فناوری

گزارش مالی مایکروسافت منتشر شد: افزایش فروش سرفس و کاهش سود

مایکروسافت تازگیا گزارش فصل سوم سال مالی ۲۰۱۵ خود رو منتشر کرده. براساس این گزارش غول قدیمی دنیا تکنولوژی تونسته در سه ماه گذشته درآمد ۲۱.۷ میلیارد دلاری رو روونه حسابای خود کنه و سودی ۴.۹۸ میلیارد دلاری رو به دست آورد.

در مقایسه با بازه وقتی مشابه در سال گذشته، درآمد مایکروسافت نزدیک به ۶ درصد بالا رفته اما سود اونا با افتی ۱۲ درصدی مواجه بوده.

در ادامه مطلب با سایت ما همراه باشین تا بر وضعیت مالی ردموندیای نگاهی دقیق تر بندازیم.

سرفس پرو ۳ سومین فصل خود در بازار رو میگذرونه و انگار بازم استقبال کاربران از این دستگاه ادامه داره. به گفته مایکروسافت، در اومد به وجود اومده به وسیله فروش سرفس به مبلغ ۷۱۳ میلیون دلار رسیده که در مقایسه با سه ماهه سوم سال گذشته، ۴۴ درصد رشد داشته.

نکته باحال گزارش مایکروسافت، نبود ارائه آماری شفاف در مورد کنسول بازی Xboxه. ردموندیای هیچ اشاره ای به تعداد کنسول فروش رفته در سه ماهه گذشته ندارن و تنها گفتن که درآمد مربوط به خونواده Xbox در مقایسه با سال گذشته ۲۴ درصد کاهش داشته. بد نیس اشاره کنیم که مایکروسافت تازگیا قیمت اکس باکس وان بدون کینکت رو به ۳۴۹ دلار کاهش داده تا بازم بتونه در جنگ کنسولا، سونی و پلی استیشن رو با رقابت مواجه کنه.

مایکروسافت قبل از این اعلام کرده بود که تا زمان آماده شدن ویندوز ۱۰ واسه موبایلا در اواخر سال جاری میلادی، هیچ پرچمداری رو به خونواده لومیا اضافه نمیکنه. با این حال انگار سیاست عرضه موبایلای ارزون قیمت به بازار جواب داده و مایکروسافت تونسته تا از این روش درآمد لومیاها رو زیاد کنه.

به گفته ردموندیا، در سه ماهه گذشته ۸.۶ میلیون دستگاه لومیا به فروش رفته که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، ۱۸ درصد رشد داشته. بر خلاف افزایش تمایل کاربران به اجناس لومیا، اکوسیستم ویندوز فون خیلی واسه مایکروسافت درآمدزا نبوده. براساس اون چیزی که در گزارش مالی اومده، درآمد ویندوزفون کاهشی ۱۶ درصدی گذرونده.

در حالی که مایکروسافت می خواد در ماه های آینده، ویندوز ۱۰ رو پایانی کرده و اونو به بازار عرضه کنه، کاهش درخواست واسه PC موضوعی نگران کننده واسه نادلا و تیمش هستش. طبق اون چیزی که در گزارش مالی مایکروسافت اومده، ویندوز بازم به روند نزولی خود در درآمدزایی ادامه داده و بازم کاهشی ۲۲ درصدی رو تجربه کرده.

آفیس هم به عنوان یکی از محبوبترین مجموعه های نرم افزاری مایکروسافت، حال و روز خیلی خوشی نداره و درآمد مربوط به اون کاهشی ۴۱ درصدی رو گذرونده. البته باید اشاره کنیم که یکی از دلایل این موضوع، استفاده کاربران از سرویس آفیس ۳۶۵ه. به گفته مایکروسافت کاربران نسبت به به کار گیری ابرها تمایل زیادی نشون دادن و تعداد مشترکان این سرویس الان به ۱۲.۴ میلیون عدد رسیده.

البته آفیس ۳۶۵ تنها گوشه ای از مجموعه خدمات ابری مایکروسافت رو تشکیل میده و موفقیت ردموندیا در این بخش، ابعاد وسیع تری رو در بر میگیره. مطمئنا نورانی ترین بخش گزارش مالی منتشر شده، مربوط به درآمد حاصل از خدمات ابریه. به لطف تاکیدی که ساتیا نادلا روی این بخش داره، مایکروسافت موفق شده درآمد خود از این بخش رو به اندازه ۱۰۶ درصد زیاد کنه.

نادلا در این رابطه میگه: «مشتریان ما مایکروسافت رو واسه ایجاد تغییر در ساختار شرکتای خود انتخاب می کنن و این موضوع به ما کمک کرده تا در سه ماهه گذشته رشدی خیره کننده رو در بخش خدمات ابری تماشاگر باشیم.»

مدیرعامل مایکروسافت ادامه میده: «در هفته آینده و همزمان با کنفرانس Build ما آماده ایم تا از نسل بعدی پلتفرمای خود رونمایی به عمل بیاریم. ما می خوایم به همه نشون بدیم که چیجوری می تونن با به کار گیری خدمات ما قدرت بیشتری رو واسه انجام کارا به دست بیارن.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *