشوند [۱۳].
۱- ۵- مقدمهای بر گوگرد و کاربردهای آن
گوگرد یک نافلز فراوران بی‌بو، بی‌مزه و چند ظرفیتی است که بیشتر به شکل کریستالهای زرد رنگ که در کانی‌های سولفید و سولفات به دست می‌آید. گوگرد یک عنصر حیاتی و لازم برای تمامی موجودات زنده است که مورد نیاز اسید آمینه‌ها و پروتئین‌ها می‌باشد. این عنصر به صورت اولیه در کودها استفاده می‌شود ولی بصورت گسترده تر در باروت، ملین ها، کبریت ها و حشره کش ها بکار گرفته می‌شود. گوگرد به عنوان گندزدای ملایم، ضدقارچ و ضد باکتری مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین مصرف آن برای رفع جوشهای صورت، شوره موها، کچلی، خارش پوستی و عفونتهای قارچی میباشد .کلوئید گوگرد برای درمان بیماری روماتیسم استفاده می شود که می تواند به صورت تزریقی یا خوراکی باشد و همچنین برای درمان فلج عمومی از خاصیت گوگرد برای بالا بردن درجه حرارت بدن استفاده می گردد .آب گرمهای گوگرد طبیعی نیز برای درمان برخی بیماری های پوستی و ریوی و همچنین عوارض روماتیسمی تجویز می شود. گوگرد در تهیه داروهای دامپزشکی نیز کاربرد دارد.
تاریخچه
گوگرد از زمانهای باستان شناخته شده بود. این عنصر با نام بریم استون[۵] در افسار پنجگانه کتاب مقدس آمده است. هومر نیز گوگرد حشره کش را در قرن ۹ قبل از میلاد ذکر کرده بود. در سال ۴۲۴ قبل از میلاد قبیله بوتییر[۶] دیوارهای یک شهر را با سوزاندن مخلوطی از ذغال و گوگرد سوزانیده و خراب کردند. زمانی نیز در قرن ۱۲ در چین باروت که مخلوطی از نیترات پتاسیومKNO3 کربن و گوگرد بود کشف شد. کیمیاگران اولیه برای گوگرد نماد مثلثی که در بالای یک خط قرار داشت در نظر گرفته بودند. این کیمیا گران از روی تجربه میدانستند که عنصر جیوه میتواند با گوگرد ترکیب شود. در اواخر دهه ۱۷۷۰ آنتوان لاوازیه[۷] توانست مجامع علمی را متقاعد کند که گوگرد یک عنصر است نه یک ترکیب.
پیدایش
گوگرد به صورت طبیعی در مقادیر زیاد به صورت ترکیبی با دیگر عناصر به صورت سولفید مانند پیریت[۸] و سولفات مانند سنگ گچ [۹]یافت میشود و به صورت آزاد نزدیک چشمه های آب گرم و مناطق آتش فشانی دست می آید. این عنصر در مقادیر کم نیز از ذغال سنگ و نفت که در هنگام سوختن دی اکسید گوگرد تولید میکنند به دست می آید. استانداردهای سوختی بصورت فزایندهای به گوگرد برای استخراج سوختهای فسیلی نیاز دارند. چرا که دی اکسید گوگرد با قطرات آب ترکیب شده و باعث به وجود آمدن باران اسیدی میشود. این گوگرد استخراج شده بعد از پالایش یکی از بیشترین ذخایر تولیدگوگرد را به خود اختصاص میدهد. گوگرد با وجود مشتق مهمتر خود یعنی اسید سولفوریک یکی از مهمترین عناصر مواد خام صنعتی میباشد که برای هر قسمت از صنعت اهمیت بسزایی دارد. تولید اسید سولفوریک مهمترین استفاده از گوگرد میباشد و مصرف اسید سولفوریک به عنوان شاخصی برای جوامع توسعه یافته صنعتی در نظر گرفته میشود. رنگهای متمایز قمر Io سیاره مشتری به دلیل وجود گونه های مختلف گوگرد بصورت گاز جامد و گداخته شده میباشد. همچنین یک منطقه تاریک نزدیک دهانه آتش

این مطلب را هم بخوانید :
بررسی تاثیر فعالیت های ترفیع بر خلق و نگهداری ارزش ویژه برند ...

برای دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت  pipaf.ir  مراجعه نمایید.

فشان لونار[۱۰] مشاهده میشود که احتمالا منبع گوگردی میباشد. همچنین گوگرد در بسیاری از گونه های شهاب سنگی نیز وجود دارد.
خصوصیات قابل توجه
ظاهر این نافلز به رنگ زرد کمرنگ میباشد که بسیار سبک و نرم است. این عنصر به هنگام ترکیب با هیدروژن بوی مشخصی دارد که مشابه بوی تخم مرغ فاسد شده میباشد. گوگرد با شعله آبی رنگ میسوزد و بوی عجیبی از خود ساتع میکند. گوگرد در آب حل شدنی نیست ولی در کربن دی سولفید حل میشود. حالتهای معمول اکسیداسیون این عنصر -۲و+۲و+۴ و +۶ میباشد. گوگرد در تمام حالتهای مایع جامد و گاز شکلهای چند گانه دارد که ارتباط بین آنها هنوز کاملا درک نشده است. گوگرد کریستالی به صورت حلقه گوگردی نشان داده میشود. نیترید گوگرد پلیمری خواص فلزی دارد و این در حالی است که هیچ گونه اتم فلزی در خود ندارد. این عنصر همچنین خواص نوری و الکتریکی غیر معمولی نیز دارد. گوگرد غیر متبلور یا پلاستیک با عمل سرد کردن سریع کریستال گوگرد حاصل میشود. مطالعات در زمینه اشعه ایکس نشان میدهد که گونه غیر متبلور و بی نظم ممکن است که ۸ اتم در هر ساختار پیچشی ستاره مانند داشته باشد.
نقش زیستی
برخی از اسید آمینوها و آنزیمها حاوی گوگرد میباشند که در واقع گوگرد را به یک عنصر حیاتی برای سلولهای زنده تبدیل کردهاند. ترکیبات دیسولفیدی مابین پلی پپتید در ساختار پروتئینی بسیار مهم می باشند. برخی از گونههای باکتری از سولفید هیدروژن بجای آب در فرایند فتوسنتز خود استفاده میکنند. گوگرد توسط گیاهان به صورت یون سولفات از خاک جذب میشود. گوگرد غیر آلی یک قسمت از کلاسترهای آهن- گوگرد را تشکیل می دهد، و گوگرد یک لیگاند اتصالی در محل CuA در اکسیدایز سیتوکروم سی میباشد که این آخرین ماده اصلی در استفاده از اکسیژن درتمام زندگی هوازی می باشد. پیوندهای دی سولفیدی (S-S) که بین اجزای سیستئن در زنجیرهای پپتید تشکیل می شوند، در ساختار پروتئین بسیار مهم هستند. این پیوندهای کووالانت قوی بین زنجیرهای پپتید باعث میشوند که پروتئین ها از جهندگی بالایی برخوردار باشد. به عنوان مثال، استحکام بالای پرها و مو به دلیل مقدار بالای اتصال S-S و هم چنین مقدار زیاد سیستئن و گوگرد است. دستهای از ترکیبات مثل دی آلیل سولفید که بیشتر در پیاز و سیر یافت می شود، اثرات محافظتی روی پوست و مو دارند. ترکیبات سولفور درگیاهی مانند تره‌فرنگی به کاهش نشانه‌های دیابت شیرین، جلوگیری از تجمع پلاکت‌ها و جلوگیری از فرآیند التهابی در رابطه با آسم کمک میکند. چنین تصور می‌شود که ترکیبات سولفور دارای اثر حفاظتی در برابر بیماری قلبی عروقی، سرطان و دیگر مشکلات مربوط به سن از قبیل کاهش عملکرد مغز باشد. تحقیقات نشان داده است که پیاز به دلیل داشتن گوگرد باعث افزایش رشد موهای سر می شود.

این مطلب را هم بخوانید :
سامانه پژوهشی - واکنش های یک کمپلکس دو هسته ای پلاتین (II) با تعدادی لیگاند ...

۱- ۶- خواص و کاربرد دی سولفیدها
دی سولفیدها نقش مهمی در فرآیندهای شیمیایی و زیستی دارند. آنها به عنوان معرفهای چند منظوره[۱۱] در سنتزهای آلی به کار میروند [۱۴] و قطعههای ساختاری سودمند برای سنتز ترکیبات آلی گوگرددار میباشند [۱۵]. آنها در سیستمهای زیستی، پتانسیل اکسایش- کاهش سلولی را کنترل میکنند و از آسیب اکسایشی جلوگیری میکنند [۱۶و۱۷].
در این پروژه روشهای جدید و آسان سنتز دیسولفیدها از آریل هالیدها با بازده و گزینش پذیریی بالا معرفی میشوند.
۱-۶-۱- کاربردهای سنتزی دیسولفیدها
دی سولفیدها حدواسط های مهمی در انواع انتقالات شیمی آلی هستند. از آنجایی که پیوند گوگرد-گوگرد در دی سولفیدها ضعیف است، این ترکیبات دارای واکنش پذیری بالا می باشند. دی سولفیدها غالبا به عنوان منبع تیول مورد استفاده قرار می گیرند [۱۸]. دی سولفیدها به عنوان معرف می توانند برای تهیه ترکیبات سولفنیل ها[۱۲] و سولفینیل ها[۱۳] مورد استفاده قرار گیرند [۱۹و۲۰]. همچنین می توانند معرف مناسبی برای سولفنیل دار کردن انولات ها و دیگر آنیون ها به شمار آیند [۲۱]. چون دی سولفیدها به نسبت پایداری بالایی در واکنش هایی مانند اکسیداسیون ، آلکیلاسیون و آسیلاسیون دارند می توان تیول را در این واکنشها به وسیله تبدیل به دی سولفید محافظت کرد [۲۲].در نهایت تیول مورد نظر به وسیله معرفهایی مانند هیدروژن پراکساید وهیدرازینها به تیول آزاد تبدیل می شوند [۲۳]. هیدروتیول دار کردن آلکین های انتهایی وسولفون دار کردن انولات ها و دیگر آنیون ها عموما توسط دی سولفیدها انجام میشود [۲۴و۲۵و۲۶].
برخی از کاربردهای دی سولفیدها در سنتز های آلی عبارت است از:
تبدیل دی سولفیدها به سولفیدها: واکنش دی سولفیدها با آریل هالیدها وسنتز سولفیدهای نامتقارن مختلف (شمای۱-۱) [۲۷].
 
شمای(۱-۱)
سنتز S-آریل-O-آلکیل تیول کربوناتها با استفاده از دی سولفیدها:
از واکنش دی آریل دی سولفید با کربن منوکسید و الکل در حضور کاتالیزور سلنیوم میتوان S-آریل-O-آلکیل تیول کربوناتها را سنتز کرد (شمای۱-۲) [۲۸].
 
شمای(۱-۲)
سولفونیل دار کردن پیرول با استفاده از دی سولفید:
برای سنتز مستقیم سولفونیل پیرول می توان پیرول را با دی آریل دی سولفید در حضور کاتالیزور مس و حلال DMSO واکنش داد و سولفونیل پیرول را سنتز کرد (شمای۱-۳) [۲۹].
 
شمای(۱-۳)
سنتز سولفیدها در حضور یک فلز آزاد ومحلول یونی تری فنیل فسفین (شمای۱-۴) [۳۰].
 
شمای(۱-۴)

این مطلب را هم بخوانید :
سامانه پژوهشی - ارزیابی مدلی برای پیش‌بینی سلامت روان دانشجویان بر اساس ایمان مذهبی، با میانجی‌گری شادکامی، سبک دل ...